اوگفت در صورتی که مجوز واردات خودرو به صورت انحصاری را به شرکت های خودرو ساز داده شود، نقض صریح و آشکار قانون مجلس شورای اسلامی است و مثابه این است که قانونگذار مورد تمسخر خودرو ساز قرار گرفته است.

واردات خودرو

٧ نوع هزینه برای معامله خودروی دست دوم/ خرید خودروی دست دوم چه هزینه‌هایی دارد؟

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی عنوان نمود بر اساس مصوبه مجلس شورای اسلامی در خصوص واردات خودرو به کشور هر فرد حقیقی و حقوقی با دادن ضمانت در خصوص ارائه خدمات پس از فروش خودرو می تواند واردات خودرو انجام دهد. این بند قانونی اشاره دارد که هر شخص حیقی یا حقوقی می تواند خودرو وارد کند اما به شرط اینکه شرایط مناسب جهت خدمات پس از فروش آن برند خودرو را ایجاد نماید.

روح الله ایزدخواه با بیان این موضوع که قانون مجلس با هدف پیشرفت و بهبود وضعیت در عرصه ساخت و تولید خودرو در کشور است، گفت این توانایی برای عمده شرکت های تولیدکننده و واردکنندگان خودرو فراهم است و به شکستن انحصار در بازار خودرو کمک خواهد نمود.

ابهامات و شائبه هایی در خصوص ایجاد انحصار و سپردن واردات خودرو به خودروسازان در ماه های اخیر عنوان شده که باعث نگرانی فعالان این حوزه گردیده است. با توجه به این که همچنان تکلیف واردات و تصویب آیین نامه واردات خودرو در هاله ای از ابهام به سر می برد، ترس از این موضوع وجود دارد که انحصارطلبان با ایجاد لابی و مانع تراشی بر سر واردات آزاد خودرو جهت قانون را سود خود منحرف کنند.

این جهت گیری توسط روح الله ایزدخواه عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی را می توان نشانی از عزم مجلس برای مقابله با انحصار در بازار خودرو دانست و امیدوار بود مسائلی همچون سقف دلاری واردات خودرو، واگذاری واردات به خودروسازان و دیگر محدودیت های عنوان شده واردات خودرو را به بیراهه نکشاند. مطمئنا واردات آزاد خودرو به سامان دادن بازار آشفته و سردرگم کشور کمک نموده و شرایط را برای مصرف کننده خودرو مناسب تر خواهد کرد، همچنین فضای رقابتی حاصل از یک بازار آزاد باعث رشد و توسعه دیگر بخش ها خواهد شد.