به گزاش پارس نیوز به نقل از اقتصادآنلاین، قیمت طلا در روز جمعه به بالاترین رقم طی یک ماه گذشته رسید و یک درصد افزایش هفتگی را تجربه کرد. اطلاعات اشتغال آمریکا که در روز گذشته منتشر شد نشان داد نرخ بیکاری در این کشور افزایش یافته و به بالاترین سطح طی ۱۸ ماه گذشته رسیده است.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از تسنیم، وزارت کار آمریکا اعلام کرد تعداد حقوق بگیران بخش غیر کشاورزی این کشور ۱۸۷ هزار نفر اضافه شده، اما نرخ بیکاری هم از ۳.۵ درصد ماه گذشته تا ۳.۸ درصد افزایش یافته است. این اطلاعات بدین معناست که بانک مرکزی آمریکا مجبور نیست بلافاصله نرخ بهره را دوباره بالا ببرد تا تورم را به هدف دو درصد برساند.

قیمت هر اونس طلا امروز با ۰.۰۱ درصد کاهش به ۱۹۴۰ دلار و ۶ سنت رسید.

قیمت طلا در قراردادهای آینده در معاملات دیروز در نیویورک تا ۱۹۸۱ دلار و ۷۰ سنت بالا رفته بود. قیمت طلا در قراردادهای نقدی تا ۱۹۵۳ دلار افزایش یافت. طلا یک افزایش هفتگی ۱.۴ درصدی را تجربه می‌کند اما دو درصد نسبت به ماه گذشته میلادی کاهش قیمت داشته است. 

عدم افزایش نرخ بهره بانک مرکزی آمریکا به نفع تمام سرمایه‌های مخاطره آمیز است. بالا رفتن نرخ بهره هزینه نگهداری طلا به عنوان یک سرمایه غیر سودده را افزایش داده و تمایل برای خرید آن را پایین می‌آورد.

فدرال رزرو آمریکا ۳ فرصت دیگر برای افزایش نرخ بهره در سال جاری میلادی دارد. کمیته بازار آزاد فدرال آمریکا تصمیم‌گیری برای نرخ بهره را در ۲۰ سپتامبر، اول نوامبر و ۱۳ دسامبر برنامه‌ریزی کرده است.

احتمالاً بانک مرکزی آمریکا دو بار دیگر در تا پایان سال نرخ بهره را بالا می‌برد. اما افزایش نرخ بیکاری تصمیم گیری این بانک را به چالش می‌کشد. طبق دستور کنگره آمریکا، بانک مرکزی علاوه بر پایین آوردن تورم باید حداکثر اشتغال را هم برای مردم فراهم کند. نرخ بیکاری ۳.۸ درصد در ماه اوت بالاترین سطح از فوریه ۲۰۲۱ بوده است.

در میان سایر فلزات گرانبها، قیمت نقره با ۱.۰۱ درصد کاهش به ۲۴ دلار و ۵۶ سنت رسید و پلاتین با ۰.۸۳ درصد کاهش ۹۶۳ دلار و ۸۵ سنت معامله می‌شود.

منبع: تسنیم