امروزه در عصر دندان پزشکی روش های جدیدی برای جایگزینی دندان های از دست رفته به وجود آمده است. یکی از این روش ها که از محبوبیت بسیاری برخوردار است ، ایمپلنت دندان است. ایمپلنت های دندان به علت مزایای زیادی که دارند که از جمله آن می توان به زیبایی و طبیعی بودن آن ها و مقاومت استقامت بالایی که دارند اشاره کرد. ایمپلنت یکی از عمل های تخصصی دندان به حساب می آید که باید توسط متخصص ایمپلنت و در یک مرکز تخصصی ایملپنت انجام شود. حال با هم همراه شویم تا زوایای مختلف ایمپلنت دندان را بررسی کنیم.

جنس ایمپلنت دندان

ایمپلنت های دندان معمولاً از جنس تیتانیوم هستند. علت این امر هم این است که تیتانیوم در برابر ضربه و خوردگی مقاومت بالایی دارد و همچنین نکته دیگر در مورد آن این است که توسط بدن بسیار راحت پذیرفته می شود و پس زده نمی شود. البته موارد نادری هم ممکن است وجود داشته باشد که به تیتانیوم حساسیت داشته باشند. سابقه طولانی مدت ایمپلنت های تیتانیومی یکی از علل پر کاربرد بودن آن ها است. در مواردی که حساسیت وجود داشته باشد ، می توان از ایمپلنت هایی با جنس مختلف نظیر زیرکونیوم استفاده کرد.

اجزای ایمپلنت دندان

z1

ایمپلنت های دندان انواع مختلفی دارند. از مینی ایمپلنت ها گرفته تا ایمپلنت هایی با قطر بزرگ و قطر کوچک. به همین علت تعداد اجزای آن همیشه ثابت نیست. اما اجزای اصلی آن به ترتیب زیر هستند :

1- فیکسچر : پایه ایمپلنت که حکم همان ریشه دندان جدید را دارد فیکسچر نامیده می شود. فیکسچر ها باید در داخل استخوان فک قرار بگیرند تا با آن پیوند برقرار کنند و بتوانند پایه محکمی برای تاج یا روکش دندان باشند.

2- اباتمنت : رابط بین فیکسچر و روکش دندان است. این قسمت میانی از انتها شکلی مانند پیچ و مهره دارد که در داخل فیکسچر چفت می شود. همچنین سری گرد دارد که محل قرار گیری روکش دندان است.

3- تاج دندان : همان روکش یا دندان مصنوعی است با این تفاوت که متناسب با دندان های طبیعی هر شخص و به صورت اختصاصی برای او تهیه و تولید می شود. بنابراین وقتی در دخال دهان قرار گرفت کاملاً طبیعی جلوه می کند.

مراحل کاشت ایمپلنت دندان

برای کاشت ایمپلنت دندان باید ابتدا به یک متخصص ایمپلنت مراجعه کرد تا به دقت دندان ها را بررسی کند و با مشاهده عکس ها نظر تخصصی دهد. در صورتی که مشکلی برای انجام ایمپلنت نبود ، روزی برای انجام عمل تعیین می شود.

در روزی که مراجعه می کنید نخسب نیاز به بی حسی موضعی است تا منطقه تحت عمل کاملاً بی حس باشد و معمولاً نیازی به بیهوشی نیست. اولین کار کاشت پایه است. پایه باید در داخل استخوان فک محکم شود. بنابراین کار با برش لثه و دسترسی به استخوان فک ادامه می یابد. پس از دسترسی با استفاده مته یا دریل مخصوص سوراخی بر روی استخوان فک ایجاد می شود. این سوراخ باید متناسب با فیکسچری که قصد کاشتش را داریم ایجاد شود. جراح باید دقت کند تا به عصب های حساس استخوان فک آسیبی وارد نکند. همچنین در مواقعی که استخوان فک به میزان کافی وجود ندارد باید ابتدا با استفاده از پیوند استخوان ، استخوان فک در آن نقطه مورد نظر را به حد مطلوب رساند و سپس اقدام به ایمپلنت دندان کرد. پس از ایجاد سوراخ اقدام به قرارگیری پایه در داخل آن می کنیم. حال باید مدتی به استخوان فک مهلت داد تا با فیکسچر ارتباط برقرار کند و با رشد بسیار خفیف و نرمش آن را در بر بگیرد تا کاملاً مانند یک ریشه دندان طبیعی چفت و محکم شود.

