در حال حاضر بازارهای کشور دچار نوعی سردرگمی هستند، تغییر دولت و دوران گذار کنونی برای تعیین کابینه رییس جمهمور جدید موجب شده است نوعی بلاتکلیفی بر بازارهای مالی حاکم باشد. قیمت ها در این شرایط حتی اگر نزولی و یا صعودی باشند خیلی پشتوانه اقتصادی ندارند و بیشتر از انتظارات و تحولات سیاسی ناشی می شوند.

قیمت طلا

اکنون پرسش این است که در این شرایط آیا نباید قیمت های مختلف در بازار را رصد کنیم. پاسخ بطور قطع منفی است. برای همه فعالان اقتصادی مهم است که در هر شرایطی قیمت های بازارهای مهم را پیگیری کنند. برای آنکه اگر قصد خرید یا فروش دارید، دانستن قیمت ها به شما کمک می کند که زمان مناسب را برای خودتان مشخص کنید. برای مثال اگر از قیمت طلا خبر داشته باشید و هم اکنون قیمت مربوطه از پیش بینی شما بیشتر باشد طلای خود را می فروشید و در زمان مناسب خواهید خرید و برعکس اگر قیمت الان پایین باشد اکنون می خرید و در آینده خواهید فروخت برای آنکه ارزش پول خودتان را حفظ کنید. این موضوع برای همه بازارها از جمله بازار خودرو نیز برقرار است. در بازار خودرو که موضوع کمی عمومی تر است. مردم حتی اگر قصد خرید خودرو برای مصرف شخصی خودشان را نیز در نظر داشته باشند دوست ندارند وقتی قیمت های خودرو به صورت کاذب بالاست خرید کنند. بدیهیست اگر نظر کارشناسان اقتصادی این باشد که با استقرار کابینه اوضاع اقتصادی بهتر خواهد شد و قیمتها به سمت عقب برخواهد گشت، حتی مصرف کنندگان واقعی خودرو ترجیح می دهند اندکی دست نگهدارند و بعد خرید کنند. از هیمن رو دانستن قیمت روز خودرو بسیار مهم است. اما رصد لحظه ای هم چندان کمکی نمی کند، ضروریست بازارهایی مثل بازار ارز، بازار طلا، بازار بورس و بازار خودرو همواره پیگیری شوند. به عبارت دیگر دانستن قیمت طلا، قیمت خودرو و سایر قیمتهای مهم در طول زمان و مقایسه آنها اهمیت دارد. روند تغییرات اگر همیشه رصد شود می تواند هم در زمینه سرمایه گذاری در بازارهای مالی به شما کمک کند و هم برای خریدهای مصرفی به شما یاری رساند.

اما چطور می شود همواره به این قیمتها دسترسی داشت و از صحت و دقت آنها اطمینان حاصل کرد. بدیهیست در این شرایط که انواع و اقسام منابع در فضای مجازی وجود دارد زمینه سوء استفاده را برای برخی از افراد فراهم کند. پیشنهاد می شود همیشه به منابع معتبر مثل سایت های روزنامه ها و خبرگزاریهای معتبر رجوع کنید. در این شرایط می توانید از درستی اطلاعات ارائه شده خیالتان راحت باشد.

قیمت خودرو

در منابع معتبر قیمت روز خودرو در بازار بر اساس مراجعه خبرنگاران به بازار و بررسی میدانی نمایشگاه های ماشین و همچنین بررسی بازار آزاد بر اساس تماس های روزانه با فروشندگان و خریداران تعیین می شود. متوسط قیمت خودرو برای هر مدل ملاک تعیین نهایی قیمت خودرو قرار می گیرد. قیمت نامه های مورد نظر به صورت روزانه بروزسانی می شود و می تواند به عنوان مرجع قیمت روز خودرو مورد استفاده قرار گیرد. در خصوص بازار طلا و ارز نیز خبرنگاران به صرافیهای معتبر و همچنین کف بازار مراجعه می کنند و قیمت دلار و قیمت طلا را مشخص می کنند. بنابراین کاملا قابل اتکاء هستند.

پس توصیه ما این است که اولا همواره بازارهای مهم را رصد کنید و این پیگیری را نیز از منابع معتبر یعنی روزنامه ها و خبرگزاریها انجام دهید.

