به گزارش پارس نیوز، ابراهیم رضایی عصر دوشنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به روند بررسی لایحه بودجه در کمیسیون تلفیق مجلس اظهار داشت: در تبصره ۲۰ یکی از نمایندگان پیشنهاد کرد که لایحه به‌گونه‌ای اصلاح شود که حقوق همه مدیران به‌طور شفاف اعلام شود، بنده موافقت و حمایت کردم اما با اختلاف اندکی رأی نیاورد.

وی اضافه کرد: در تبصره ۱۲ که مربوط به حقوق و دستمزد است، با مشورت یکی از دوستان، پیشنهاد کردم که حداکثر حقوق مدیران و مسئولان کشور ۴۰ میلیون تومان در ماه باشد.

نماینده دشتستان افزود: ابتدا می‌خواستم پیشنهاد ۲۰ یا ۳۰ میلیون را بدهم اما به‌خاطر نگرانی از عدم رای‌آوری، ۴۰ میلیون را مطرح کردم، در دفاع از پیشنهادم هم گفتم که در نظام اسلامی مسئولان باید همچون مردم زندگی کنند.

YyG1DvrXoH4G

وی تصریح کرد: در حال حاضر بسیاری از کارکنان دولت با حقوق هفت میلیون تومان زندگی می‌کنند و در حوزه انتخابیه بنده بسیاری با حقوق ماهانه دو میلیون و سه میلیون تومان زندگی می‌کنند، در این شرایط درست نیست که مدیران کشور حقوق ۵۰ میلیونی بگیرند.

رضایی خاطرنشان کرد: تاکید کردم که اگر مدیری حقوق ۳۰ میلیونی و ۴۰ میلیونی را کم می‌داند لیاقت مسئولیت در نظام اسلامی را ندارد.

وی ادامه داد: در شرایط فعلی که مردم زیر شدیدترین فشارهای اقتصادی و معیشتی هستند، این می‌تواند پیام حداقلی مجلس برای همدردی با مردم باشد.

عضو کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی افزود: در نهایت علیرغم همراهی جمعی از همکاران، پیشنهاد رأی نیاورد و سقف حقوق مسئولان همانند سایرین ۵۰ میلیون تومان تصویب شد.

وی گفت: انتظار داشتم این پیشنهاد در مجلس انقلابی رأی بیاورد و این در شأن مجلس که خانه ملت است نبود، شاید سایر دستگاه‌ها راغب نباشند اما مجلس خانه ملت است و اگر ما برای این امور پیش‌قدم نشویم دیگر نمی‌توانیم ادعای انقلابی بودن و مردمی بودن داشته باشیم.

رضایی اظهار داشت: سال‌ها است که در جایگاه منتقد و مطالبه‌گر به دریافت‌کنندگان حقوق‌های نجومی اعتراض کردیم حالا که نوبت به خودمان رسید نباید چشم بر هم ببندیم.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: از آنجا که حقوق نمایندگان مجلس خیلی کمتر از این عددها است، تصویب آن دور از انتظار نبود.

حقوق بازنشستگان

وی افزود: یکی از مصوبات ارزشمند مجلس یازدهم افزایش هفت برابری حقوق سربازان وظیفه بوده که الحمدلله ثمرات فراوانی در پی داشته است.

نماینده دشتستان در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: امسال نیز در تبصره ۱۲ مصوب شد که در سال آینده حقوق سربازان بویژه سربازان متأهل افزایش یابد./ مهر

تکلیف حقوق سربازان در سال آینده

به نقل از ایسنا ، حقوق سربازان و افزایش آن گرچه همواره مورد توجه و به عنوان یکی از دغدغه‌های جدی سربازان مطرح بوده است، اما از حدود سه سال پیش بود که تصمیمات مهمی در این خصوص اتخاذ شده و حقوق سربازان افزایش قابل توجهی پیدا کرد. موضوعی که امیر غلامرضا رحیمی‌پور، رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح نیز چندی پیش به آن اشاره کرد و گفته بود «ما در جهت تحقق مطالبات سربازان برنامه داریم. این وظیفه شرعی و قانونی ماست؛ چشم‌اندازی برای سربازی پیش‌بینی شده که تا چند سال آینده نتیجه خواهد داد. طی دو سال حقوق سربازان ۱۰ برابر شده است. مطابق قانون، حقوق معادل حداقل حقوق نیروهای مسلح بود، اما با هماهنگی مجلس تبدیل به حداقل حقوق کارکنان لشکری و کشوری شد و تلاش می شود روز به روز بهتر شود. به علاوه سعی کرده‌ایم مدت خدمت‌ها عادلانه باشد و در حال حاضر نیز کسی که در شهر خود خدمت می‌کند، با کسی که در مرز خدمت می کند، مدت خدمتش متفاوت است و این تفاوت را در آینده بیشتر هم خواهیم کرد.»

