به گزارش پارس به نقل از افکارخبر، محسن بهرامی‌ارض‌اقدس درباره وضعیت رکودی کشور اظهار داشت: من فکر می‌کنم در دولت یازدهم نسبت به دولت‌های گذشته، نزدیک‌ترین افکار اقتصادی بین ارکان اقتصادی دولت حاکم است.

وی افزود: موضوعات و نظریات اقتصادی به تعداد افرادی که وجود دارد، تنوع هم دارد، یعنی هر کسی هم در نظریه‌پردازی و هم در اجرا می‌تواند نظر خاص خود را داشته باشد. حتی اقتصاددانانی که دارای یک گرایش و مشی هستند نیز در اجرا و جزییات اختلاف‌نظر دارند و نظریه‌های متفاوتی ممکن است داشته باشند.

مشاور معاون اجرایی رییس‌جمهور عنوان کرد: از جمله آنها، بحثی که الان مبتلا به دولت جدید بوده، اولویت کنترل تورم یا خروج از رکود است. عده زیادی گفته‌اند که اولویت را باید روی کنترل تورم بگذاریم و یک عده‌ای هم گفته‌اند رونق بهتر است؛ حتی اگر با تورم همراه باشد.

بهرامی‌ارض‌اقدس تصریح کرد: دولت یک انتخاب بیشتر نداشته است؛ یعنی هنر دولت، انتخاب یک استراتژی خوب است.

مشاور معاون اجرایی رییس‌جمهور در ادامه گفت: کاهش تورم 40 درصدی به کمتر از 15 درصد، بزرگ‌ترین هنر در دو سال گذشته است؛ آن هم با توجه به شرایطی که دولت را تحویل گرفته است. در آن دوره تحریم‌ها به اوج خود رسیده بود، بانک مرکزی تحریم بوده، حمل‌ونقل تحریم بوده، بیمه‌ها تحریم بوده، انتقال سرمایه و دانش فنی تحریم بوده و ارتباط با دنیا قطع بوده است. همچنین درآمد نفت به شدت افت کرده بوده است.

بهرامی افزود: بر این اساس، ما باید شرایط استقرار دولت را در نظر بگیریم؛ در شرایطی که واحدهای تولیدی به دلیل سیاست‌های غلط دولت گذشته یا تعطیل شده بودند و یا نیمه‌تعطیل بودند و امکان رقابت در بازارهای جهانی و حتی بازارهای داخلی را از دست داده بودند. همچنین بیکاری به اوج خود رسیده بود و تورم به بالای 40 درصد و نرخ رشد اقتصادی به منفی 6.5 درصد کاهش یافته بود.

وی عنوان کرد: دولت در این شرایط شروع به فعالیت کرد و فکر می‌کرد با همراهی مجلس می‌تواند مشکلات مربوط به قطع‌نامه‌ها را با سرعت حل و فصل کند، اما متاسفانه این محاسبه دولت هم درست از آب در نیامد.

مشاور معاون اجرایی رییس‌جمهور تصریح کرد: در این شرایط دولت تلاش کرد که آرامش را بازار برگرداند و دلاری که هر روز 20 درصد بالا و پایین می‌رفت، به حدود 3000 تومان تثبیت شد.

بهرامی‌ارض‌اقدس با اشاره به کاهش تورم از 40 به 15 درصد، متذکر شد: الان بحث این است که این روند کنترل تورمی در دولت ادامه پیدا کند و یا این‌که این عدد برای تورم خوب است و به سمت اجرای سیاست‌های خروج از رکود برویم.

وی خاطرنشان کرد: دولت راه دومی را بنا دارد انتخاب کند و به همین دلیل آقای رییس‌جمهور از وزیر اقتصاد خواستند که طرح خود را برای خروج از رکود بدهند.