به گزارش پارس ، لبه نقل از فارس، رئیس سازمان سینمایی در پی مطالب درج شده اخیر و برخی اظهارنظرها از سوی سینماگران منتقد مدیریت سینمایی مبنی بر انحلال سازمان سینمایی در گفت وگو با فارس توضیحات کاملی را در این خصوص ارائه کرده است.

* تشکیل سازمان سینمایی مصوبه هیات وزیران است

- اخیرا در برخی از رسانه ها مطالبی از قول برخی از منتقدین سیاست های شما عنوان می شود که سازمان سینمایی به دلیل عدم کارآمدی در دولت یازدهم منحل و دوباره به ساختار معاونت سینمایی باز خواهد گشت. به لحاظ حقوقی چقدر انحلال سازمان سینمایی امکان پذیر است؟

این اظهارها مبنی بر انحلال سازمان سینمایی پیش از آنکه ناشی از یک نگاه کارشناسی باشد متاثر از یک تفکر و اندیشه ای است که امروز در دنیا هم رایج است که وقتی یک نفر جنایت می کند اگر این جنایت به نفع او باشد آنرا یک عمل انقلابی می دانند اما مثلا اگر یک فلسطینی از حقوق خودش بخواهد دفاع کند و با رژیم صهیونیستی بجنگد او را تروریست می نامند. در واقع این نوع اظهار نظر ها شبیه همین ایدئولوژی و نگاهی است که این روش را در دنیا دارد پیاده می کند.

واقعیت این است که من برای اینکه همه بتوانند اهمیت سازمان سینمایی را درک کنند یک مثال بسیار ساده زدم و گفتم تبدیل معاونت به سازمان سینمایی مثل این است که پیکان را بگذارید و پژو پارس تحویل دهید و هیچ آدم عاقلی بعید است که بگوید پژو پارس را دوست ندارم و علاقه دارم با همان پیکان قدیمی سواری کنم.

نسبت جایگاه سازمان سینمایی در دوره کنونی با معاونت سینمایی در دوره قبل به نوعی برای اینکه عامه فهم باشد مثل همین تبدیل پیکان به پژو پارس است. اما اتفاقاتی که افتاده این است که اولا تشکیل سازمان سینمایی مصوبه هیات وزیران است و بعد در شورای عالی اداری مصوب شده است و چارت سازمان سینمایی نیز در معاونت نیروی انسانی ریاست جمهوری به تصویب رسیده است و براساس این چارت نزدیک به ۳۰۰ پست سازمانی مصوب شده است که به هر حال مدیران آینده موظف هستند تا این پست های سازمانی را پر کنند.

نکته بعدی این است که وقتی مصوبه هیات وزیران به مجلس می رود و اگر در مجلس رد نشود خود به خود وجه قانونی پیدا می کند.

- اتفاقا یکی از مواردی که منتقدین سازمان سینمایی به آن اشاره می کنند همین است که سازمان سینمایی هنوز به تصویب مجلس نرسیده است.

مصوبات هیات وزیران وقتی به هیات رئیسه مجلس می رود و اگر رئیس مجلس این مصوبه را فاقد اشکال دانست به دایره حقوقی ارجاع می شود و اگر مجلس ظرف ۱۵ روز اشکالی به آن مصوبه نگرفت خود به خود تصویب شده است.

* مجلس ایرادی به مصوبه سازمان سینمایی وارد نکرده است

- بنابراین چون مجلس ظرف ۱۵ روز پس از ارجاع مصوبه هیات وزیران اشکالی قانونی به مصوبه سازمان سینمایی نگرفت می توان گفت که سازمان سینمایی توسط مجلس تصویب شده و انحلال آن غیر ممکن است؟

مجلس در ارتباط با اصل مصوبه سازمان سینمایی هیچ ایرادی وارد نکرده و تنها به برخی از فرآیندها ایراد حقوقی گرفته است که این فرآنیدهای حقوقی باید با نظر معاونت حقوقی ریاست جمهوری برطرف شود و بیشتر یکسری اختلاف نظر های حقوقی است ولی اصل قضیه و تاسیس سازمان سینمایی در مجلس شورای اسلامی رد نشده است و همین موضوع به معنای تائید سازمان سینمایی است و اگر آقایان به خودشان زحمت دهند و سایت مجلس مراجعه کنند می بینند که به عنوان یکی از مصوبات به تصویب رسیده است.

