به گزارش پارس ، به نقل از خبرگزاری فارس مهدی چمران در یکصد و نود و پنجمین جلسه شورا با اشاره به آغاز ماه محرم،اظهار داشت : این جلسه اولین جلسه ما در ماه محرم است ، ماهی که ماه پیروزی خون بر شمشیر نام گرفته ، ماه ایثار و شهادت ، ماهی که اگر چنین عاشورا و تاسوعایی نبود ذکر و یادی هم از اسلام باقی نمی‌ماند و هر چه ماندگار می‌شد همان بدعت‌هایی بود که یزید و معاویه دنبال می‌کردند. آنان دین را به گونه‌ای جلوه داده بودند که خلوص و سادگی اسلام زمان پیامبر(ص) و امام علی (ع) به زرق و برق و تشریفات تبدیل شود.

وی ادامه داد : عاشورا و تاسوعا ضامن بقای اسلام بوده و هست و انقلاب اسلامی ما نیز از همین عاشورا و تاسوعا نشات گرفت .

چمران گفت: آغاز حرکت انقلاب اسلامی ایران از عاشورای سال 42 بود ، وقتی که دسته جات در مسجد حاج ابوالفضل واقع در میدان قیام جمع شدند تا سه راه امین حضور به حرکت خود ادامه دادند در حالی که همه عکس امام (ره) را در دست داشتند و برای ایشان شعار می‌دادند و همه مقابل مجلس تجمع کردند. دو روز بعد از این تجمع واقعه 15 خرداد رخ داد.

وی افزود: پس باید گفت انقلاب اسلامی ایران از مساجد و عاشورای حسینی بود که اوج گرفت و این کلام امام بسیار هوشمندانه و دقیق بود که اگر می‌خواهید انقلاب را زنده نگه دارید تاسوعا و عاشورا را زنده نگاه دارید. این ماه عزیز را به همه مسلمانان ، امام عصر و مقام معظم رهبری تسلیت و تعزیت می‌گوییم و بی صبرانه منتظر ظهور منتقم بزرگ هستیم تا هر چه زودتر ظهور کنند و انتقام خون‌های دشت کربلا و خون‌هایی که به تاسی از این وقاعه ریخته شد را بگیرند.

رییس شورای اسلامی شهر تهران در ادامه به تورق تاریخی ایام هفته پرداخت و گفت: دیروز شنبه 25 مهر ماه سالروز عملیات پیروزمندانه میمک بود. امروز 26 مهر ماه نیز سالروز شهادت سردار رشید اسلام سردار شوشتری است که بر اثر توطئه دشمنان اسلام به شهادت رسید.

وی ادامه داد: امروز همچنین روز تربیت بدنی هم هست و ما این روز را به همه ورزشکاران و وزارت ورزش تبریک می گوییم.

چمران خاطر نشان کرد: فردا 27 مهر ماه نیز سالروز حادثه ناگوار مسجد ارگ است که در آن تعدادی از عزاداران حسینی در اثر آتش سوزی و ریزش سقف مسجد جان باختند.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران همچنین به حادثه انفجار مسجد شیعیان عربستان اشاره کرد و گفت : این حادثه ناگوار را نیز به همه شیعیان جهان تسلیت می‌گوییم ، حادثه‌ای که در آن گروهی از عزاداران به دست گروه تروریستی داعش به شهادت رسیدند و به نظر می‌رسد این شهادت‌ها می‌بایست تا زمان ظهور امام عصر ادامه پیدا کند و ایشان صلح و آرامش را برقرار سازند.