خرید دیسک و صفحه کلاچ یکی از قطعات مصرفی در خودرو است که پس از طی مسافتی این قطعه در خودرو نیاز به تعویض پیدا می­کند و شما باید حواستان به این قطعه در خودرو باشد، چرا که یکی از قطعات مهم در ماشین است و باید قطعه ای را بخرید که عمر طولانی داشته باشد و با توجه به این موضوع که دیسک و صفحه بیشترین فشار را متحمل است، دوام بالایی داشته باشد.

اگر دیسک و صفحه شما هم عمرش به پایان رسیده است و قصد تعویض آن را دارید، این مقاله برای شماست!

با توجه به این موضوع که انواع مختلفی از دیسک و صفحه ها وجود دارند، انتخاب یک دیسک و صفحه خوب کار دشواری به نظر می رسد؛ به همین علت ما تصمیم گرفتیم در این مقاله راهنمای جامع و کامل انتخاب یک دیسک و صفحه را در اختیارتان قرار دهیم و نکات مهم و کاربردی در مورد خرید انواع دیسک و صفحه را به شما بگوییم. پس تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

ابتدا به این موضوع می پردازیم که اصلا دیسک و صفحه به چه دردی میخورد؟

راهنمای خرید دیسک و صفحه کلاچ

کاربرد دیسک و صفحه در خودرو چیست؟

گاهی موتور خودرویتان روشن است اما چرخ دنده ها نمی چرخند و ماشین حرکت نمی کند، این کار را کدام قطعه در ماشین انجام می دهد؟ کلاچ!

کلاچ قطعه ای در ماشین است که اصطکاکی بین منبع تولید نیروی خودرو یا همان موتور خودرو و جعبه دنده ایجاد می کند و کمک می کند تا راننده در زمان نیاز قادر باشد اتصال موتور و جعبه دنده را قطع کند.

دیسک و صفحه هم یکی از زیرمجموعه کیت کلاچ به شمار می رود که اصلی ترین عضو گیربکس است.

در نظر بگیرید که نیرو از موتور می خواهد به چرخ های خودرو منتقل شود، اولین قطعه ای که در این انتقال نیرو نقش دارد، دیسک و صفحه است و همین امر باعث می شود که دیسک و صفحه فشار زیادی را متحمل شود و در فواصل زمانی کم نیاز به تعویض داشته باشد.

این تعویض قطعه، مسئله مهمی است و باید در خرید قطعه جدید دقت زیادی به خرج دهید.

ما معیار های یک قطعه خوب را به شما می گوییم تا بتوانید انتخاب خوبی داشته باشید.

چگونه بهترین دیسک و صفحه را برای ماشینم انتخاب کنم؟

برای آن که بتوانیم بهترین دیسک و صفحه را بشناسیم، به سراغ تیم آتیه کویر یزد رفتیم. نکاتی که در این بخش به شما می گوییم، حاصل چندین سال تجربه تیم آتیه کویر است که در  اختیارمان قرار داده اند. این نکات را به خوبی خاطر بسپارید و در انتخاب قطعات، حتما استفاده کنید.

  1. دیسک و صفحه کلاچ نرمی را انتخاب کنید.

نرم بودن دیسک و صفحه کلاچ بسیار مهم است و باید به عنوان اولین نکته در خرید این قطعه درنظر داشته باشید. محصولاتی که فنر های دوبل یا پری دامپر دارند، محصولات با کیفیت تری محسوب می شوند و استفاده از این قطعات توصیه می شود.

  1. بلبرینگ را فراموش نکنید

شما که دوست ندارید در هنگام تعویض دیسک و صفحه هزینه کامل تعویض یک دیسک و صفحه را به مکانیک بدهید؟ بلبرینگ اگر از کیفیت خوبی برخوردار نباشد، در مدت زمان طولانی، باید خسارت و ضرر زیادی را متحمل شوید، بنابراین دقت زیادی در انتخاب این قطعه به خرج دهید.

  1. طعمه افراد سودجو نشوید

اصالت و اورجینال بودن قطعه خریداری شده شما، طول عمر طولانی قطعه تان را تضمین می کند و به همین علت به این فاکتور باید توجه بیشتری داشته باشید.

اگر کمی بی دقتی کنید، محصولات فیک و تقلبی به جای محصولات اورجینال برای شما خواهد شد.

  1. کیفیت فنر

در هنگام خرید دیسک و صفحه کیفیت فنر ها را جزو معیار های انتخاب یک دیسک و صفحه خوب قرار دهید، چرا که فنر های ضعیف عمر کوتاهی دارند و شما مجبور می شوید تا دوباره دیسک و صفحه جدیدی خریداری کنید.

فنرهای مارپیچی که به صورت دوبل به هم متصل شده اند، بهترین نوع کیفیت فنر در بازار هستند.

  1. در انتخاب برند محصولتان دقت کنید

سعی کنید با متخصصین این حوزه مشاوره کنید و به کمک آنان محصولاتی را انتخاب کنید که تجربه نشان داده جزو بهترین برند ها هستند. برند های محصولات فرانسوی، آلمانی و کره ای را می توان جزو محصولاتی دانست که امتحان خودشان را پس داده اند.

خرید صفحه دیسک خودرو

  1. چه قبول کنیم چه نه، قیمت دیسک و صفحه فاکتور تعیین کننده ای است.

