محبوبیت «جو بایدن» رئیس‌جمهوری آمریکا در میان نسل جوان این کشور با وضعیت وخیمی روبرو است و دموکرات‌ها نگران هستند چنانچه جو بایدن جایگاهش را در میان این گروه بهبود ندهد جو بایدن با چالش های جدی روبرو می‌شود.  

جو بایدن

نحوه تحصیل پسر ظریف و دختر فریدون در آمریکا/ چرا فرزندان مسئولان ایرانی با این محدودیت‌ها مواجه نیستند؟+ عکس

براساس نتایج نظرسنجی کالج نیویورک تایمز،  ۹۴ درصد از رای دهندگان دموکرات رده سنی ۱۸ تا ۲۹ سال گفته‌اند که این حزب باید فردی غیر از بایدن را برای انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۴ معرفی کند.

به نوشته این رسانه آمریکایی، بایدن ۷۹ ساله که هرگز در سال ۲۰۲۰ نامزد دموکرات‌های جوان‌ نبود، در نهایت با کمک این نسل توانست با اتکا بر سیاست تغییرات آب و هوایی حمایت آنها را جلب کرده و به کاخ سفید برسد.

اما نظرسنجی‌های اخیر نشان می‌دهد که محبوبیت بایدن میان جوانان آمریکایی به‌دلیل ناامیدی از عدم پیشرفت بر سر سیاست‌های مطرح شده از تغییرات آب‌وهوایی گرفته تا حق سقط جنین، به شدت سقوط کرده است.

نتایج نظرسنجی گالوپ که در ماه آوریل (فروردین) منتشر شد، نیز نشان داد محبوبیت بایدن میان متولدین ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۴ به میزان ۲۱ درصد کاهش یافته‌است.

بسیاری از دموکرات‌ها بر این باور هستند که بایدن باید با برداشتن گام‌های ملموس‌تر برای دسترسی به حق سقط جنین جایگاه خود را در میان آمریکایی‌های جوان‌ بهبود بخشد.

بایدن هفته گذشته فرمان اجرایی برای حق دسترسی به داروهای سقط جنین، پیشگیری از بارداری و مراقبت های اضطراری امضا کرد که به باور بسیاری این تصمیم با هدف ارتقا جایگاه رئیس‌جمهوری دموکرات در آستانه انتخابات میان دوره‌ای آمریکا ماه نوامبر (آبان) صورت گرفته‌است.

در این میان کمیته ملی دموکراتیک (DNC) آمریکا به برنامه‌های متعددی اشاره کرده که در راستای جلب آرای جوانان پیش از انتخابات میان دوره‌ای نوامبر طراحی شده‌اند. این کمیته می‌گوید یک "برنامه سفیر اجتماعی" را برای آموزش داوطلبان جوان در رسانه‌های اجتماعی راه اندازی کرده و در نظر دارد جلسات آموزشی ساماندهی کند. حزب دموکرات همچنین در حال سازماندهی محوطه های دانشگاهی در سراسر ایالت های مهم مانند پنسیلوانیا، آریزونا و ویسکانسین است.

سخنرانی پامپئو درباره استراتژی جدید آمریکا درباره ایران/ 12 درخواست واشنگتن از ایران

از سوی دیگر، برخی می‌گویند در مورد شدت نگرانی‌ها بر سر بایدن و رای‌دهندگان جوان زیاده‌روی شده و مشکل خاصی در این خصوص وجود ندارد. «رودل مولینو» استراتژیست حزب دموکرات در این خصوص گفت: آمار و ارقام به طور کلی بازتابی از حال و هوای کشور است و این امر بی تردید تغییر می کند.

«کریستینا تزینتزون رامیرز» که به عنوان رئیس گروه بسیج جوانان نسل بعدی آمریکا (NextGen America) فعالیت می‌کند، معتقد است رای دهندگان جوان در سال ۲۰۲۰ می توانستند مشکلات بزرگی برای پیروزی بایدن ایجاد کنند، اما در نهایت ما بالاترین مشارکت جوانان را در تاریخ آمریکا داشتیم.

برخی دموکرات ها نیز استدلال می‌کنند که قوانین اقلیمی و سیاست‌های اجتماعی که پیش از این با نام "طرح بازسازی بهتر" بایدن نیز مطرح شده، اما «جو منشن» سناتور ارشد دموکرات در ماه دسامبر (آذر) سال گذشته با آن به شدت مخالفت کرد، می تواند راه نجات بایدن باشد.

بایدن همچنین باید بر سر اعلام کاهش بیشتر بدهی دانشجویان تصمیم گیری کند؛ سیاستی که در میان رای دهندگان و جناح چپ محبوبیت بسیاری دارد. نظرسنجی موسسه "پالیتیکس" نیز نشان می دهد ۸۵ درصد جوانان آمریکایی موافق برخی اقدامات دولت در مورد بدهی وام های دانشجویی هستند، اگرچه تنها ۳۸ درصد موافق لغو کامل بدهی ها هستند.

رئیس گروه بسیج جوانان نسل بعدی آمریکا در ادامه سخنان خود تاکید کرد که رای دهندگان جوان به شدت مترقی هستند. آن‌ها خواهان تغییرات ساختاری جسورانه‌ای در مورد تغییرات آب‌وهوایی، اقتصاد و مواردی مانند لغو بدهی‌های دانشجویی، افزایش حداقل دستمزد و مالیات بر ثروتمندان هستند. این گروه سنی به شدت به عدالت نژادی اهمیت می دهند.

انتخابات میان دوره‌ای آمریکا روز سه شنبه، ۸ نوامبر ۲۰۲۲ (۱۷ آبان ۱۴۰۱) برگزار می شود. در این انتخابات، تکلیف تمام ۴۳۵ کرسی مجلس نمایندگان و ۳۵ کرسی از ۱۰۰ کرسی مجلس سنا مشخص می شود.

همچنین در این انتخابات، فرمانداران آینده ۳۶ ایالت آمریکا هم تعیین می گردند و این رویداد نخستین انتخابات پس از سرشماری ۲۰۲۰ در آمریکاست و از این حیث نیز بسیار حائز اهمیت است.