سید ابراهیم رئیسی (زادهٔ ۲۳ آذر ۱۳۳۹) فقیه مسلمان و سیاستمدار مستقل ایرانی است، که از ۱۲ مرداد ۱۴۰۰ به عنوان هشتمین رئیس‌جمهور ایران مشغول به کار است. سید ابراهیم رئیسی همچنین نایب‌رئیس اول مجلس خبرگان رهبری است. سید ابراهیم رئیسی پس از گذراندن تحصیلات دورهٔ ابتدایی، دروس حوزوی را نخست در مشهد و از سال ۱۳۵۴ در قم ادامه داد.

ایران و پاکستان

همه با هم آماده برای تخریب آیت الله رئیسی

«محمد شهباز شریف» در تماس تلفنی آیت‌الله دکتر «سید ابراهیم رئیسی» رئیس جمهوری ایران، از همدردی وی با سیل زدگان پاکستان، دولت و مردم این کشور قدردانی کرد.

در این بیانیه آمده است: نخست وزیر پاکستان با اشاره به اهمیت روابط دوجانبه با جمهوری اسلامی ایران، تاکید کرد که اسلام‌آباد متعهد به تحکیم هرچه بیشتر روابط و همکاری‌های مشترک با تهران است.

وی از حمایت‌های جمهوری اسلامی ایران در منطقه از پاکستان از جمله مردم مسلمان کشمیر قدردانی کرد.  

در بیانیه دفتر نخست وزیری پاکستان افزوده شد: آیت‌الله دکتر ابراهیم رئیسی همبستگی خود را با پاکستان اعلام کرد و نسبت به حمایت همه جانبه در کمک های امدادی به پاکستان در همه زمینه ها اطمینان داد.

شهباز شریف در این گفت‌وگوی تلفنی به اطلاع رئیس جمهوری کشورمان رساند که، پاکستان از اواسط مله ژوئن امسال با تشدید وضعیت جوی ناشی از تغییرات موسمی مواجه شده و بسیاری از مناطق چهار تا پنج بار و حتی بیشتر با تبعات ناشی از تغییرات اقلیمی روبرو شده است.

وی افزود ‌که این امر باعث سیل و رانش زمین گسترده در مناطق مختلف پاکستان شده که پیامدهای شدیدی بر جان انسان ها، معیشت، دام ها، اموال و زیرساخت ها داشته است.

نخست وزیر پاکستان گفت: وضعیت انسانی با تأثیر شدید بر زیرساخت ها از جمله جاده ها و پل ها که هم مانع عبور مردم به مکان های امن تر و هم در ارسال کمک می شود، تشدید شده است.

شهباز شریف با تاکید بر تلاش های دولت پاکستات برای کنترل بحران سیل، اعلام کرد که کشورش یک "درخواست فوری از سازمان ملل" را آماده کرده است که در ۳۰ اوت ۲۰۲۲ بررسی خواهد شد.  

وی ابراز امیدواری کرد که جامعه بین المللی در تامین نیازهای مالی درخواست شده از پاکستان مشارکت خواهد کرد.

به گزارش رسانه‌های پاکستانی، باران‌های سیل‌آسا در مناطق مختلف این کشور به ویژه ایالات بلوچستان و سِند طی هفته‌های اخیر بیش از یک هزار قربانی داشته و موجب تخریب هزار واحد مسکونی شده است. گفته می‌شود بیش از ۳۰ میلیون نفر در مناطق مختلف پاکستان تحت تاثیر سیل و دیگر حوادث طبیعی ناشی از بارندگی‌های بی سابقه قرار گرفته‌اند.  

سیل حتی روز گذشته در مناطقی از پاکستان ادامه داشت و دولت محلی شمال غرب این کشور اعلام وضعیت اضطراری کرده است.