وقتی نوبت به کاهش وزن و تناسب اندام می‌رسد، آرزوی خیلی‌ها این است که سریع‌تر به این هدف برسند و اندامی متناسب داشته باشند. همه ما می‌دانیم که ورزش و رژیم غذایی سالم شرط کاهش وزن و داشتن اندام خوب است، اما آیا راه‌های دیگری برای رسیدن به این هدف وجود دارد؟

امروزه یکی از ترندهای کاهش وزن، استفاده از ترکیب دارچین و عسل در رژیم روزانه است.

بسیاری از افراد این ترکیب را با جای مخلوط می‌کنند، آن را مستقیم می‌خورند یا از آن به عنوان مکمل غلات و سایر مواد غذایی استفاده می‌کنند. اما آیا فقط با خوردن دارچین و عسل می‌توانید واقعاً لاغر شوید؟

مزایای دارچین

دارچین معطر و خوش طعم است و تا آنجایی که ما می‌دانیم قدمتی به اندازه چندین هزار سال دارد. مصریان باستان از آن برای مومیایی کردن استفاده می‌کردند و در زمان امپراتوری روم، قیمت آن بیش از 15 برابر نقره بود.

دارچین خواص دارویی بسیار زیادی دارد. تحقیقات نشان می‌دهند که دارچین دارای اثر ضد میکروبی و همچنین ضد انگلی است.

همچنین حاوی آنتی اکسیدان است که می‌تواند به بهبود زخم کمک کند و حتی ممکن است فشار خون و کلسترول را کاهش دهد.

مزایای عسل

کلمه "عسل" با عشق، نشاط و سلامتی همراه است. در حقیقت، عسل خواص بسیار زیادی برای ما دارد. بیشتر این فواید سلامتی مخصوص عسل خام است. برای اینکه بیشترین مزیت را از عسل ببرید، بهتر است عسل خام را خریداری کنید و سراغ عسل‌های دیگر نروید.

گرما دادن به عسل می‌تواند تمام خواصی که دارد را از بین ببرد و شما هنگام خوردن آن تنها ماده‌ای شیرین مصرف کنید. سایت دهچی خرید عسل از زنبوردار را میسر کرده است و شما با خیال راحت می‌توانید از محصولات این سایت برای جذب فواید عسل استفاده کنید.

برای شمایی که از خواص عسل اطلاعاتی ندارید باید بگوییم که، عسل یک ماده ضد میکروبی است که می‌توان از آن به صورت موضعی استفاده شود. به دلیل غلظت بالا، pH کم و پراکسید هیدروژن تولید شده توسط آنزیم‌ها، می‌تواند از عفونت باکتریایی جلوگیری کند.

در حقیقت، تحقیقات نشان می‌دهد که در درمان عفونت زخم بسیار موثر است. برای درمان سوختگی نیز بسیار خوب عمل می‌کند.

همچنین برای بسیاری از افراد به عنوان داروی مهار سرفه کاربرد دارد که حتی فواید آن از بسیاری از داروهای شیمیایی بیشتر است، از جمله دیفن هیدرامین و دکسترومتورفان.

تحقیقات درباره دارچین و عسل چه می‌گویند؟

در حالی که تحقیقات در مورد تأثیر ترکیب دارچین و عسل کافی است اما باز هم برای اثبات این موضوع نیاز به تحقیقات بیشتری است.

به عنوان مثال، یک مطالعه در سال 2017 نشان داد که ترکیب عسل و دارچین ممکن است ترموژنز را فعال کند. با فعال شدن ترموژنز، بدن شما گرما ایجاد می‌کند و در این فرآیند کالری بیشتری در بدن شما سوزانده می‌شود.

مطالعه‌ای در سال 2011 نشان داد که جایگزین کردن قند و شکر با عسل می‌تواند از افزایش وزن جلوگیری کند. مطالعه دیگری از سال 2010 نشان داد که عسل می‌تواند هورمون‌هایی که اشتها را سرکوب می‌کنند را فعال کند.

در واقع هر کدام از این دو می‌توانند به نوعی در کاهش وزن تأثیر داشته باشند و حتی مصرف هر دوی این ماده با هم نیز می‌توانید خواص بسیاری را برای شما به همراه داشته باشد.

آیا اقدامات احتیاطی لازم است انجام دهید؟

یک نوع دارچین، به نام دارچین کاسیا، حاوی مقدار قابل توجهی کومارین است. کومارین که در بسیاری از گیاهان یافت می‌شود و می‌توان از آن برای درمان ورم و آلزایمر استفاده کرد.

موسسه ارزیابی خطر در آلمان گزارش داده است که حتی دوزهای کمی کومارین که بیش از دو هفته مصرف شود، می‌تواند باعث آسیب کبدی شود. افرادی که قبلاً به بیماری کبد مبتلا شده‌اند حتی بیشتر در معرض خطر آسیب کبدی قرار دارند.

آیا این به این معنی است که باید از دارچین پرهیز کنید؟ نه، اینطور نیست.

با این حال، اگر روزانه دارچین را با عسل مصرف می‌کنید، از دارچین سیلان استفاده کنید. این نوع دارچین حاوی دوز بسیار کمتری کومارین است.

به صورت پودر شده، تشخیص این دو نوع دارچین غیرممکن است. برای اینکه مطمئن شوید که دارید دارچین سیلان می‌خرید، حتما به عطاری‌ها معتبر مراجعه کنید و آن را به صورت چوب و پودر نشده خریداری کنید.

در مورد عسل نیز این نگرانی‌ها وجود دارد. همان‌طور که گفتیم عسل گرمادیده هیچگونه خاصیتی برای بدن شما ندارد و تنها ماده‌ای شیرین است. بنابراین، اگر قرار باشد تا از آن برای کاهش وزن استفاده کنید، نتیجه‌ای نخواهید گرفت. عسل طبیعی خام و گرماندیده می‌تواند بهترین انتخاب برای شمایی باشد که قصد کاهش وزن دارید.

دهچی پلتفرمی برای ارزیابی و خرید مستقیم از زنبورداران است و شما را از بابت کیفیت عسل طبیعی مطمئن می‌کند.

نتیجه گیری

در حالی که برای رسیدن به قطعیت کاهش وزن با ترکیب عسل و دارچین نیاز به تحقیقات بسیار زیادی است، اما با این حال، یک قاشق چای خوری عسل و 1/2 قاشق چای خوری دارچین در یک فنجان چای سبز طعم خوبی به شما خواهد داد و می‌توانید از دیگر مزایای این دو ماده بهره ببرید.

منبع: dehchi