به گزارش پارس به نقل از مهر، آیت الله العظمی حسین نوری همدانی غروب دوشنبه در دیدار جانشین فرمانده نیروی انتظامی کشور با تأکید بر اینکه انسان برای تکامل قدم به جهان گذاشته است، گفت: انسان‌ها باید بر اساس اصولی ساخته شده و بتوانند مسئولیت‌ها را با توجه به موازین معین برعهده بگیرند.

وی علم را یکی از این اصول معرفی و با تأکید بر اینکه انسان جاهل هرگز نمی‌تواند در راه کمال گام بردارد، به علم آموزی اشاره کرد و ادامه داد: علم باید توأم با ایمان باشد زیرا علم بدون ایمان انسان را به سعادت نمی‌رساند.

این استاد حوزه علمیه قم، عقل را به عنوان سومین اصول اساسی در انسان سازی دانست و بیان کرد: علم به معنای دانستن و عقل به معنای تمیز حق از باطل است و انسان همان‌طور که تکلیف در آموختن علم دارد باید عقل خود را نیز تکمیل کند.

وی تعهد را به عنوان چهارمین اصل در انسان سازی معرفی و بیان داشت: انسان باید به یک اصولی پایبند باشد تا این اصول برای وی ایجاد تعهد کند.

آیت الله نوری همدانی در ادامه قدم گذاشتن در راه ایجاد امینت را اقدامی بزرگ توصیف و با بیان اینکه امنیت در تمامی ابعاد مالی، جانی و مرز‌ها بسیار مهم است، نیروی انتظامی را به عنوان ارگانی معرفی کرد که بیشترین ارتباط را با مردم دارد.

وی با تأکید بر اینکه بدون امنیت دست یافتن به دانش و رفاه نیز ممکن نیست، ادامه داد: خدمت به مردم در اسلام و بخصوص خدمت در راه ایجاد امنیت دارای جایگاه بسیار والایی است.

معیار شناخت انسان خوب صداقت و امانت داری است

این مفسر قرآن کریم در ادامه معیار شناخت انسان خوب را جدای از نماز و روزه و حج دانست و بیان کرد: معیار شناخت انسان خوب صداقت و امانت داری است و انسان کامل کسی است که حقوق اسلامی را به خوبی شناخته و آن‌ها را رعایت کند.

وی نیاز مردم به عدالت را نیز در کنار امنیت مورد تأکید قرار داد و با اشاره به اینکه اقتصاد و رفاه مردم هم باید مورد توجه باشد از مسئولان مربوطه در این زمینه درخواست کرد تا برای جنبه اقتصادی زندگی مردم نیز تلاش کرده و شرایط رفاه و ارزان شدن نعمت‌های الهی را فراهم کنند.

آیت الله نوری همدانی بر لزوم بهره برداری صحیح از انفال و منابع زیرزمینی تأکید و در ادامه با اشاره به حکومت عربستان و با تاکید بر اینکه این کشور زمانی مردمی فقیر داشت، گفت: آنچه باعث شده تا این‌ها به ثروت برسند استفاده از منابع نفت و گاز بود.

وی تأکید کرد: این کشور با استفاده از منابع گاز و نفت در رفاه قرار گرفته و از سویی دیگر برای حفظ قدرت خود به زیر سلطه آمریکا و اسرائیل رفت تا قدرت خود را بتواند چند صباحی حفظ کند.

این استاد حوزه، ایجاد تفرقه در بین مسلمانان را از جمله سیاست دشمنان اسلام برشمرد و افزود: دشمنان اسلام می‌دانند که برای پیشبرد اهداف خود باید بین مسلمانان تفرقه ایجاد کنند تا مسلمانان را به خود مشغول کرده تا بتوانند از منافع اسرائیل در منطقه حفاظت شود.

وی اعدام شیخ نمر را مورد اشاره قرار داد و افزود: وی در برار حکومت وهابی که اساس و ریشه‌ای ندارد ایستادگی کرده و امر به معروف و نهی از منکر می‌کرد اما توسط آل سعود به شهادت رسید.

استاد درس خارج فقه حوزه با اشاره به حوادث منطقه و نزاع‌ها و جنگ‌هایی که در برخی از کشورهای منطقه وجود دارد ایران را به عنوان امن‌ترین و قدرتمند‌ترین کشور معرفی کرد و ادامه داد: امنیت بستر هر تکامل و ترقی است و ما باید قدردان این امنیت باشیم.