این مدت استراحت احتمالاً یکی دو ماهی یا شاید بیشتر هم طول بکشد. این مدت زیاد شاید در ابتدا زیاد جالب به نظر نرسد اما مطمئن باشید که برای داشتن یک ایمپلنت دندان موفق و سالم واجب است. نکته دیگر این است که روکش یا همان تاج دندان نیز مدتی طول می کشد تا ساخته شود. از همین بازه استراحت استخوان فک می توان برای تولید آن در لابراتور استفاده کرد.

پس از گذشت این چند ماه و تولید تاج دندان و مراجعه مجدد به مرکز ، جراح پیوند میان فیکسچر و استخوان را بررسی می کند و در صورت مساعد بودن وضعیت به سراغ ادامه مراحل کاشت ایمپلنت می رویم. دوباره برای دسترسی به پایه برشی بر روی لثه داده می شود و این بار نوبت قرارگیری اباتمنت بر روی فیکسچر است و پس از آن نیز تاج دندان تولید شده بر روی رابط قرار می گیرد و پس از بخیه های نهایی کار به اتمام می رسد.

پس از عمل نیز باید به صحبت های جراح در مورد نحوه نگهداری و مراقبت از ایمپلنت توجه کنید تا طول عمر ایمپلنت هایتان را بالا ببرید.

برند ایمپلنت دندان

ایمپلنت ها همانطور که می دانید شامل پایه هایی هستند که در درون فک قرار می گیرند. این پایه ها توسط کارخانه های متفاوت در کشور گوناگون ساخته می شوند . برای آشنایی با برند های ایمپلنت به مقاله زیر مراجعه کنید.

برند ایمپلنت دندان

مزایای ایمپلنت دندان

z2

حال که در مورد مراحل انجام ایمپلنت صحبت کردیم نوبت به توضیح مزایا و علت محبوبیت ایمپلنت دندان در جهان رسیده است. ایمپلنت مزایای زیادی دارد که مهم ترین آن ها را در زیر لیست می کنیم :

1- مقاومت بالا : بر خلاف سایر روش های جایگزینی مانند دندان مصنوعی که مقاومت چندانی ندارند ، ایمپلنت های دندان به علت نوع کاشت منحصر به فرد که همانند یک دندان طبیعی در داخل استخوان محکم می شوند ، مقاومت بسیار بهتری دارند.

2- طول عمر بالا : ایمپلنت های دندان در صورتی که به خوبی مراقبت شوند و نگهداری از آن ها به درستی انجام شود طول عمر بالایی دارند و شاید یک عمر برای فرد دوام بیاورند.

3- زیبایی ظاهری : از آن جایی که تاج دندان های ایمپلنت در لابراتور ساخته می شود ، ظاهری مشابه دندان های طبیعی فرد خواهند داشت و پس از قرارگیری در داخل دهان به سادگی قابل تشخیص و تمییز نخواهند بود.

4- بهبود جویدن و سخنوری : برای افرادی که از دندان مصنوعی استفاده می کنند همیشه لق زدن دندان مصنوعی در داخل دهان عذاب زیادی را به دنبال داشته است اما ایمپلنت دندان چئن دقیقاً مانند دندان های طبیعی در استخوان فک محکم می شود و لق زدن ندارد بسیاری از این نواقص را جبران می کند.

قیمت ایمپلنت دندان

برای اطلاع از آخرین قیمت های ایمپلنت دندان می توانید به سایت مراجعه کنید.

قیمت ایمپلنت دندان