بودجه ای که می خواهید برای این قطعه صرف کنید، دامنه انتخاب شما را محدود می کند و راحت تر می توانید انتخاب کنید. اما در نظر داشته باشید که از محصولات ارزان استفاده نکنید و هزینه معقولی را در نظر بگیرید.

چگونه عمر دیسک و صفحه کلاچ را افزایش دهیم؟

پایتان را در قسمت چپ کلاچ قرار دهید! اگر پایتان را به مداوما به صورت ثابت روی کلاچ قرار ندهید، مطمئن باشید تاثیر عمر طولانی دیسک و صفحه را خواهید دید.

زمانی که ماشینتان را روشن می کنید در وضعیت خلاص قرار دهید.

پدال گاز را فشار دادن زمانی که می خواهید کلاچ را بگیرید، عمر دیسک و صفحه را کاهش می دهد.

کلاچ را خیلی زود یا خیلی دیر ول نکنید.

از شتاب دادن ناگهانی به ماشین خودداری کنید.

با وجود رعایت این موارد، باز هم شما نیاز به تعویض دیسک و صفحه خواهید داشت و رعایت این نکات تنها باعث افزایش طول عمر آن می شود و فواصل زمانی تعویض دیسک و صفحه را بیشتر می کند!

احتمالا برای شما هم سوال است که چه زمانی به تعویض دیسک و صفحه نیاز داریم؟ در زیر به شما می گوییم پس همراهی با ما را از ادامه دهید.

ترفند های تشخیص زمان تعویض دیسک و صفحه

رانندگی در جاده، نیاز به کلاچ و ترمز های زیاد ندارد و بعد از 100 تا 200 هزار کیلومتر شما به تعویض دیسک و صفحه نیاز خواهید داشت اما رانندگی در سطح شهر که نیاز به کلاچ و ترمز های زیاد دارد قضیه فرق دارد. اگر در شهرهای شلوغ و پر ترافیک رانندگی کنید تا 45 هزار کیلومتر نیاز به تعویض دیسک و صفحه نخواهید داشت. اما اگر بخواهیم در مورد کیت کلاچ های خوب صحبت کنیم، فاصله تعویض دیسک و صفحه را بین 50 تا 70 هزار کیلومتر در نظر بگیرید.

با ترفند هایی که در این بخش به شما می گوییم، می توانید تشخیص دهید که چه زمانی باید دیسک و صفحه کلاچ را تعویض کنید. پس این نکات را به خوبی به خاطر بسپارید.

خودرویتان را در دنده یک بگذارید و بعد کلاچ را آزاد کنید. آیا موتور و اتاق خودرویتان به لرزه می افتد یا نه؟

اگر این لرزه را احساس کردید، بدانید که زمان تعویض دیسک و صفحه رسیده است.

دومین ترفند موثری که به شما می گوید آیا زمان تعویض دیسک و صفحه رسیده است یا نه، این است که این بار ماشین را در دنده دو قرار دهید. اگر ماشین را در دنده 2 قرار دادید و ماشین شروع به حرکت کرد، یعنی باید دیسک و صفحه را تعویض کنید.

اگر در سربالایی بودید و ماشین نمی کشید و نیاز به دنده معکوس بود، زمان خداحافظی با دیسک و صفحه قدیمیتان رسیده  است.

به خودرویتان گاز دهید، شتاب دارد؟ پس نگران نباشید اما اگر شتاب ندارد صفحه دیسک و صفحه را تعویض کنید.

بلاهایی که ممکن است سر دیسک و صفحه کلاچ بیاید

کلاچ بوی سوختگی دهد.

لنت صفحه کلاچ بسوزد!

کلاچتان سر بخورد.

ایرادی در فنر خورشیدی دیسک و صفحه کلاچ پدیدار شود.

چرخش بیرون از مرکز فلایولتاب، دیسک و صفحه ایراد پیدا می کند.

ساییدگی بیش از حد دیسک و صفحه هم یکی از بلاهای دیگری است که سر دیسک و صفحه می آید.

سفتی سیم کلاچ

فرسودگی لنت های کیت کلاچ

عدم خلاصی کلاچ

ضعیف شدن فنر ها و از بین کارایی فنر ها

بلبرینگ ها فرسوده می شوند

نیاز به گریس کاری بلبرینگ ها

سخن آخر

ماشین نیاز به توجه و مراقبت دارد و نیاز است تا حواستان به تمام قطعات ماشین باشد تا رانندگی امنی داشته باشید.

نکاتی که به شما در بالا برای مراقبت از دیسک و صفحه گفتیم، باید رعایت شوند تا عمر صفحه دیسک و کلاچ افزایش پیدا کند، این را هم باید در نظر داشته باشید که این موارد برای طولانی کردن فاصله تعویض دیسک و صفحه است نه خراب نشدن آن!

اگر متوجه شدید که دیسک و صفحه شما نیاز به تعویض دارد، حتما با تیم آتیه کویر یزد مشاوره کنید تا قطعه مناسب خودرویتان را به شما معرفی کنند.

شما می توانید از اصل بودن قطعات آتیه کویر مطمئن باشید. به سایت https://atiye-kavir.ir/ مراجعه کنید و با محصولات این سایت آشنا شوید.