نظرسنجی پای صندوق‌های رای در دور دوم انتخابات پارلمانی فرانسه نشان می‌دهد که ائتلاف «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه نتوانسته است اکثریت مطلق را در پارلمان فرانسه بدست بیاورد.

 امانوئل ماکرون

ترامپ به قهرمانی فرانسه واکنش نشان داد+عکس

بر اساس این نظرسنجی و پیش از شمارش آرا، ائتلاف ماکرون به 260 کرسی از 577 کرسی پارلمان فرانسه دست خواهد یافت.

گزارش‌ها حاکی از آن است که راست افراطی در فرانسه توانسته است که پیروزی چشمگیری در این انتخابات بدست بیاورد.

برخی از گزارش‌ها نیز حاکی از آن است که ائتلاف ماکرون احتمالا بتواند 205 تا 233 کرسی از 577 کرسی پارلمان را بدست بیاورد.

رسانه‌ها نوشتند که با توجه به نتایج احتمالی انتخابات امروز، ماکرون نیازمند ائتلاف با احزاب بیشتری خواهد بود تا بتواند اکثریت پارلمان را بدست بیاورد.

خبرگزاری فرانسه نیز نوشت که یکی از وزرای ماکرون گفته است نتایج انتخابات پارلمانی بسیار دورتر از چیزی بود که امید داشتیم.

حضور مهندس و آچار فرانسه در استقلال نهایی می‌شود

«مارین لوپن» رهبر حزب راست افراطی ملی نتایج انتخابات پارلمانی را سونامی توصیف کرد.

به طور سنتی، رای‌دهندگان فرانسوی پس از انتخاب رئیس‌جمهور از فرصت انتخابات پارلمانی که چند هفته بعد از آن برگزار می‌شود استفاده می‌کنند تا به رئیس‌جمهور جدید اکثریت پارلمانی برای پیشبرد برنامه‌اش را بدهند.

بدون اکثریت مطلق ۲۸۹ کرسی، ماکرون برای پیشبرد اصلاحات مهم خود مانند افزایش سن بازنشستگی، کاهش مالیات‌ها و اصلاح مزایا به حمایت سایر احزاب نیاز خواهد داشت.

با توجه به عدم دستیابی احزاب همپیمان ماکرون به اکثریت پارلمان، دوره‌ای از عدم اطمینان ایجاد می‌شود که می‌تواند با میزانی از تقسیم قدرت در میان احزاب که در دهه‌های گذشته در فرانسه سابقه نداشته همراه یا منجر به فلج طولانی‌مدت و تکرار انتخابات پارلمانی در آینده شود.

دیدار عروس و پسر داریوش ارجمند با لویی در فرانسه+عکس