روزنامه یسرائیل هیوم اعلام کرد، جو بایدن رئیس جمهور آمریکا، وزیر خارجه عربستان را متهم کرد سخنانش را تحریف و به رسانه‌ها دروغ گفته است.به نوشته این رسانه عبری زبان تنها یک روز بعد از پایان نشست منطقه‌ای در جده عربستان، که از آن به عنوان تلاش برای بازگشت روابط بین آمریکا و کاخ سلطنتی عربستان یاد شده بود، رئیس جمهور آمریکا خشم خود را از تحریف سخنانش توسط عادل الجبیر وزیر خارجه عربستان ابراز داشت.

آمریکا و عربستان

نحوه تحصیل پسر ظریف و دختر فریدون در آمریکا/ چرا فرزندان مسئولان ایرانی با این محدودیت‌ها مواجه نیستند؟+ عکس

به اعتقاد این رسانه عبری زبان، پاسخ (نه) که بایدن در حین پیاده شدن از بالگرد به فاکس نیوز گفت، پایانی برای شوی لبخندهایی است که با بن سلمان در جده داشت.

این تحلیل در حالی منتشر می‌شود که یورو نیوز نیز در گزارشی تاکید کرد، بایدن با دست خالی از جده عربستان بازگشته است.

در نقطه مقابل یک استاد دانشگاه سعودی هم  پیش از نشست جده اعلام کرده بود، به هیچ عنوان به نتایج این نشست و تاثیرات آن بر روابط بین واشنگتن و ریاض خوشبین نیست.

سخنرانی پامپئو درباره استراتژی جدید آمریکا درباره ایران/ 12 درخواست واشنگتن از ایران

ترکی الحمد در رشته تویت‌‌هایی در این رابطه نوشته بود:

من نسبت به سفر جو بایدن به منطقه چندان خوشبین نیستم و شاید بتوانم بگویم اصلا خوشبین نیستم، او با ذهنیتی یا بهتر بگویم با ذهنیت خاص مشاورانش به منطقه می آید که عربستان سعودی جزو اولویت‌های آن نیست.

در مقابل در ذهن رهبری جدید عربستان هم اعطای امتیازات بیشتر به واشنگتن وجود ندارد.

به زعم این کارشناس سعودی، رهبری سعودی نمی‌خواهد به طور کامل در مالکیت و انحصار ایالات متحده باقی بماند، بلکه تعامل با قدرت‌های بزرگ دیگر (چین و روسیه) را هم در دستور کار خود داشته و آن انحصار گرایی دیگر به دوره گذشته مربوط می‌شود و دیگر در حال حاضر جایی از اعراب ندارد.