ممکن است درب ضد سرقت از نظر شکل و کیفیت بر اساس مساحت استفاده ویژگی های کاملا متفاوتی از خود نشان دهند. با توجه به سلیقه های همه و مدل درب های ضد سرقت رویه ترک و رویه وارداتی از کشور ترکیه روز به روز در حال تغییر است. انتخاب ما این است که هنگام انتخاب موادی که درب آن­ها به ما امکان می دهد راحت تر استفاده کنیم، بدانیم. درها را می توان در مدل های مختلف از مواد مشابه تولید کرد و مواد متفاوت، به شناخت  و انتخاب بهتر کمک می کنند.

 

 

درهای ورودی ضد سرقت

درهای ورودی ساختمان آپارتمانی معمولا بسیار بزرگ هستند. بنابراین از نظر عایق بسیار مهم هستند. در فولادی بادوام که به درب های آپارتمان معروف است. اما از آن ها به عنوان درهای ورودی ساختمان نیز استفاده می شود. این سازه ها به طور کامل مجهز به این روش برای سازه های امنیتی ایجاد شده و قفل های بسیار زیادی روی آن ها قرار گرفته است.  معمولا از درب های ضد سرقت به عنوان درب داخلی منزل استفاده می شود. معمولا چوبی و در رنگ های مختلف وجود دارد.

 

 

کاربرد درب های ضد سرقت و ویژگی های آن

بدیهی است که خانه ها در دوران باستان در نداشته اند. در گذشته گذرگاهی وجود داشت که برای خروج یا ورود به خانه قرار گرفته بود، اما با گذشت زمان، جایی که همه چیز در جریان روند تکامل بود، خانه ها نیز از این قاعده مستثنی نبودند. آن ها به تدریج پیشرفت  کردند و بنابراین، در عصر مدرن، مفهوم خانه کاملا تغییر پیدا کرده است. امروزه امنیت به یک مسئله مهم تبدیل شده است. به ویژه در مناطق شهری، این یک دغدغه اساسی است. از این رو، به دلایلی امنیتی این فناوری وارد شده است. امروز درهایی وجود دارند که فقط با رمزهای عبور آن ها باز می شود. در شهرهای بزرگ همیشه ترس از سرقت وجود دارد. از این رو به همان اندازه لازم است که درها به اندازه کافی محکم باشند  به طوری که آن ها به راحتی شکسته یا باز نشوند. اما جدا از امنیت، از آن جا که خانه ها با درب ها ضد سرقت ترک تکامل پیدا کرده اند، جنبه ای از هنر و دکوراسیون وجود دارد. امروزه انتخاب مناسب دربسیار مهم است، زیرا درب های زیادی در اندازه و شکل های گوناگون وجود دارد. مراحل ساخت و طراحی دربهای ضد سرقت در ایران و ترکیه بسیار متفاوت است.

 

دسته بندی درب ها بر اساس موقعیت مکانی

در هنگام طراحی خانه خود، مهم است که بدانید درب در کجا قرار می گیرد. با توجه به موقعیت مکانی آن ها، درها به درب های بیرونی و درب های داخلی طبقه بندی می شوند. درهای بیرونی یا درهای ورودی یک خانه مسکونی از اهمیت بالایی برخوردار است. درهای بیرونی اجازه ورود یا خروج از خانه را می دهند و ضریب امنیت را فراهم می کنند. این درها باید مطابق با منطقه در معرض شرایط آب و هوایی مختلف قرار بگیرند. درهای ضد سرقت بیرونی با ضخامت، پایداری و دوام کافی در ساخت و سازها فراهم شده است. درهای بیرونی به وسیله رنگ و پولیش دارای پوشش محافظ می شوند. آن ها عموما از جنس استیل یا چوب هستند و به خوبی طراحی شده اند تا انواع مختلفی از قفل ها روی آن ها قرار بگیرد. درهای داخلی برای جدا کردن اتاق ها و ایجاد حریم خصوصی طراحی می شوند. به طور کلی،  درب های داخلی نازک تر از درب های خارجی هستند و به سبک های مختلفی ارائه می شوند. آن ها در انواع مختلف موجود هستند وتحت شرایط خاص آب وهوایی قرار نمی گیرند.

 

 طبقه بندی درب ها بر اساس طراحی

بر اساس طراحی درب ضد سرقت ، درب ها بر این اساس طبقه بندی می شوند، درهای تاشو به صورت مجزا یا به عنوان پارتیشن های تاشو استفاده می شوند به گونه ای که می توان از دو اتاق به عنوان یک اتاق منفرد یا جداگانه طبق نیاز استفاده کرد. آن ها بیشتر در فضای باز کردن اتاق به باغ، پاسیو و ایوان و... مورد استفاده قرار می گیرند. دربهای ضد سرقت کشویی از کرکره های استیل، چوبی و شیشه ای تشکیل شده است که غلطک های استیل در آن ثابت شده است. این غلتک های فولادی در امتداد مسیر ارائه شده در قسمت بالا و پایین حرکت می کنند. دارای یک یا چند کرکره کشویی بر اساس باز شدن در دسترس است. در زمان های قدیم، درهای کشویی از استیل و چوب معمولا برای دهانه های بزرگ خدایان، کارگاه ها، گاراژ و... مورد استفاده قرار می گرفت. امروزه درهای کشویی بیشتر در دفاتر و مکان های ادرای به کار می روند زیرا درهای کشویی موجب صرفه جویی در فضای مصرفی و افزایش بهره وری در استفاده می شوند. درب های در حال چرخش در نزدیکی یک لبه قرار دارند تا بتوانند حول یک محور را بچرخانند. روی قاب درها یا لولا آویزان شده است. این درب ها با استفاده از فنرهای دوتایی، قالب های خود را به قاب متصل می کنند. از این رو قالب درب ها می تواند به سمت داخل و خارج حرکت کند. دو نوع درب های قابل حرکت وجود دارد، یکی درهای تک کاره که می توانند فقط در یک جهت 90 درجه یا بیشتر بچرخند و درهای دو کاره که می توانند در هر دو جهت 90 درجه یا بیشتر بچرخند. درب چرخان بیشتر در دفاتر استفاده می شود. در درب گردان، تمهیداتی برای چرخاندن درب در مورد محوری مرکزی انجام شده است. این درها در حدود یک طرف کرکره می چرخند و به طور خودکار بسته می شوند. درب گردان ورود صداهای خیابان را به حداقل می رساند و از اتلاف گرما جلوگیری می کند. درهای گردان بیشتر در مناطق ترافیکی سنگین یعنی ساختمان های مرتفع، ساختمان های عمومی، بیمارستان ها و... برای تنظیم ورود استفاده می شوند. در درب های کرکره ای، کرکره درب مانند یک پرده استیل عمل می کند. درهای کرکره غلتکی مزیت دارند زیرا فضای زیادی نیاز ندارند. این درها بسیار محکم و بادوام است و ایمنی مناسبی را ارائه می دهند. آن ها بیشتر در فروشگاه ها، کارگاه ها، کارخانه ها، گاراژها، مغازه ها و... استفاده می شوند. انواع مختلفی از درها در بازار وجود دارد. درب فلاش، درب پانل، درب شیشه ای، درب پی وی سی و ...از انواع مختلف درب ها هستند که افراد می توانند طبق سلیقه و نیاز خود آن ها را انتخاب کنند.