انواع مختلفی از توری های فلزی در صنایع مختلف تولید و عرضه میشوند. این توری ها هر کدام یکسری ویژگی های منحصربفرد و یکسری ویژگی های یکسان دارند. در این میان توری مرغی از محبوبیت و شهرت ویژه ای برخوردار است. این توری برخلاف اسمش تنها برای ساخت قفس مرغ کاربرد ندارد؛ بلکه کاربردهای زیادی در صنایع ساختمانی و سایر صنایع وابسته دارد. این توری در کشور خودمان تولید شده و برای خرید آن نیاز به پرداخت هزینه های زیادی نیست.

توری مرغی چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

توری مرغی و قفس مرغ

توری مرغی، یک نوع توری تولید شده از مفتول فلزی گالوانیزه است که شباهت زیادی به توری فرنگی دارد. این توری مفتولی ساختاری بافتنی دارد. بسیار ظریف، منظم و دقیق بوده و ضخامت  مفتول آن زیاد نیست. این توری باکیفیت در دو نوع جنس مفتول گالوانیزه یا پلاستیکی تولید میشود.

نوع پلاستیکی هنوز در کشور ما طرفدار زیادی ندارد و برای یکسری مصارف خاص بکار می رود؛ اما نوع گالوانیزه محبوب تر و پرطرفدارتر است. مفتول گالوانیزه در دو نوع سرد و گرم تولید میشود. بسته به استفاده از کدام نوع مفتول گالوانیزه در ساخت توری مرغی، این توری نام سرد یا گرم را به خود می گیرد. برای خرید توری مرغی گالوانیزه پیشنهاد می کنیم اینجا کنید.

در ایران معمولا توری مرغی را از مفتول گالوانیزه گرم تهیه میکنند. مفتول گالوانیزه گرم یک نوع مفتول با مقاومت و دوام بسیار بالاست که در برابر زنگ زدگی  و رطوبت نیز دوام بسیاری دارد. علت این مقاومت و دوام، داشتن پوشش از فلز روی می باشد.  

مفتول های گالوانیزه مانند همه مفتول ها دارای ضخامت های مختلفی هستند. هر چقدر مفتولی که برای توری مرغی استفاده میشود، ضخامت بیشتری داشته باشد. مقاومت توری افزایش پیدا میکند. زمانی که این ضخامت افزایش پیدا کند، طبیعتا وزن آن نیز افزایش پیدا میکند. ضخامت مفتول هایی که برای ساخت توری مرغی به کار می روند، معمولا بین 4/0 و 7/0 میلی متر است.

دستگاه بافت توری مرغ

بافت توری مرغی معمولا به شکلی ست که دارای روزنه های مشخص و منظمی به شکل شش ضلعی می باشد. این روزنه ها را در اصطلاح چشمه می نامند. چشمه های توری مرغی از نظم خاصی برخوردار هستند. این نظم در افزایش استحکام آن ها نیز تاثیرگذار است. این چشمه ها در سایزهای 1 اینچ، 2/1 اینچ یا 4/3 اینچ تولید میشوند. البته در کشور ما بیشتر سایز 4/3 اینچ و یا 1 اینچ مرسوم است و متقاضی بیشتری دارد.

این توری لانه زنبوری (6ضلعی) را در گذشته بصورت دستی می بافتند؛ اما امروز دستگاه های پیشرفته ای برای تولید آن در دسترس است که با آن بافت های منظم و دقیقی را اجرا میکنند. این دستگاه دارای یکسری بخش های اتومات و یکسری بخش های دستی است. برخی از دستگاه های بافت توری مرغی در ایران به روش مهندسی معکوس تولید شده و نیاز ما کم کم از کشورهای دیگر برطرف میکنند.

باید توجه داشته باشید که شیوه بافت توری مرغی نیز متفاوت است. ممکن است جهش پیچش مفتول ها به دور یکدیگر، یک جهته یا دو جهته باشد؛ یعنی یا مفتول ها را در هر دو جهت رفت و برگشت دور هم می پیچند یا در یک جهت رفت فقط پیچیده میشوند.