* انحلال سازمان سینمایی نقض مصوبه دولت اصلاحات است

- بنابراین دیگر هیچ دولتی نمی تواند سازمان سینمایی را منحل کند؟

بله. نکته دوم در این خصوص مصوبه دولت اصلاحات بوده است که طبق آن مصوب شده است که به جهت کو چک سازی دولت، وزارتخانه ها نباید بیش از ۵ معاونت داشته باشند و وزارت ارشاد هم ۷ معاونت داشته است که باید دو معاونت از آن کم می شد. در واقع ذیل تصمیم تاسیس سازمان سینمایی مصوبات دولت های قبلی هم محقق شده است.

در واقع تشکیل سازمان سینمایی از چند جهت اتفاقی است که به هرحال نقض آن و یا عبور از آن بسیار پیچیده تر از این است که ما می خواستیم سازمان سینمایی را تاسیس کنیم و در واقع انحلال سازمان سینمایی مراحل اداری پیچیده تری است و اگر بخواهد تبدیل به ماعونت شود اولین اشکالش این است که مصوبه مجلس و دولت که معاونت های وزارتخانه ها به ۵ معاونت کاهش پیدا کنند را نقض کرده است.

* تبدیل دوباره سازمان سینمایی به معاونت تنها در یک صورت امکانپذیر است

بنابراین تبدیل دوباره سازمان سینمایی به معاونت تنها در یک صورت امکانپذیر است که یا باید یکی از معاونت های موجود ارشاد منحل شود و یا اینکه سازمان سینمایی باید در یکی از معاونت های موجود مثلا معاونت هنری ادغام شود.

موضوع دیگر بحث پست های سازمانی است که مصوب شده است و اگر این پست ها برگردد به ساختار وزارتخانه تقریبا غیرممکن است چرا که وزارتخانه دیگر پست خالی ندارد که بخواهد پست جدیدی در ان ایجاد و یا یک پست منحل شود تا پست های سازمان سینمایی بخواهد در آن مشغول شوند.

- یکی دیگر از ایرادات اساسی عدم دستاورد مشخص سازمان سینمایی بوده و عنوان کرده اند که سازمان سینمایی به لحاظ اجرایی تفاوتی با معاونت سینمایی نداشته و تنها اسم آن عوض شده است. در این مور چه توضیحی دارید؟

در مورد این نظر منتقدین اگر ما معاونت سینمایی هم بودیم بازهم همین حرف ها را می زدند چون این ها فقط یک عزم دارند و آن هم این است که تخریب کنند و نقد غیرمنصفانه آن هم بدون ارائه سند و مدرک داشته باشند. لذا نقد آنها آنقدر غیرکارشناسی است که من نمی خواهم وارد آن شوم چرا که هیچ سندی را برای استدلال حرفشان ارائه نمی دهند.

از طرف دیگر کارنامه ما در همه عرصه ها روشن است و سال گذشته با وجود اینکه بودجه سازمان ۶۰ درصد درصد کاهش پیدا کرد و تورم نیز در بسیاری از حوزه ها دوبرابر شد اما تقریبا هیچ فعالیتی در عرصه سینما متوقف نشد و همه فعالیت ها در شکل بسیار مطلوبی انجام شد و تنها تولید از آن سقف ۱۰۰ فیلم که ما دنبال ان بودیم تا عبور کنیم، عبور نکرد که آن هم به دلیل نگرانی بخش خصوصی در سرمایه گذاری بود، اما علی رغم آن سقف تولید ما نسبت به همه دولت های گذشته بیشتر بود.

* سازمان سینمایی حساب و بودجه ای کاملا مستقل از ارشاد دارد

- اتفاقا در مورد همین بحث بودجه صحبت های زیادی است و عنوان شده وقتی سازمان سینمایی به لحاظ بودجه ای همچنان مشکل دارد، تغییر آن از معاونت خیلی موثر نبوده است.

آقایان هر ادعایی می توانند بکنند چرا که قرار نیست به کسی پاسخگو باشند و صرفا قرار است مواضع تخریبی خودشان را تا آخرین روزها ادامه بدهند و من هم این ها را واگذار می کنم به همه کسانی که وجدان و انصاف دارند و به نظرم که هیچ اطلاعی از این موارد ندارند و فقط کافی بود تا یکی از زیر دستانشان تماس می گرفت تا اطلاعات بهتری می گرفتند. بالاخره جداول بودجه منتشر شده و الان ذی حساب مستقل داریم، حساب بودجه ای مستقل داریم و همه ردیف بودجه سازمان سینمایی به حساب مستقل آن وارد می شود و مقام عالی وزارت با همه اختیاراتی که دارد نمی تواند از این حساب هیچگونه برداشتی داشته باشد.

بنابراین وقتی شما ذی حساب دارید و حساب مستقل دارید یعنی به لحاظ بودجه ای کاملا مستقل هستید که این استقلال در آینده برکات زیادی برای سینمای ایران خواهد داشت.