در حالی که آسیا، وال استریت و اروپا همگی در روز سه‌شنبه از سودهای خوبی در بازار سهام برخوردار بودند، تحلیلگران هشدار دادند که وضعیت نزولی بازار سهام در سطوح معاملاتی به این معنی است که فروش به این زودی‌ها در بازار سهام پایان نخواهد یافت.

بازار سهام

چالش های پیش روی بورس از نگاه فعالان بازار سهام

ترس از انقباض جهانی نیز علیرغم اقدامات چین برای بازگشایی، فصل تعطیلات ایالات‌متحده و عرضه کم، فشار نزولی بر قیمت نفت وارد کرده است.

سخنان جروم پاول، رئیس فدرال رزرو در کنگره برای ایده‌ای درباره برنامه‌های مقامات در مبارزه با قیمت‌های سرسام‌آور، بررسی بیشتر افزایش قیمت به دلیل نوسانات زنجیره تامین، قرنطینه‌های چین و جنگ در اوکراین را تقویت کرده است.

اکثر ناظران انتظار دارند امسال چندین بار دیگر نرخ‌ها تا سه چهارم افزایش یابند زیرا چنین حرکتی را در ژوئن اعلام کردند و شدیدترین افزایش تقریبا در ۳۰ سال اخیر است.

در حالی که بسیاری بر این باورند که محرک انقباض بیشتر توسط فدرال رزرو نیاز است تا به آن اجازه دهد کاهش قیمت‌ها زودتر رخ دهد اما یک اجماع وجود دارد که اقتصاد برتر جهان در سال آینده به سمت انقباض پیش می‌رود.

سبقت طلا و مسکن از بازار سهام

در ساعات اولیه آسیا، هنگ کنگ، سنگاپور، سیدنی، سئول، تایپه، جاکارتا و مانیل همگی سقوط کردند، در حالی که توکیو و شانگهای به سختی تغییر یافتند.

استفان اینس،  مدیر استراتژیست شرکت اکسی کورپ می‌گوید: در حالی که فروش هفته گذشته کاهش یافته است، معامله‌گران همچنان از رکود اقتصادی و چشم‌انداز افزایش بیشتر نرخ بهره نگران هستند و اگر قیمت نفت دوباره افزایش یابد و صعودی شود فدرال رزرو می‌تواند بیشتر به تورم بالا واکنش نشان دهد.

از منظر سیاست نگران‌کننده‌تر مورد این است که تقریبا هر رکودی در سه دهه گذشته تابعی از شوک تقاضا بوده اما اکنون شوک عرضه است. از این رو سیاست پولی از قدرت کمتری برخوردار است.

افزایش نرخ‌های فدرال رزرو و امتناع بانک مرکزی ژاپن از حرکت به سمت سیاست نرخ‌های بسیار پایین، همچنان بر ین فشار می‌آورد و آن را در پایین‌ترین حد ۲۴ سال اخیر در برابر دلار قرار داده است.

قیمت نفت در روز چهارشنبه کاهش یافت زیرا معامله‌گران از کاهش رشد اقتصادی در ایالات‌متحده، بزرگترین مصرف‌کننده نفت خام در جهان نگران بودند.

دلایل ورود نقدینگی سرگردان به بازار سهام