اکبر رضایی ـ معاون حج و عمره در سازمان حج و زیارت ـ‌ درباره ملاک اعزام زائران به حج ۱۴۰۱، گفت: از میان بیش از ۷۴ هزار زائری که در سال ۹۹ ثبت‌نام و هزینه سفر خود را واریز کرده‌اند، اولویت با آن‌هایی است ثبت‌نام خود را کامل کرده باشند.

حج 1401

حج عمره کی آغاز می شود؟

او اظهار کرد: طبق اخبار و اطلاعات دریافتی، از سهمیه یک میلیون نفری که برای حج آینده تعیین شده است، ۱۵۰ هزار نفر از داخل و ۸۵۰ هزار نفر از خارج عربستان در مناسک حج تمتع حضور خواهند داشت.

سیدصادق حسینی ـ‌ رییس سازمان حج و زیارت ـ نیز سه شرط پذیرش حجاج را زیر ۶۵ سال بودن، واکسیناسیون با واکسن‌های مجاز اعلام‌شده از سوی عربستان و گواهی آزمایش منفی کرونا اعلام کرد.

او افزود: درحال پی‌گیری هستیم تا دعوتنامه حج را هرچه زودتر دریافت کنیم تا وضعیت حج آینده و سهمیه حجاج ایرانی برای ادای مناسک حج روشن و یادداشت تفاهم فی‌مابین هم امضاء ‌شود.

خودتحریمی «حج» به نفع کیست؟

اعتراض به شرط سنی حج و سهمیه‌بندی عربستان

حجت‌الاسلام‌ و المسلمین عبدالفتاح نواب ـ‌ نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت ـ نیز با بیان این‌که خداوند شرط استطاعت برای حج را توانایی جسمی و مالی قرار داده است، اعلام شرط سنی از سوی عربستان برای ادای واجب الهی را تعجب‌برانگیز دانست و بیان کرد: با این شرط، افراد سالم زیادی از انجام حج امسال محروم می‌شوند.

او گفت: اختصاص سهمیه ۱۵۰ هزار نفری برای زائران داخل عربستان و ۸۵۰ هزار نفر برای بیش از یک میلیارد مسلمان جهان با منطق هر هزار نفر یک نفر سازگاری ندارد.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت همچنین از همگان درخواست کرد تلاش کنند بهترین خدمات را برای زائران ایرانی که به حج مشرف می‌شوند، ارائه کنند.

شعار حج امسال اعلام شد