برخی از دانشگاه‌های تهران در اواخر اسفند ۹۹ با انتشار اطلاعیه‌ای در سامانه‌های مربوطه آموزشی، تعطیلی خوابگاه‌ها را اعلام کرده و ادامه فعالیت‌های اسکان دانشجویی را به فروردین ۱۴۰۰ موکول کردند.

برخی از خوابگاه‌ها بازگشایی مجدد خوابگاه‌های دانشجویی را منوط به تصمیم گیری ستاد ملی مقابله با کرونا می‌دانند و بعضی دیگر برای شروع مجدد فعالیت‌ها مشکلی ندارند؛ بنابراین با تاکید بعضی دانشگاه‌ها دانشجویانی که به اسکان احتیاج دارند لازم است تا درخواست خود را در سامانه‌های دانشجویی ثبت کنند و برخی دیگر حضور دانشجویان در خوابگاه را منوط به اخذ برگه تاییدیه سلامت اعلام کرده اند.

مطابق پیگیری‌های باشگاه خبرنگاران جوان برخی معاونان دانشجویی دانشگاه‌ها اعلام کرده اند که در بازده تعطیلات عید فعالیت‌های خود را به علت تعطیلی خوابگاه‌ها بر مبنای تعمیرات جزئی، شست و شوی ابزارآلات و ضدعفونی خوابگاه‌ها سوق می‌دهند تا در صورت حضور دانشجویان در خوابگاه‌ها مشکلاتی به وجود نیاید.

برنامه زمان بندی بازگشایی برخی خوابگاه ها در سال ۱۴۰۰

دانشگاه شریف

دانشگاه شریف از ساعت ۱۵ عصر روز چهارشنبه ۲۷ اسفند ۹۹ تمامی خوابگاه‌ها را تعطیل کرد و تاریخ بازگشایی مجدد خوابگاه‌ها را از ساعت ۸ صبح روز پنج‌شنبه یعنی ۱۲ فروردین ۱۴۰۰ اعلام کرد.

همچنین در صورت تغییر شرایط و محدودیت اسکان و تردد (با توجه به مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا) زمان بازگشایی خوابگاه‌ها متعاقباً از طریق سامانه اسکان dorm.sharif.ir و کانال اخبار دانشجویی دانشگاه شریف تصحیح و اطلاع‌رسانی می‌شود.

دانشگاه تهران

دانشگاه تهران همانند سال‌های گذشته خوابگاه‌ها را از ساعت ۱۰ صبح روز چهارشنبه یعنی مورخ ۲۷ اسفند ۹۹ تعطیل کرده و در اطلاعیه‌ای زمان شروع فعالیت خوابگاه‌ها را از ساعت ۸ صبح روز شنبه یعنی ۱۴ فروردین ۱۴۰۰ اعلام کرده است که دانشجویان باید قبل از ورود به خوابگاه، گواهی سلامت را اخذ کنند.

دانشگاه شهیدبهشتی 

دانشگاه شهید بهشتی با تاکید بر جلوگیری از ازدحام و مواجهه با ترافیک روز‌های پایانی سال اعلام کرده بود که دانشجویان تا حداکثر ساعت ۸ صبح ۲۵ اسفندماه اتاق‌های خوابگاهی را تخلیه کنند. براساس اعلام دانشگاه بازگشایی مجدد خوابگاه‌های دانشجویی از صبح روز ۱۳ فروردین ماه خواهد بود.

به گفته دانشگاه شهید بهشتی به منظور سمپاشی و ضد عفونی کردن اتاق‌ها و همچنین قطع برق خوابگاه‌ها در ایام تعطیلات، دانشجویان باید نسبت به خارج کردن موادغذایی فاسد شدنی و تخلیه یخچال‌ها اقدام کنند. براساس تاکید این دانشگاه با توجه به احتمال بروز موج چهارم کرونا و تبعات ناشی از آن، احتمال تغییر زمان بازگشایی خوابگاه‌ها وجود خواهد داشت که در صورت تغییر زمان از طریق سایت دانشگاه اطلاع رسانی خواهد شد.

دانشگاه صنعتی امیرکبیر

براساس اعلام دانشگاه امیرکبیر تمامی خوابگاه‌های این دانشگاه از تاریخ ۲۴ اسفندماه (ساعت ۲۲) تا ۱۶ فروردین (ساعت ۸) تعطیل است. در اطلاعیه دانشگاه تاکید شده، علیرغم برنامه پیش‌بینی شده برای بازگشایی خوابگاه‌ها و ادامه اسکان فاز ۶ در فروردین ۱۴۰۰، اداره خوابگاه‌های دانشگاه تابع مصوبات و ابلاغیه‌های ستاد ملی کرونا و هیئت رئیسه دانشگاه پیرامون تغییر زمان بازگشایی مجدد خوابگاه‌ها خواهد بود.

دانشگاه تربیت مدرس

بعد از تعطیلات ایام نوروز از ۱۴ فروردین دانشجویانی ساکن خوابگاه خواهند شد که مجوز سکونت آن‌ها تا تاریخ ۱۵ تیرماه بوده است. این دانشجویان برای سکونت لازم است گواهی سلامت از پزشک ارائه کنند تا مجوز سکونت مجدد برای آنان از اداره خوابگاه صادر شود. دانشجویان مقطع دکتری ورودی ۹۴ و مقطع کارشناسی ارشد ورودی ۹۶ حداکثر تا تاریخ ۲۵ اسفند مجوز سکونت دارند و همانند دیگر دانشجویان نسبت به تخلیه خوابگاه اقدام کنند؛ مطابق مقررات صندوق رفاه، امکان تمدید دوباره سکونت برای این دانشجویان وجود ندارد.

دانشگاه علم و صنعت 

معاونت دانشجویی دانشگاه علم و صنعت نیز گفته بود که بایستی دانشجویان ساکن خوابگاه  تا یکشنبه ۲۴ اسفند ماه نسبت به تخلیه خوابگاه‌ها اقدام کنند. خوابگاه‌ها از ۲۴ اسفند تا ۱۳ فروردین ۱۴۰۰ تعطیل خواهند بود و بازگشایی مجدد بستگی به نظر ستاد کرونا دانشگاه دارد که در صورت بازگشایی و یا تعطیلی خوابگاه به دانشجویان اطلاع رسانی خواهد شد. دانشجویانی که مهلت اسکان آن‌ها در خوابگاه به اتمام رسیده باید تا ۲۴ اسفند خوابگاه را به صورت کامل تخلیه و تحویل دهند.

 

دانشگاه خوارزمی 

امور خوابگاه‌های دانشگاه خوارزمی نیز اعلام کرده که مطابق تصمیم ستاد مبارزه با کرونای دانشگاه، خوابگاه‌های دانشجویی این دانشگاه  روز دوشنبه ۲۵ اسفند ماه ۹۹ به طور کامل تخلیه شده اند و بازگشایی مجدد خوابگاه ها بستگی به تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا دارد.