به گزارش پارس نیوز ،سید کاظم عزیزی، مجری طرح ماده 48 قانون بیمه شخص ثالث در تازه ترین گفتگویی خود عنوان نمود که سهمیه بنزین برخی خودرو‌ها قطع می‌شود، برای بسیاری از مخاطبان این سوال پیش می آید که سهمیه بنزین چه خودروهایی قطع خواهد شد؟  طبق گفته سید کاظم عزیزی ارائه هرگونه خدمات به وسایل نقلیه فاقد بیمه نامه شخص ثالث ممنوع می‌باشد و لذا هموطنان عزیز علاوه بر اینکه ضرورت دارد نسبت به تهیه بیمه نامه شخص ثالث و تمدید به موقع آن اقدام کنند لازم است تا نسبت به درج صحیح و دقیق اقلام اطلاعاتی در بیمه نامه اطمینان حاصل کنند تا در احصاء و تفکیک ناوگان دارای بیمه نامه و فاقد بیمه نامه، مورد شناسایی دقیق واقع شوند.

ماده 48 قانون بیمه شخص ثالث یکی از مهم‌ترین مواد قانونی جهت هشدار عملی به جامعه هدف برای دریافت بیمه نامه شخص ثالث می‌باشد، طبق ماده 48 قانون بیمه اجباری خسارات وارد شده به شخص ثالث در اثر حوادث ناشی از وسایل نقلیه، ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت مکلف است از صدور هرگونه کارت سوخت و تخصیص اولیه سهمیه یا ادامه آن برای وسایل نقلیه فاقد بیمه‌نامه خودداری کند. بیمه مرکزی و نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران مکلفند اطلاعات مربوط به وسایل نقلیه مذکور را به‌صورت برخط در اختیار ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت قرار دهند.

سید کاظم عزیزی، مجری طرح ماده 48 قانون بیمه شخص ثالث عنوان کرد:این ماده قانونی با محوریت ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت و حضور فعال و همکاری دستگاه‌های اجرایی مرتبط از جمله بیمه مرکزی، فراجا و شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران، عملیاتی شد و ابتدا در حوزه ناوگان گازوئیل سوز سپس تاکسی‌های درون و برون شهری و بخش وانت بار‌های فاقد بیمه در حال اجراست.

 

اثرات اجرای ماده 48 مشهود و ملموس بوده و طی 10 ماه سپری شده از اجرای این طرح، بیش از نیمی از دارندگان ناوگان گازوئیل سوز فاقد بیمه، اقدام به دریافت بیمه نامه نموده و تخصیص سهمیه سوخت آن‌ها به روال عادی بازگشته و مابقی همچنان مشمول عدم تخصیص سهمیه سوخت می‌باشند.

طی دو ماه اخیر که طرح در حوزه تاکسی اجرا شده است بیش از 20 درصد مخاطبین جهت دریافت بیمه نامه اقدام نموده و مجدداً از سهمیه سوخت برخوردار شده‌اند.این طرح در ادامه برای سایر ناوگان فاقد بیمه شخص ثالث کشور اجرایی خواهد شد.

منبع : مهر