هادی بیگی‌نژاد، عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با پارس نیوز با اشاره به ازسرگیری مذاکرات هسته‌ای که ازسوی عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس مطرح شد تاکید کرد: آمریکایی‌ها جز به از بین بردن قدرت هسته‌ای ایران و شرطی کردن اقتصاد ما به مذاکرات دنبال هیچ چیز دیگری نیستند.

وی افزود: یعنی در واقعیت در این مذاکرات قرار نیست آمریکا چیزی به ایران بدهند. ایران هم این نکته را متوجه شد که اقتصاد کشور در حال شرطی شدن است و آمریکا هم قرار نیست چیزی به ما بدهد و ایران نیز بازی را از قبل فهمید و کنار کشید.

بیگی‌نژاد ادامه داد: ایران به آمریکایی‌ها هم اعلام کرد که هر موقع بنا داشتید که در واقعیت به ما حق بدهید و زیادخواهی نکنید پای میز مذاکره بیایید. اما اینکه بخواهید اقتصاد ما را شرطی کنید و مذاکرات در عمل نتیجه‌ای برای ما نداشته باشد از نظر ما توافقی صورت نخواهد گرفت.

این عضو کمیسیون انرژی مجلس تصریح کرد: همانطور که چند وقت پیش عده‌ای اعلام کردند که جهان به نفت ایران نیاز دارد که اصلا موضوع درستی نیست چرا که نفتی که ایران می‌تواند به صورت مازاد به فروش برساند چیزی حدود یک میلیون بشکه نفت است و فقط قصد داشتند با این اظهار نظرها محاسبات مسئولان مذاکره کننده را بهم بریزند.

او گفت: چیزی که ما در این مذاکرات دیدیم این بود که آمریکا همان آمریکای سابق است و حتی یک قدم از مواضع قبلی خودشان عقب نشینی نکردند و هرکسی بگوید آمریکا قرار است که کوتاه بیاید یک دروغ محض است.

*آمریکا قصد دارد ایران را به انزوا ببرد و هیچ تغییری نکرده است

بیگی‌نژاد با بیان اینکه آمریکایی‌ها در این مذاکرات به دنبال این هستند تا ایران را از لحاظ حقوقی متهم کنند، توضیح داد که آن‌ها می‌خواهند کشور ما را به انزوا ببرند تا بتوانند یک هم پیمانی علیه ایران شکل دهند. بنابراین اصلا رویه آن‌ها تغییری نکرده است.

وی افزود: به همین دلیل هم مقام معظم رهبری فرمودند که ابتدا آمریکایی‌ها تحریم‌ها را بردارند و بعد ما راستی آزمایی می‌کنیم و اگر متوجه درستی و صداقت آن‌ها شدیم به تعهدات قبلی خودمان باز می‌گردیم.

نماینده مردم ملایر درمجلس ادامه داد: امروز ما در جایگاهی هستیم که به دنیا می‌گوییم آمریکایی‌ها از مذاکرات خارج شدند و به تعهدات خودشان پایبند نبودند و سند این موضوع را هم داریم. آمریکایی‌ها بنا دارند در این دور جدید مذاکرات، به میز گفت‌وگوها برگردند و دوم هم اینکه می‌خواهند مکانیزم ماشه را فعال کنند. بعد از آن اما دیگر قصد ندارند این بار خودشان را متهم ببینند و قصد دارند در موضع بالا بشینند و ایران را متهم کنند.

عضو کمیسیون انرژی مجلس درانتها خاطرنشان کرد که نکته مهم دیگر این است که آمریکایی‌ها قصد دارند در این دور مذاکرات محور اصلی را که رفع تحریم‌ها بوده به نگرانی علیه برنامه هسته‌ای ایران تبدیل کنند. در صورتی که محور اصلی مذاکرات رفع تحریم‌ها بود و ما هسته‌ای خودمان را تا آن‌جایی که بزجام تعیین کرده بود محدود کردیم اما آمریکایی‌ها تحریم‌های خودشان را برنداشتند.