۱- رژیم صهیونیستی با بالابردن دو دست خود به علامت تسلیم و قبول آتش‌بس با شروط حماس، دوران پسااسرائیل را در داخل و خارج سرزمین‌های اشغالی اعلام کرد.
عملیات محیرالعقول طوفان‌الاقصی اعلام یک نبرد «پیشدستانه» در طول جنگ‌های اعراب و اسرائیل بود. کلید این نبرد در جنگ ۳۳ روزه لبنان توسط حزب‌الله زده شده بود. این اعلام غرورآمیز نشانه پایان دوران بازدارندگی ارتش اسرائیل غاصب به‌عنوان یک ارتش نیرومند در منطقه بود.
۲- یک سؤال کلیدی ذهن نسل جوان  فلسطین و نسل جدید در کشورهای عربی همسایه رژیم اشغالگر قدس شکل‌گرفته است و آن اینکه چرا ارتش‌های چند کشور بزرگ عربی در سال ۱۹۴۸ و ۱۹۶۷ نتوانستند سر صهیونیست‌ها را به سنگ تسلیم بکوبند و در برابر ارتش اشغالگران قدس تسلیم شدند و سرزمین‌های خود را از دست دادند آن نسل پاسخ خود را در عملیات طوفان‌الاقصی گرفت!
پاسخ آن بود که بامنطق ناسیونالیسم عربی ، یا منطق سوسیالیسم بعثی و منطق سلطنت و پادشاهی به سبک اردنی کلمه نمی‌توان با ارتشی جنگید که ناتو از آن پشتیبانی نظامی می‌کند و کل سیستم حکومت‌های غربی از آن حمایت سیاسی دارند.
۳- آن روز که خبر پیروزی عملیات طوفان الاقصی با دستاوردهای شگفت‌انگیز با شعار  الله‌اکبر در جهان پیچید و رهبران حماس سجده شکر به‌جا آ‌وردند معلوم شد ، با منطق اسلام و منطق قرآن و ورود به معادله حق و باطل، خیر و شر و نور و ظلمت می‌توان در این میدان حضور یافت و قطعا پیروز شد. منطق اسلام منطق جنگ بدر است. آن هنگام که در یک جنگ متقارن نیروهای دشمن ۳ برابر نیروهای اسلام بود با مدد الهی نیروهای اسلام پیروز شدند.
۴- پیروزی مسلمانان در جنگ بدر حجتی روشن علیه شرک و دلیلی واضح بر حقانیت توحید و اسلام بود.
روایت است در روز جنگ بدر پیامبر (ص) به علی (ع)
 فرمود : «مشتی خاک و سنگ‌ریزه از زمین بردار و به من بده ! علی (ع) چنین کرد. پیامبر با خواندن دعایی آن‌ها را به‌سوی دشمن پرتاب کرد و به‌صورت معجزه‌آسایی طوفانی به پا کرد و باعث وحشت در دل دشمن شد.»
پیامبر دست به دعا برداشت و فرمود : «خدایا آنچه به ما وعده دادی محقق فرما . خدایا اگر این گروه مسلمانان کشته شوند پرستش تو روی زمین برداشته می‌شود.»
لذا خداوند گروهی اندک از مسلمانان را برشمار زیادی از کفار و مشرکین پیروز کرد . من اطمینان دارم «محمد ضیف» طراح عملیات طوفان‌الاقصی هنگامی که به‌دقت عملیات نظامی گردان‌های قسام را در زمین، هوا و دریا طراحی می‌کرد. امید داشت خداوند همانند نبرد بدر ، او و یاران اندکش را یاری فرماید.
۵- خداوند بارها در قرآن فرموده است :«خیال می‌کنید دشمن با هم متحد است اما بدانید دل‌های آن‌ها از یکدیگر فاصله دارد و متفرق هستند.» (حشر۱۴)
تاریخ جهان روزی را سراغ ندارد در یک جنگ غیرمتقارن جمعیت کمی در اندازه گردان‌های الاقسام بتواند در یک جنگ پیشدستانه با یک ارتش مجهز و تا بن دندان مسلح که زرادخانه نظامی آن به انبارهای ناتو در منطقه متکی باشد ظرف کمتر از ۵۰ روز ماشین جنگی دشمن را از کار بیندازد و دشمن را مجبور به التماس برای آتش‌بس کند!
۶- مقاومت در غزه و کرانه غربی در این نبرد نابرابر فداکارانه هزینه داد، تا بتواند شاهد پیروزی را در آغوش کشد. نزدیک به ۱۵ هزار شهید که اکنون در بهشت برین کنار رسول خدا و اولیای الهی به فضل خدا حیات دارند روزی می‌خورند هزینه نیست، درآمد است. این را منطق اسلام می‌گوید. اما این منطق را رهبران عرب که با منطق ناسیونالیسم ، سوسیالیسم و سلطنت می‌خواستند در برابر اسرائیل غاصب بایستند قبول نداشتند و به همین دلیل شکست خوردند.
مردم غزه ویرانی‌‌های جنگ را با کمک‌های مسلمانان و آزادگان جهان دوباره خواهند ساخت، بهتر از گذشته ! ارتش حماس خود را آماده خواهد کرد برای جنگ بعدی ! دولت مردمی حماس قوی‌تر از گذشته زمام امور را در دست خواهد گرفت و با قدرت دژ تسخیرناپذیر باریکه غزه را ترمیم خواهد کرد.
امروز سیمای پیروزی را در مردم غزه و سرتاسر جبهه مقاومت و احساس حقارت و شکست در رژیم صهیونیستی و آمریکا را به‌خوبی می‌شود دید.
۷- جنگ پایان نیافته است. رژیم صهیونیستی همچنان در منگنه فشار حزب‌الله در شمال و انصارالله در جنوب و نیروهای مقاومت در عراق و سوریه قرار دارد  و مفری از آن ندارد. نیروهای مقاومت در منطقه در آماده‌باش کامل هستند تا رسیدن به اهداف نهایی، دست از ماشه برنمی‌دارند.
۸- شکست رژیم صهیونیستی مثل روز روشن است. جنگ‌افروزان صهیونیستی نتوانستند یک وجب از خاک غزه را تصرف کنند با خفت و خواری عقب نشستند و نتوانستند یک اسیر خود را از طریق فشار نظامی آزاد کنند و از همه مهم‌تر نتوانستند حماس را از نفس بیندازند و جنگ در حالی به آتش‌بس رسید که ۸۵ درصد قدرت نظامی حماس همچنان حفظ‌شده است.
حماس امروز مردمی‌ترین حکومت جهان در روی زمین است.  مردم این خطه از حاکمان خود تا آخرین قطره خون حمایت می‌کنند. حماس امروز مشروع‌ترین حکومت در جهان است چراکه طی ۵۰ روز گذشته مردم در ۵ قاره جهان به خیابان‌ها ریختند و حمایت خود را از حقانیت نبردالاقصی اعلام کردند.
دوران پسا اسرائیل در منطقه و جهان تماشایی است. مقاومت در غرب آسیا حرف اول را در معادلات قدرت می‌زند.