اینتل اولین پردازنده‌های نسل دوازدهمش برای لپ‌تاپ‌ها را در نمایشگاه CES 2022 معرفی کرد اما این پردازنده‌ها جزو سری H بودند و برای لپ‌تاپ‌های قدرتمند توسعه پیدا کرده‌اند. اما حالا اینتل بطور کامل از پردازنده‌های نسل دوازدهم Alder Lake برای لپ‌تاپ‌های سبک و باریک رونمایی کرده که در سری P و U قرار می‌گیرند. در مجموع با 20 تراشه جدید روبه‌رو هستیم که در سری P با توان 28 وات، سری U با توان 15 و 9 وات و همچنین پنتیوم و سلرون قرار می‌گیرند. اولین اولترابوک‌ها یا لپ‌تاپ‌ها سبک و باریک با این پردازنده‌ها ماه آینده میلادی روانه بازار می‌شوند.

نسل دوازدهم پردازنده اینتل

ناسازگاری ویندوز 10 با برخی سخت افزارهای تولیدی شرکت اینتل

مشخصات پردازنده های نسل دوازدهم اینتل برای اولترابوک‌ها

این پردازنده‌ها مانند سری H، هسته‌های بیشتری نسبت به نسل یازدهم پردازنده‌های اینتل دارند و همچنان از  طراحی هیبریدی  شامل هسته‌های قدرتمند و کم‌مصرف برای ایجاد تعادل میان قدرت و مصرف انرژی بهره می‌برند.

اینتل وعده‌های بزرگی برای عملکرد این پردازنده‌ها داده و گفته عملکرد چند رشته‌ای این پردازنده‌ها در نمونه‌های قدرتمند نسبت به نسل یازدهم افزایش 70 درصدی را تجربه می‌کند. اینتل همچنین گفته در بنچمارک‌ها این پردازنده‌های جدیدش عملکرد بهتری در کارهایی مانند مرورگری وب و ویرایش تصاویر نسبت به M1 و M1 پرو اپل و رایزن R7 5800U شرکت AMD دارند. البته برای بررسی ادعای اینتل باید همچنان تا ماه آینده میلادی و عرضه محصولات مجهز به آن‌ها صبر کنیم.

پردازنده‌های سری P توان طراحی حرارتی برابر با 28 وات دارند و انرژی کمتری نسبت به سری H مصرف می‌کنند، با این حال همچنان تعداد هسته‌های یکسان با سری H دارند. برای مثال اینتل Core i7-1280P از 14 هسته شامل 6 هسته قدرتمند و 8 هسته کم‌مصرف بهره می‌برد، البته با فرکانس و عملکرد کلی پایین‌تری روبه‌رو هستیم.

تباهی فناوری ساخت تراشه اینتل و افول رهبری جهان

نسل دوازدهم پردازنده اینتل

پردازنده‌های سری U در کنار توان طراحی حرارتی پایین‌تر، تعداد هسته‌های کمتری هم نسبت به سری P دارند. این پردازنده‌ها در بالاترین مدل هم همچنان 2 هسته قدرتمند دارند و تعداد کلی هسته‌های آن‌ها میان 6 و 10 است که سایر هسته‌ها از نوع کم‌مصرف هستند.

پردازنده های نسل دوازدهم اینتل برای لپ‌تاپ‌های سبک و باریک از  گرافیک مجتمع Iris Xe  بهره می‌برند، هرچند می‌توان برای آن‌ها به سراغ گرافیک‌های مستقل مانند Arc اینتل هم رفت. این پردازنده‌ها همچنین از وای فای 6E، تاندربولت 4 و رابط PCIe 4.0 پشتیبانی می‌کند، با این حال خبری از HDMI 2.1 نیست.

پردازنده‌های جدید سری P و U بخشی از نسل سوم استاندارد Evo محسوب می‌شوند که محصولات مجهز به آن‌ها حداقل باید وبکم 1080p، شبکه وای فای 6E به همراه شارژدهی بالای باتری و سرعت شارژ بالا داشته باشند.

تباهی فناوری ساخت تراشه اینتل و افول رهبری جهان

نسل دوازدهم پردازنده اینتل