سهراب کومار سفیر هند در ایران امروز در همایش توسعه همکاری های تجاری ایران و هند به روابط تاریخی دو کشور اشاره کرد و گفت: با توجه به تجارت 15 میلیارد دلاری بین دو کشور امیدواریم با قرارداد تجارت ترجیحی شاهد افزایش تجارت بین دو کشور باشیم که این قرارداد چارچوبش آماده شده است.

وی به سرمایه گذاری هندی ها در بندر چابهار اشاره کرد و بیان کرد: جهت تجهیز فاز اول بندر چابهار سرمایه گذاری های لازم از جانب شرکت های هندی انجام شده وتصمیم بر این است که تجهیزات عملیاتی سازی برای 10 سال آینده در این بندر تامین شود.

وی ادامه داد: قرارداد ترانزیتی نیز بین ایران، هند و افغانستان امضا خواهد شد که از چابهار برای ترانزیت استفاده می شود و ما جهت ایجاد ارتباط با چابهار و افغانستان و آسیای مرکزی سرمایه گذاری می کنیم.

سفیر هند در ایران با اشاره به کریدور بین المللی شمال به جنوب گفت: این از موضوعات مهم است و ما به دنبال ایجاد یک خط ارتباطی از چابهار و بندرعباس به سمت شمال هستیم.

به گفته کومار تجارت ایران و هند بیشتر مربوط به نفت خام و محصولات نفتی است و با توجه به اینکه ایران دومین منبع گاز دنیا است سرمایه گذاری در بخش گاز می تواند موضوعی با اهمیت باشد و در این راستا قراردادی نیز برای توسعه میادین مشترک و بهره برداری از میدان مشترک فرزاد بی در چابهار درحال بررسی است.

وی به رفع موانع بانکی میان ایران و هند اشاره کرد و گفت: موضوع قرارداد هسته ای به امضا رسیده و همه این انتظار را داشتند که به محض امضای قرارداد هسته ای کانال های بانکی باز شود اما در واقعیت اینطور نیست و با شکل گیری اعتماد کانال های بانکی به تدریج در حال بازشدن است.

سفیر هند به بدهی 5/6 میلیارد دلاری دولت هند به ایران اشاره کرد و گفت: مراحل پرداخت این بدهی در حال اجرا است و دریافت کننده آن هالک بانک ترکیه است و ارز مرجع برای پرداخت این بدهی ها یورو خواهد بود که ما به دنبال پیگیری پرداخت بدهی خود به ایران هستیم.

وی به ترس بانکهای اروپایی برای ارتباط با ایران اشاره کرد و گفت: وزارت خزانه داری آمریکا برای حل این مشکل شروع به ایجاد اعتماد کرده است که امیدواریم این مشکل نیز به زودی حل شود.

وی تاکید کرد: باز شدن کانال های بانکی درحال انجام است و در این راستا فعالان اقتصادی ایران نباید به این دلیل که هنوز تمام کانال های بانکی باز نشده عقب نشینی کنند.

وی از سفر نخست وزیر هند به ایران در روزهای آتی خبر داد و گفت: سی آی آی که بزرگترین اتاق بازرگانی هند به شمار می آید قرار است دهمین دفتر خود را در ایران باز کند که امیدواریم با این اقدام شاهد توسعه همکاری های دو کشور باشیم.