اظهارات رحیمی‌پور مبنی بر ۱۰ برابر شدن حقوق سربازان گرچه بیانگر اقدامات ستادکل نیروهای مسلح و همراهی دولت و مجلس شورای اسلامی در افزایش حقوق سربازان است، اما رقم پرداختی به سربازان نشان می‌دهد که همچنان تا رسیدن به آنچه که در قانون خدمت وظیفه عمومی پیش‌بینی شده فاصله وجود دارد. موضوعی که امسال نیز پیگیری‌ آن در دستورکار ستادکل نیروهای مسلح قرار دارد و باید دید که نتایج این پیگیری‌ها منجر به افزایش حقوق سربازان در سال ۱۴۰۲ خواهد شد یا خیر.

مدتی پیش و در تاریخ دهم بهمن ماه حسن لطفی، سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی از بررسی موارد مربوط به افزایش حقوق و مزایای کارکنان دولت در جلسه این کمیسیون خبر داده و گفته بود که «پیشنهادی در خصوص افزایش حقوق سربازان این جلسه مطرح شده که دولت با آن مخالفت کرده است.» چند روز بعد از انتشار این خبر اما رحمانی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت که «در لایحه بودجه ۱۴۰۲ به سربازان توجه ویژه‌ای شده و بنا بر این است که حقوق سربازان حداقل ۲۰ درصد افزایش پیدا کند.»

سازمان وظیفه عمومی خواستار افزایش حقوق سربازان در سال ۱۴۰۲ شد

در این میان سردار تقی مهری، رئیس سازمان وظیفه عمومی فراجا خواستار توجه ویژه به حقوق سربازان و افزایش آن در بودجه سال ۱۴۰۲ شده است. او در گفت‌وگو با ایسنا دراین‌باره گفت:‌ درخواست ما این است که حقوق سربازان برابر ماده ۴۹ قانون خدمت وظیفه عمومی پرداخت شود.

وی ادامه داد:‌ برابر ماده ۴۹ قانون خدمت وظیفه عمومی حقوق سربازان وظیفه باید حداقل شصت درصد و حداکثر نود درصد حداقل حقوق کارکنان نیروهای مسلح مبتنی بر قانون مدیریت خدمات کشوری باشد. که با توجه به تحصیلات و درجات آنان توسط ستاد کل تهیه می‌شود و به تصویب فرماندهی کل می‌رسد.   همچنین برابر تبصره اول این ماده به کارکنان وظیفه متأهل یا سرپرست خانواده معادل صددرصد حق عائله مندی کارکنان پایور نیروهای مسلح پرداخت می‌شود. این خواسته‌ای است که سازمان وظیفه عمومی فراجا و ستاد کل نیروهای مسلح از دولت و مجلس محترم دارد.

مهری افزود:‌ البته لازم است از اقدامات و همراهی‌های قبلی دولت و مجلس در افزایش حقوق سربازان در سال‌های گذشته نیز تشکر کنم، ستاد کل نیروهای مسلح سال گذشته با پیگیری‌هایی که انجام داد، موفق شد تا حقوق سربازان در مناطق عملیاتی و سربازان متاهل را مطابق قانون افزایش دهد و در ادامه آن حقوق سربازان مشغول خدمت در مناطق آرام هم مقداری بیشتر شد.

رئیس سازمان وظیفه عمومی فراجا تاکید کرد: ما از مجلس و دولت و به خصوص کمیسیون بودجه و تلفیق تقاضا داریم که برای ۱۴۰۲ هم این افزایش را در نظر گرفته و حداقل حقوق یک کارمند پایور در سال ۱۴۰۲ هرچقدر که بود، بین ۶۰ تا ۹۰ درصد آن را برای سربازان تصویب کنند.