بافت توری مرغی دوجهته

نحوه بسته بندی و عرضه تور مرغی

زمانی که این توری منظم شش گوشه بافته شده به صورت رول های در طول های 45 متری بسته بندی میشود. این توری در عرض های 60، 90، 120، 150، 180 تولید میشود که معمولا در ایران نوع 90 و 120 طرفدار بیشتری دارد. برای مصارف شخصی باید توجه دقیقی به متراژ محل مورد نظر داشته و بعد خرید کنید.اگر میزان این توری با توجه به متراژ انتخاب شود، میزان پرتی کمتری خواهد داشت.

کاربرد توری مرغی در صنایع مختلف

 1. از این توری گالوانیزه در ساختمان سازی استفاده های زیادی میشود. مثلا برای افزایش استحکام ستون ها از آن استفاده میکنند. برای این منظور تور مرغی را روی سطوحی از ستون ها که ممکن است در اثر ضربه کمی انحنا پیدا کنند، فیکس کرده تا به حفظ حالت آنها کمک کند.
 2. از تور مرغی در ساخت سقف سوله ها استفاده میشود. زمانی که سقف بنا شد، پشم شیشه را روی سطوح مورد نظر قرار داده و سپس با توری آن را خوب می پوشانند.

استفاده از توری مرغی برای قفس مرغ

 1. توری مرغی به ثبات پشم شیشه روی سقف کمک زیادی میکند.
 2. زمانی که در یک بخش از ساختمان گچ کاری انجام میشود، برای جلوگیری از ترک آن بخشی گاهی از این توری استفاده میکنند.
 3. در فرودگاه های بخشی به نام آشیانه هواپیما وجود دارد. این بخش یک بخش محافظت شده و مهم است. برای حفاظت از این بخش از توری مرغی استفاده میکنند تا از ورود افراد غیرمتفرقه جلوگیری شود.
 4. در طراحی برخی از مجسمه ها جهت ثبات مواد اولیه روی تندیس از این نوع توری استفاده میکنند. به طور کلی توری مرغ برای مستحکم سازی خیلی کاربردی ست.
 5. گاهی در روستاها جهت محافظت از زمین های مزروعی و یا باغ ها به جای توری حصاری از توری مرغی استفاده می شود؛ زیرا این توری برای خیلی از افراد هزینه کمتری دارد.
 6. در برخی از مرغداری ها نیز برای ساخت قفس های تفکیکی مرغ ها از این توری استفاده میشود. البته در مرغداری های مدرن کم کم جایگاه آن کمرنگ تر شده است.
 7. زمانی که میخواهند روی سطحی کاشی کاری انجام دهند، در زیر این سطح توری مرغی را قرار داده و به کمک آن کاشی کاری منظم و باثباتی پیاده میکنند.

توری مرغی چه مزیتی هایی دارد؟

 • این توری دارای دوام و مقاومت بالایی ست.
 • در برابر رطوبت و زنگ زدگی مقاوم است.
 • توری مرغی قیمت خیلی زیادی ندارد.
 • یک توری در دسترس است.
 • نصب این توری آسان است.
 • استفاده و نصب آن به مهارت متوسطی نیاز دارد.
 • این محصول به راحتی در کشور پیدا میشود.
 • نوع ایرانی آن کیفیت بالاتری نسبت به نوع خارجی دارد.
 • بافت منظم آن به زیبایی مکان لطمه ای وارد نمی کند.
 • دارای کشش قابل قبولی ست که به ما امکان پیاده سازی خیلی از طرح ها را می دهد.

محاسبه قیمت توری مرغی

قیمت توری مرغی بر اساس عوامل زیادی ممکن است تغییر کند. اول از همه قیمت این محصول به ورق گالوانیزه بستگی دارد. در ایران ورق گالوانیزه بر اساس نوسان ارز تعیین قیمت میشود؛ بنابراین زمانی که قیمت ورق گالوانیزه نوسان پیدا کند، قیمت مفتول گالوانیزه نیز به طبع تغییر میکند. با توجه به ضخامت مفتولی که در توری مرغی استفاده شده ، قیمت این توری تعیین میشود.

شرکت های معتبری در ایران هستند که به تولید و عرضه توری مرغی می پردازند. پیشنهاد می کنیم به سایت فروشگاهی راه ساخت (http://rahsakht.ir) در حوزه خرید و فروش آهن آلات سری بزنید.