محمدرضا ملاصالحی اظهار کرد: کارخانجات فرآورده‌های‌های لبنی میزان جذب و قیمت خرید شیرخام خود را کاهش داده‌اند و پرداخت پول دامداران با تاخیر انجام می‌گیرد.

وی افزود: نرخ  فرآوده‌های لبنی درحالی افزایشی بوده که نرخ شیرخام دامداران کاهش یافته است و از طرفی نرخ مواد بسته بندی کارخانجات کاهش یافته است اما صنایع لبنی در نرخ محصولات خود تجدید نظر نمی‌کنند.

رئیس مرکز اصلاح نژاد دام و بهبود تولیدات دامی ادامه داد: در صورتی که صنایع لبنی در قیمت‌های خود تجدید نظر کنند مصرف محصولات لبنی افزایش می باید.

وی تصریح کرد: این انعطاف پذیری و کاهش قیمت فرآورده‌های لبنی باعث می‌شود که از انباشتگی انبار صنایع لبنی کاسته شود و با ایجاد تحریک در بازار، وضعیت جذب شیر خام دامداران نیز بهبود یابد و در نهایت به نوعی دیگر به نفع مصرف کننده نیز خواهد بود.

شیرخام دامداران تحویل گرفته نمی‌شود

ملاصالحی در پاسخ به اینکه اکنون شیر خام دامداران به چه قیمتی خریداری می شود؟ گفت: در حال حاضر پیش از اینکه قیمت برای دامداران مهم باشد، این مهم است که شیر خام آنها تحویل گرفته شود و در برخی از شهرستان‌ها و استان‌ها به نوعی با دامدران برخورد می‌شود که آنها مجبوراند شیر خود را به هر قیمتی به صنایع لبنی تحویل دهند.

این مقام مسئول با بیان اینکه در حق دامداران احجاف صورت می‌گیرد تاکید کرد: هرکیلوگرم شیر خام دامداران هزار تا هزار و 200 تومان خریداری می‌شود و نرخ این محصول در برخی مناطق به کمتر از هزار تومان نیز رسیده است.

وی یادآورشد: جذب شیرخام مازاد دامداران به چند صورت پیشنهاد شده است و منتظریم ببینیم کدام شکل آن مورد توجه قرار می‌گیرد و از طرفی وزیر جهاد کشاورزی به دنبال اعطای یارانه صادراتی به لبنیات است تا میزان جذب شیر خام دامداران افزایش یابد.