اوایل صبح تیره و تار در تاریخ ۲۴ فوریه یورش روسیه به اوکراین با فرمان "ولادیمیر پوتین" رئیس جمهوری روسیه آغاز شد. از دید او به شکل بیمارگونه‌ای این اقدام نظامی اجتناب ناپذیر بوده است. پوتین در گزارشی گفت: روسیه جاره ای جز حمله به اوکراین نداشت. 

جنگ روسیه و اوکراین

استقبال ایران از توافق روسیه و اوکراین

وی در جلسه وزارت دفاع روسیه گفت: مناطق مسکونی شهر سیورودونتسک به طور کامل تحت کنترل نیروهای روس درآمده است.

وی در عین حال تاکید کرد که ارتش روسیه همچنان درصدد کنترل بر منطقه صنعتی شهر و نزدیکترین سکونتگاه‌ها است.

شهر سیورودونتسک یک شهر کلیدی در شرق اوکراین و مرکز تهاجم نظامی روسیه بوده است.

در همین حال، ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین خبر داد که نیروهای دولتی در برابر مهاجمان مقاومت می کنند، اما تعداد آنها بیشتر است و قوی تر هستند.

 با تشدید حملات روسیه در شرق و گسترش تسلط ارتش آن بر شهر کلیدی سیورودونتسک در استان لوهانسک، فرماندار این منطقه از بدتر شدن وضعیت جبهه اوکراین در این منطقه خبر داد.

ادعای جدید آمریکا درباره روسیه و اوکراین

افزایش تسلط ارتش روسیه بر سیورودونتسک و تشدید درگیری ها در منطقه دونباس در حالی رخ می دهد که غرب در تلاش برای ارسال تسلیحات بیشتر به اوکراین است. علیرغم تهدیدهای مسکو مبنی بر ارسال موشک های دور برد به اوکراین، بریتانیا دیروز دوشنبه اعلام کرد سامانه های پرتاب موشکی به کی‌یف تحویل می دهد که قادر هستند برای حمله به اهدافی تا ۵۰ مایل دورتر استفاده شوند. آمریکا نیز پیش از انگلیس وعده ارسال تسلیحات مشابه را به اوکراین داده است.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه ۲۱ فوریه ۲۰۲۲ (دوم اسفند ۱۴۰۰) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو، استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوگانسک را در منطقه دونباس به رسمیت شناخت.

پوتین سه روز پس از آن، پنجشنبه ۲۴ فوریه (۵ اسفند ۱۴۰۰) نیز عملیاتی نظامی روسیه که آن را "عملیات ویژه" خواند، علیه اوکراین آغاز کرد و به این ترتیب روابط پرتنش مسکو - کی‌یف به رویارویی نظامی تغییر وضعیت داد.

   هر آنچه درباره تاریخ اختلافات اوکراین و روسیه باید بدانید