به گزارش پارس نیوز به نقل از اقتصادنیوز، هر ساله در تقسیم بودجه ، ارقام وام ازدواج به عنوان یک اهرم تشویقی برای جوانان افزایش می‌یابد، هرچند میزان تورم موجود، بزرگترین مانع به شمار می‌رود اما همچنان بسیاری از جوانان می توانند با ارقام وام ازدواج بخش کوچکی از هزینه های آغاز زندگی را پرداخت کنند. چند روز پیش معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان از  تصویب وام ازدواج ۲۰۰ میلیونی برای دختران زیر ۲۳ و پسران زیر ۲۵ سال و وام ازدواج ۱۵۰ میلیونی برای سایرین در کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، خبر داد و اظهار امیدواری کرد که در کمیسیون تلفیق بخصوص برای زوج و زوجه زیر ۲۵ سال این رقم افزایش یابد.

این اتفاق میسر شد و رحیم زارع، سخنگوی کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی، در این باره خبر خوشی داد،  بر اساس مصوبه جدید این کمیسیون، تسهیلات قرض الحسنه ازدواج برای هر یک از زوج هایی که تاریخ ازدواج آنها بعد از ۱/۱ /۱۳۹۸ است، ۱۸۰ میلیون تومان و با دوره بازپرداخت ۱۰ ساله تعیین شد؛ تسهیلات قرض الحسنه ازدواج برای پسران زیر ۲۵ سال و دختران زیر ۲۳ سال هم ۲۲۰  میلیون تومان است.

در سال آینده تنها وام ازدواج نیست که به عنوان طرحی تشویقی افزایش یافته، بلکه به وام های دیگری مانند فرزندآوری، ودیعه مسکن و تأمین جهیزیه کالای ایرانی با معرفی دستگاه‌هایی مانند ستاد اجرایی فرمان امام (ره)، بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی و کمیته امداد امام خمینی (ره) نیز  پرداخته شده است. علاوه بر این موارد سازمان تأمین اجتماعی هم مشوقی برای بیمه‌شدگان خود در سال جاری در نظر گرفت به این صورت که در صورت داشتن ۲ سال سابقه بیمه‌پردازی (در هنگام ازدواج اول) هدیه ازدواج را دریافت می‌کنند و این اعتبار معادل یک ماه حقوق مبنای کسر حق بیمه است. این در حالی است که در صورتی که زن و شوهر هر دو بیمه‌شده تأمین اجتماعی باشند، این هدیه بلاعوض به زوجین یعنی هر دو نفر پرداخت می‌شود. افزایش چنین طرح هایی در کنار فرهنگسازی های لازم در این حوزه می توانند در ابتدای تشکیل زندگی مشترک برای جوانان راهگشا باشند.