"واسیلی نبنزیا" نماینده دائم روسیه در سازمان ملل اعلام کرد که مقامات آمریکایی خود به این واقعیت اذعان دارند که در نتیجه تحریم‌هایی که علیه دولت سوریه وضع کرده‌اند، وضعیت مردم عادی در این کشور بدتر شده است.

این دیپلمات روس شب گذشته در نشست شورای امنیت با اشاره به اینکه بسته جدید اقدامات محدود کننده علیه دمشق از تاریخ 17 ژوئن (امروز-28 خرداد ماه) در ایالات متحده مورد اجرا گذاشته خواهد شد، گفت: "نمایندگان آمریکایی، همانطور که امروز هم از زبان آنها شنیدیم ، این واقعیت را اعلام می کنند که بخاطر تحریم‌های آنها وضعیت اقتصادی و اجتماعی مردم عادی در سوریه بسیار پیچیده شده است. بدین ترتیب، خود این مسئله به رسمیت شناخته شده‌اند که تحریم‌های اعمال شده علیه رهبران سوریه به مردم عادی آن ضربه زده است. ضمن اینکه هدف اصلی این تحیم‌ها هم دولت قانونی سوریه است.»

نبنزیا همچنین با یادآوری اینکه در اواخر ماه مه ، اتحادیه اروپا تحریم‌های یک جانبه علیه سوریه را تمدید کرد، افزود: «ما بیش از یک بار گفته‌ایم که این محدودیتها نه تنها اقتصاد این کشور را تخریب می کند، بلکه مانع از ارائه کمک‌های انسان دوستانه به مردم سوریه می شود. افرادی که در این زمینه فعالیت دارند هم در صحبت‌هایشان به این موضوع اشاره می کنند. اظهارات تبلیغاتی و بدون عمل، در خصوص کمک به مردم سوریه واقعاً موثر نیست.

لازم به یادآوری است، بسته تحریم‌های جدید علیه سوریه تحت عنوان «قانون سزار» است که از اسم مستعار یک سرباز سوری گرفته شده که در سال 2013 از این کشور گریخت و گویا عکس‌هایی از خشونت علیه زندانیان در زندان‌های سوریه به مدافعان حقوق بشر غربی ارائه کرده است.

این سند در تاریخ 20 دسامبر سال 2019 توسط "دونالد ترامپ" رئیس جمهوری آمریکا به تصویب رسید و مقررات مربوط به اعمال تحریم‌هایی علیه بخش‌های مهم اقتصاد سوریه، بانک مرکزی سوریه، مقامات ارشد این کشو از جمله شخص رئیس جمهور و همچنین تمامی سازمان دولتی یا خصوصی اعم از سوری و خارجی را در بر می گیرد که با مقامات دمشق همکاری دارند، را مشخص کرده است..

وزارت امور خارجه سوریه تشدید تحریم‌ها از سوی دولت ایالات متحده را "تروریسم اقتصادی و بخشی از جنگ خونین آغاز شده علیه سوریه" دانسته است.

نماینده دائم روسیه در سازمان ملل همچنین در بخش دیگری از سخنرانی خود در شورای امنیت، این مسئله را نیز مورد تأکید قرار داد که طرف روسی انتظار دارد تا ترکیه به تعهدات خود برای خنثی کردن تروریست‌ها در منطقه ادلب عمل کند.

این دیپلمات بلندپایه گفت: «ما امیدواریم که شرکای ترکیه‌ای ما، بر اساس توافقات صورت گرفته بین روسای جمهوری دو کشور در خصوص توقف درگیری‌ها در ادلب، بتوانند به تعهدات خویش برای خنثی کردن عناصر تروریستی در این منطقه عمل کنند.»

نبنزیا ادامه داد: «ضمن اینکه به رغم هر شرایطی، ما اجازه نخواهیم داد تا گروه "هیئت التحریرالشام" (در روسیه یک سازمان تروریستی شناخته شده است) که برخی طرفین تلاش می کنند تا آنها را به عنوان بخشی از "مخالفان میانه رو" جلوه دهند، بتواند در روند حل و فصل اوضاع سیاسی سوریه مشارکت داشته باشد.»