گوترش پس از دیدار از خرابی ها در شهر بورودیانکا گفت: جنگ در قرن بیست و یکم بیهوده است. جنگ شیطانی است.  وقتی کسی این شرایط را می بیند، با قربانیان احساس همدردی می کند. ما به خانواده های قربانیان (جنگ در اوکراین) تسلیت می گوییم، اما اعتقاد ما این است که جنگ در قرن بیست و یکم به هیچ وجه قابل قبول نیست. گوترش در شهر بوچا به خبرنگاران گفت: پس از دیدن این مکان وحشتناک به این نتیجه رسیدم که تحقیقات و پاسخگویی کامل بسیار مهم است.

آنتونیو گوترش

گوترش هم خواستار توقف برنامه موشکی ایران شد

دبیر کل سازمان ملل افزود: خوشحالم که دادگاه کیفری بین المللی درحال تحقیق در این خصوص است و دادستانی قبلاً در این شهر بوده است. من کاملاً از دادگاه کیفری بین المللی حمایت می کنم و از روسیه می خواهم که همکاری با دادگاه کیفری بین المللی را بپذیرد. اما وقتی از جنایات جنگی صحبت می کنیم، نمی توانیم فراموش کنیم که بدترین جنایات خود جنگ است.

گوترش پس از دیدار از ساختمان های تخریب شده در شهر ایرپین نیز گفت: این سناریوی وحشتناک نشان دهنده این حقیقت است که غیرنظامیان (در یک جنگ) همیشه بالاترین هزینه را می پردازند. غیرنظامیان بی گناه در این ساختمان ها زندگی می کردند. آنها برای جنگی که اصلاً در آن مشارکت نکرده بودند، بیشترین هزینه را پرداختند. این نکته ای است که همه باید در تمام دنیا آن را  به خاطر بسپارند. هر جا که جنگ باشد، بیشترین هزینه را غیرنظامیان می پردازند.

گوترش پیش از این، در مصاحبه با شبکه تلویزیونی سی ان ان آمریکا گفت: دیدار با پوتین بسیار سودمند بود، نخست آنکه این فرصت بدست آمد تا به ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه همان چیزی را که من در نیویورک گفتم را به  او بگوییم، اینکه تجاوز نظامی روسیه بر خلاف چارچوب سازمان ملل متحد بوده است.

وی افزود: این تعرض، نقض حاکمیت و قلمرو خاک اوکراین  بوده و اینکه این جنگ باید هرچه سریعتر خاتمه یابد.

گوترش: در اولین فرصت به ایران سفر می کنم

همزمان با ورود جنگ اوکراین و رسویه به دومین ماه، دبیرکل سازمان ملل متحد ۲۵ آوریل ۲۰۲۲(۵ اردیبهشت ۱۴۰۱) در سفر به آنکارا با رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه دیدار و حمایت خود را از تلاش های دیپلماتیک جاری آنکارا در رابطه با جنگ در اوکراین ابراز کرد.

گوترش ششم اردیبهشت‌ماه (۲۶ آوریل) نیز برای دیدار با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه به مسکو رفت و قرار است پنجشنبه  هشتم اردیبهشت‌ماه (۲۸ آوریل) با ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین دیدار و گفت گو کند.

منتقدان عملکرد گوترش معتقدند؛ اینکه نقش میانجیگر این بحران را بازیگرانی چون ترکیه، فرانسه، اتریش و حتی رژیم صهیونیستی بازی کرده‌اند، نگران کننده است و اطلاع ندارند که آیا دبیرکل در پشت صحنه هرگونه میانجیگری دخیل است یا خیر.

گفته می‌شود در پی افزایش انتقادها درباره نقش میانجیگیری سازمان ملل در این جنگ، گوترش ۳۰ فروردین ماه به ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه و ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین نامه نوشته وخواستار دیدار با آن‌ها شده است.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه ۲۱ فوریه ۲۰۲۲ (دوم اسفند ۱۴۰۰) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو، استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوگانسک را در منطقه دونباس به رسمیت شناخت.

عکس:: مراسم اعطای چک ۱ میلیارد دلاری بن‌سلمان به گوترش

پوتین سه روز پس از آن، پنجشنبه ۲۴ فوریه (۵ اسفند ۱۴۰۰) نیز عملیاتی نظامی که آن را "عملیات ویژه" خواند، علیه اوکراین آغاز کرد و به این ترتیب روابط پرتنش مسکو - کی‌یف به رویارویی نظامی تغییر وضعیت داد.

جنگ در اوکراین و واکنش‌ها به اقدام روسیه همچنان ادامه دارد.