دلایل افزایش قیمت خودروهای داخلی

در روزهای گذشته شاهد افزایش قیمت خودروهای داخلی بودیم. اما چرا این اتفاق افتاده است. همانطور که بارها کارشناسان گفتند متاسفانه تولیدات ما واردات محور هستند و صنعت خودرو نیز از این قاعده مستثنی نیست. وقتی قیمت دلار در بازار افزایش بیابد نتیجه آن افزایش قیمت تمام شده محصولات خودروسازان داخلی و در نتیجه افزایش قیمت خودرو خواهیم بود. اینکه تصور کنیم خودروهای داخلی به بازار ارز و طلا حساس نیستند و به آنها از نظر اقتصادی وابستگی ندارند استدلال درستی نیست. از طرف دیگر نمی توانیم انتظار داشته باشیم نقدینگی در جامعه بطور سرسام آوری رشد کند و تورم بالای 40 درصد در سال داشته باشیم و بازار خودرو تورم نداشته باشد! وقتی تورم داریم همه کالاها افزایش قیمت را تجربه می کنند. برخی از بازارها بیشتر و برخی کمتر. برخی سریعتر و برخی هم مثل مسکن با تاخیر. اما در نهایت همه به صورت متعادل همراه با نرخ تورم رشد می کنند. بنابراین خیلی ساده و بدیهی است که با افزایش قیمت دلار، قیمت خودروها هم در بازار رشد کند. دلیل افزایش قیمت دلار هم در یکی دو هفته گذشته ناشی از نااطمینانی بازارها به حصول توافق در مذاکرات وین و سرعت و قدرت سامان بخشیدن تیم جدید اقتصادی دولت برای کنترل نقدینگی و کسری شدید بودجه دولت است. البته قصد پیش داوری نداریم، اما چون فعالان بازار سیگنالهایی را از طرفین مذاکرات دریافت می کنند که احتمال توافق را کمتر می دانند، انتظارات برای افزایش قیمت دلار را بیشتر می کند و بازار صعودی می شود، هرچند که ممکن است این موضوع درست نباشد و ما شاهد حصول توافق و کاهش قیمتها در ماه های آینده باشیم. بدیهی است در این شرایط صادرات نفت بیشتر خواهد شد و کسب دلارهای نفتی هم بازار ارز را متعادل می کند و هم کسری بودجه را کاهش می دهد و تورم کنترل می شود. به این ترتیب قیمت خودرو هم تثبیت و یا کاهش خواهد یافت.   

دلایل افزایش قیمت طلا

همانطور که می دانید قیمت طلا در ایران متاثر از دو عامل قیمت دلار و قیمت جهانی طلا است. حتی اگر قیمت طلای جهانی ثابت باشد، ولی قیمت دلار در ایران افزایش یابد(منظور برابری ریال در برابر دلار است) قیمت طلا در ایران افزایش می یابد و همچنین اگر قیمت دلار در ایران ثابت باشد ولی قیمت جهانی طلا افزایش یابد قیمت طلا در کشور صعودی خواهد شد. افزایش قیمت طلا در دنیا متاثر از متغیرهای زیادی است. از کرونا و رکود جهانی گرفته تا اوضاع سیاسی افغانستان. در هفته های گذشته که طالبان بر افغانستان حکمفرما شدند، تحلیل های زیادی در این خصوص ارائه شد. از یک طرف نابسامانی سیاسی میل به افزایش قیمت جهانی طلا را می طلبد و از یک طرف برخی اعتقاد دارند چون افغانستان بیش از 700 هزار اونس طلا در اختیار دارد و امکان فروش آن در بازارهای جهانی بیشتر شده است قیمت جهانی طلا کاهش خواهد یافت. اکنون باید منتظر ماند. اگر بازار طلای جهانی صعودی شد، به تبع آن قیمت ریالی طلا در ایران بالا خواهد رفت. از طرف دیگر صعود قیمت دلار در بازار نیز این اثر را مضاعف خواهد کرد. اگر بازار طلا در جهان نزولی شود آنگاه این اثر می تواند افزایش قیمت دلار بر قیمت طلا را خنثی کند. اینکه دقیقا چه اتفاقی خواهد افتاد، پرسشی است که هیچ کس با قاطعیت نمی تواند راجع به آن صحبت کند. اگر شاهد یک حکومت با ثبات در افغانستان باشیم و رابطه مناسب و عادی آنها با دنیا برقرار شود و طلا بفروشند و موج جدید کرونای دلتا در جهان کنترل شود قیمت جهانی طلا کاهش خواهد یافت و قیمت ریالی طلا نیز در ایران کاهش می یابد. البته اگر قیمت دلار جهش غیر عادی نداشته باشد. در هر صورت بازار طلا پیچیدگیهای بیشتری دارد و متغیرهای زیادی روی آن تاثیر گذار است.

قیمت سکه در بازار

هم اکنون بدلیل افزایش قیمت طلا ما شاهد افزایش قیمت سکه نیز در بازار هستیم و بعد از مدتها قیمت سکه به بالای 12 میلیون تومان رسید. درخصوص بازار سکه ذکر این نکته نیز ضروریست که این بازار می تواند دارای حباب نیز بشود. یعنی انتظار برای افزایش قیمت طلا در آینده خودش را در قیمتهای فعلی سکه نمایان کند. اینکه حباب سکه چیست و چگونه شکل می گیرد موضوع این مقال نیست و در مقاله ای دیگر آنرا بیشتر برای شما خواهیم شکافت.