اگرچه ویروس کرونا در نگاه نخست سلامت افراد را به خطر انداخته اما در واقع با شیوع کرونا بسیاری از کسب و کارها از رونق افتاده و تعداد زیادی نیز در آستانه سال نو بیکار شدند شیوع کرونا کسب و کارها را با توجه به نوع آنها متاثر کرده است.

از زمان شیوع کرونا تا به امروز بسیاری از شغل‌هایی که به نوعی با سلامت آحاد جامعه سر و کار داشته‌اند محدود و یا تعطیل شده و اغلب اصناف و واحدهای تجاری نیز به سبب نبود مشتری متحمل زیان شده‌اند، بسیاری از کارگران واحدهای صنفی به سبب بسته شدن محل کار خود با مشکلات زیادی در تامین مایحتاج خود روبه رو هستند.

شیوع کرونا صنوف فرهنگی و هنری را همانند سایر صنوف از زمان شیوع کرونا تا چند روز گذشته به تعطیلی کشانده بود و سبب خسارت های زیادی به این صنوف شد، تمهیدات مناسبی باید برای این صنوف در نظر گرفته شود تا بخشی از خسارت‌های وارده بر آنها جبران شود.

در واقع همانند بخش‌های  مختلف اقتصادی، تولیدی، صنفی، کسب و کار  و دیگر حوزه‌هایی که به سبب تعطیلی ناشی از ویروس کرونا دچار خسارت شده‌اند، صنوف حوزه فرهنگ و هنر نیز متحمل آسیب‌هایی شده است.

خسارت 100 میلیارد ریالی کرونا به حوزه فرهنگ و هنر استان مرکزی

اصحاب فرهنگ، هنر، نشر، سینما، رسانه، آموزشگاه‌ها، چاپ، موسسات، کانون‌ها و صنوف فرهنگی از ابتدای شیوع کرونا برای شکستن زنجیره انتقال آن  و فاصله‌گذاری اجتماعی حدود 2 ماه تعطیل و این مهم سبب بروز خسارتی به این عرصه شده است.

این درحالی بود که مدیرکل فرهنگ و ارشاد استان مرکزی در مصاحبه‌ای در روزهای پایانی اردیبهشت ماه امسال از اینکه "کرونا به اصحاب فرهنگ و هنر استان مرکزی 100 میلیارد ریال خسارت وارد کرد" خبر داد و براساس اعلام مسئولان ارشاد استان مرکزی در سی‌ام اردیبهشت ماه در بررسی‌های انجام شده از زمان شیوع کرونا تا پایان فروردین‌ماه امسال حدود 10 میلیارد تومان به اصحاب فرهنگ و هنر خسارت وارد شده است.

هرچند از همان زمان به مرور بخش‌هایی از حوزه فرهنگ و هنر استان مرکزی براساس مصوبات ملی و کشوری ستاد مبارزه با کرونا و قرارگاه پدافند زیستی کار فعالیت خود را آغاز کردند اما براساس اعلام ارشاد استان، ویروس کرونا به طور مستقیم و غیرمستقیم 60 صنف فعال فرهنگی و هنری استان مرکزی را درگیر کرد.

شرایط بازگشایی سینماها و مراکز فرهنگی و هنری استان مرکزی اعلام شد

بااین حال، براساس مصوبه ستادملی مقابله با کرونا در روزهای اخیر برای از سرگیری فعالیت مراکز فرهنگی و هنری و سینماها در استان‌ها، خبرنگاران تسنیم به سراغ مدیرکل فرهنگک و ارشاد اسلامی استان رفتند تا روند و بایدها و نبایدها بازگشایی را جویا شوند.

حجت الاسلام عباس دانشی در پاسخ به سوالات خبرنگار تسنیم با اشاره به شروع فعالیت سینماهای استان مرکزی اظهار داشت: براساس مصوبه ستادملی مبارزه با کرونا سینماهای استان از اول تیرماه با ظرفیت 50 درصد و با رعایت فاصله گذاری اجتماعی فعالیت خود را شروع کرده‌اند.

وی افزود: به منظور استقبال بیشتر شهروندان، سانس‌های فروش بلیط نیم بها که در گذشته هفته‌ای یک‌بار صورت می‌گرفت افزایش یافته به طوری که براساس ابلاغیه سینمایی کشور سینماها باید سه بار در هفته فروش بلیط نیم بها داشته باشند.

دانشی اضافه کرد: قطعا این تصمیم سبب خواهد شد تا مردم فرصت دیدن فیلم‌ها را در سینما و قاب سینما داشته باشند که کمک خوبی به فعالان حوزه سینما و همچنین سالن‌داران سینمایی در استان‌ها به شمار می‌رود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی تصریح کرد: اجرای تئاتر نیز در استان مرکزی و با استفاده از تنها 50 درصد ظرفیت سالن با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و پروتکل‌های ابلاغی وزارت بهداشت و درمان صورت خواهد گرفت.

وی ادامه داد: البته باید توجه داشت اجرای تئاترهایی که تعداد بازیگران کمتری داشته باشند و در آن از افراد کمتری برای ایفای نقش در مجموعه نمایشی استفاده شده، می‌توانند فعالیت خود را شروع کنند.

به هرحال باید از یکسو به ضرر حوزه فرهنگ و هنر توجه داشت که قطعا این تصمیم به آهستگی سبب داغ شدن بازار کسب و کارهای فرهنگی و هنری را به دنال دارد و از سوی دیگر باید مراقب بود تا فاصله گذاری اجتماعی و رعایت پروتکل‌های بهداشتی به درستی انجام پذیرد چراکه بیماری کرونا با هیچکس شوخی ندارد و با رعایت موارد بهداشتی پیشگیری از این بیماری داشت.