رضا الله ورن رئیس بهداشت، امداد و درمان وزارت دفاع در تشریح عملکرد این سازمان در خصوص مبارزه و کنترل شیوع بیماری کرونا در کشور با آرزوی قبولی طاعات و عبادات در ماه مبارک رمضان و همچنین گرامیداشت یاد و خاطره شهدا بویژه شهدای مدافع سلامت اظهار کرد: وزارت دفاع در چارچوب وظایفی که ستاد ملی مبارزه با کرونا در کشور و همچنین قرارگاه بهداشتی و درمانی امام رضا(ع) نیروهای مسلح به عهده آن گذاشته بود از دو ماه قبل اقدام به تولید کیت های تشخیصی مولکولیPCR نمود و پس از دریافت تأییدیه های لازم از مبادی ذی ربط و انستیتو پاستور ایران این کیت ها را به تولید انبوه رسانید.

وی با بیان اینکه تاکنون 6 هزار نمونه با این کیت ها در مراکز درمانی نیروهای مسلح انجام شده است گفت: از این تعداد نمونه گیری،  500 نفر مبتلا به ویروس کرونا شناسایی و تحت درمان قرار گرفته اند.

الله ورن با بیان حساسیت 95 درصدی و اختصاصی بودن صد درصدی  و قابلیت بسیار خوبِ تشخیصی این کیت ها افزود: وزارت دفاع از توان تولید روزانه 30 تا 50هزار عدد کیت تشخیصی کرونا در مجموعه خود برخوردار است. 

وی با بیان استفاده از  کیت های ساخت وزارت دفاع در مراکز در مانی نیروهای مسلح گفت: چنانچه تقاضایی از مجموعه بهداشت و درمان کشور داشته باشیم، آماده در اختیار گذاشتن این کیت ها به مجموعه درمانی کشور هستیم و اخیراً نیز تعدادی از این کیت ها را به همراه سایر اقلام بهداشتی تخصصی ویژه کادر درمان تحویل کشور افغانستان دادیم.

رئیس مرکز بهداشت، امداد و درمان وزارت دفاع با بیان اینکه کشور ما  در مدیریت این بیماری نسبت به سایر کشورها بسیار موفق عمل کرده است افزود:  شرایط تحریمی 40 ساله علیه ملت ما و استرس های متفاوت ناشی  از این موضوع باعث شد کشور ما در مدیریت این ویروس عملکرد خوبی داشته باشد.

وی با بیان اینکه این کشور تجربه گرانسنگ 8 سال دفاع مقدس را در کارنامه خود دارد افزود: وزارت دفاع و نیروهای مسلح با اتکا به ظرفیت های داخلی و خودکفایی در عرصه دفاعی از آمادگی لازم برای برخورد با انواع تهدیدات آماده هستند و ضروری است این  آمادگی را برای مقابله با تهدیدات احتمالی غیر زیستی، شیمیایی، هسته ای و تهدیدات نوین  حفظ و ارتقا داد.

الله ورن با بیان اینکه وزارت دفاع تا کنون با بکار گیری ظرفیت های خود 3 میلیون ماسک N95 و 3میلیون و 500هزارلیتر مواد ضدعفونی تحویل مراکز درمانی داده است گفت: علاوه بر اقلام ضروری  تا کنون 120هزار دست لباس حفاظت فردی، ، 600 مانیتور و ساکشن، 40 دستگاه اسکنر حرارتی و تعداد زیادی لباس های فشار مثبت، برانکارد ویژه حمل مصدوم  را نیز در اختیار مراکز درمانی و سایر مراکز در کشور قرار داده است.

رئیس اداره  بهداشت، امداد و درمان وزارت دفاع با اعلام اینکه سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح موفق به طراحی سامانه ژئوماتیک ضد کرونا با هدف شناسایی اقدامات مکانی در خصوص پایش و رصد ویروس کرونا با استفاده از قابلیت های اطلاعات و تحلیل های مکانی جهت  رصد ، پایش و کنترل اپیدمی ها از جمله کرونا با استفاده از ابزاری همچون مچ بند و مودم  سلامت هوشمند با قابلیت اندازه گیری دمای  بدن، ضربان قلب ،اکسیژن خون و ... گفت: در آینده نزدیک با رونمایی از این دستاوردها اطلاعات دقیق تری در اختیار مردم قرار خواهد گرفت.

وی با بیان تولید روزانه  حدود 30دستگاه ونتیلاتور در کشور تصریح کرد: بر اساس وظیفه ای که به عهده  وزارت دفاع گذاشته شد، این سازمان نیز با بهره گیری از شرکت های دانش بنیان،  تولید ونتیلاتور را در مجموعه خود آغاز کرده است؛ چرا که امکان دارد با موج های جدیدی از این ویروس در ماه های آینده مواجه باشیم و بر همین اساس ما به یک ذخیره راهبردی در این خصوص نیازمندیم.

الله ورن همدلی، همگرایی، کار تیمی و  تصمیم گیری در شرایط سخت را از جمله آزمون های کرونا از ملت ایران عنوان کرد و تصریح کرد: بحمدالله مجموعه کشور، دولت، نیروهای مسلح و به ویژه مردم شریف ایران اسلامی از این آزمون سربلند بیرون آمدند.