رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه از اعلام آمادگی کشورش برای میزبانی نشست مشترک روسای جمهور روسیه و اوکراین خبر داد. شبکه تلویزیونی تی‌آرتی ترکیه روز شنبه به نقل از اردوغان گفت ترکیه حاضر است ادامه مذاکرات صلح با حضور ولادیمیر پوتین و ولودیمیر زلنسکی را برگزار کند.

رجب طیب اردوغان

ثروتمندترین بازیگران ترکیه ای+ عکس

اردوغان گفت همانطور که بارها گفته‌ام جنگ اوکراین نمی‌تواند برنده‌ای داشته باشد. او به طرح موفق صادرات غلات از دریای سیاه اشاره کرد و گفت که  این اقدام سرآغاز اقدامات عملی برای بازگشت به مذاکرات صلح استانبول حائز اهمیت است. با وجود برخی مشکلات، من به این باور رسیده‌ام که بحران اوکراین روی میز مذاکره قابل حل است و ترکیه آماده است نشست مشترک اوکراین و روسیه را میزبانی کند.

رئیس جمهور ترکیه گفت: ما به گفتگو با روسیه، همسایه خود در دریای سیاه، در همه بخش ها ادامه خواهیم داد تا به صلح منطقه‌ای و جهانی کمک کنیم.

عکس های جان یامان بازیگر و مدل مشهور ترکیه ای با نامزدش

اردوغان پیشتر گفته بود موفقیت طرح حمل و نقل مواد غذایی و غلات می‌تواند به یافتن راه‌حلی برای بحران اوکراین کمک کند. چند هفته پیش با حضور نمایندگانی از کشورهای روسیه، اوکراین، ترکیه و سازمان ملل توافق‌نامه‌ای برای صادرات غلات اوکراین امضا شد.

نمایندگان ترکیه بارها اعلام کرده اند که آماده میزبانی از نشست‌های مشترک با حضور مقامات روسیه و اوکراین در هر سطحی هستند. در اواخر ماه مارس، گفتگوهای مستقیم بین نمایندگانی از این دو کشور در استانبول برگزار شد.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در سخنانی به خبرنگاران گفته بود کی‌یف پس از عقب نشینی از توافقات انجام شده در ترکیه، این روند را به بن بست رسانده است.