اولویت دولت سیزدهم، حل مشکلات اقتصادی است. دولت سیزدهم به دنبال گره‌گشایی در حوزه مسکن است.

احمد راستینه در گفت‌وگو با پارس نیوز، درباره اقدامات اقتصادی دولت در ۱۰۰ روز نخست اظهار داشت: اگر بخواهیم اقدامات دولت را در این ۱۰۰ روز مورد بررسی قرار دهیم باید جنبه‌های تحریمی و شرایطی که دولت در آن قرار دارد را مدنظر قرار داد.

وی گفت: دولت رئیسی در بعضی از بخش‌ها عملکرد خوب و قابل تقدیری داشته و در بخشی دیگر هم نیازمند برنامه‌ریزی دقیق‌تر و پیگیری تا رسیدن به اهداف و نتایج حاصله است.

نماینده مردم شهر کرد در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: حفظ سلامت و جان مردم اولویت اصلی دولت رئیسی بود. زمانی‌که رئیسی زمام امور را در دست گرفت، میزان فوتی‌های ناشی از کرونا حدود ۷۰۰ نفر در روز و نقشه کشور کاملاً قرمز بود. دولت قبل به بهانه تحریم و عدم فروش واکسن به کشور از واکسیناسیون ملی طفره می‌رفت و سیاست‌های غلط شرایط کشور را به نقطه بحرانی نزدیک کرده بود، اما دستگاه دیپلماسی آقای رئیسی و همچنین هماهنگی وزارت بهداشت با سایر دستگاه‌ها و هدایت مستقیم این موضوع توسط رئیس جمهور منجر به این شد تا به یک شرایط نسبتاً پایداری در حوزه سلامت دست پیدا کنیم.

راستینه با بیان اینکه در بحث ثبات بازار و شرایط اقتصادی دولت نیازمند این است که یک رصد هوشمندانه برای کنترل و نظارت بر بازار داشته باشد، افزود: در شرایطی آقای رئیسی کار را شروع کردند که ۶ ماه از سال گذشته و یک ماه از ۱۰۰ روز عمر دولت صرف چینش کابینه و تشکیل دولت شد. اما به طور کلی عملکرد دولت آقای رئیسی در این ۱۰۰ روز امیدوارانه و راضی‌کننده بوده است.

وی به سفرهای استانی رئیس‌جمهور اشاره کرد و گفت: این سفرهای استانی امیدواری را در جامعه ایجاد کرد و رابطه میان حاکمیت و مردم را عمیق‌تر می‌کند. این رابطه عمیق تأثیرات مثبتی در حوزه اقتصادی خواهد گذاشت و دولت را در حل مشکلات اقتصادی یاری می‌کند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی به تمرکز دولت در مقوله اصلاح ساختار بودجه اشاره و خاطرنشان کرد: هرچند دولت هنوز لایحه بودجه ۱۴۰۱ را تقدیم مجلس نکرده، اما عزم دولت سیزدهم برای اصلاح ساختار بودجه جدی است تا از این طریق هم نقدینگی کنترل و هم منابع مالی موجود به سمت تولید هدایت شدند.

راستینه معتقد است: امروز اگر سیاستگذاری اقتصادی به درستی انجام شود، بازخورد و بازتاب آن در ماه‌های آینده پدیدار می‌شود.

وی اضافه کرد: اگر دولت سیزدهم می‌خواهد دستاورد اقتصادی از خود به جا بگذارد باید در ساختار بودجه، ساختار نظام مالیاتی و ساختار نظام بانکی کشور اصلاحات اساسی را مدنظر و اولویت کاری خود قرار دهد.

وی با بیان اینکه دولت در این ۱۰۰ روز تلاش کرده با شناخت عارضه‌های اقتصادی، برنامه‌های روشنی را ارائه دهد، عنوان داشت: مجلس و دولت جلسات متعددی را برای هماهنگی بیشتر برگزار کرده‌اند که خروجی این نشست‌ها امیدوارکننده و هدایت‌کننده یک برنامه روشن اقتصادی است.

این نماینده مجلس بیان کرد: یکی از اقدامات مهم در حوزه اقتصاد مربوط به هدفگذاری برای ساخت یک میلیون مسکن در سال است و برای تحقق این هدف سامانه یکپارچه‌ای را تدارک دیده تا هم زمین رایگان تأمین شود و هم منابع مالی مورد نیاز. دولت با سیاست‌های خود در حوزه مسکن می‌تواند کشور را طی ماه‌های آینده به یک کارگاه بزرگ مسکن‌سازی تبدیل کند.

راستینه در پایان گفت: به طور کلی برای جمع‌بندی عملکرد اقتصادی دولت در ۱۰۰ روز بسیار زود است و باید منتظر ماند و دید دولت در ماه‌های آینده چه برنامه‌ای در اختیار دارد.