به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از بانک مرکزی، محمدرضا فرزین در حاشیه جلسه نوبت عصر یکشنبه کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ گفت: در این جلسه گزارشی از سیاست‌های ارزی و پولی سال آینده ارائه کردم، البته ریاست کمیسیون تلفیق هم درخواست داشتند که ما یک برآورد هم از اثرات بودجه بر تورم سال آینده داشته باشیم که این گزارش در جلسه آینده به کمیسیون ارائه خواهد شد.

فرزین افزود: میانگین نرخ ارز ۲۸,۵۰۰ تومان در سامانه نیما مبنای خرید و فروش ارز است، همچنین در نیمه اول بهمن‌ماه بازار مبادله ارز و طلا را هم افتتاح می‌کنیم تا در این بازار بقیه نیازهای خدماتی - ارزی مردم تأمین شود و انشااله به سمتی حرکت می‌کنیم که تمام نیازهای ارزی رسمی و بانکی در بازار مبادله و سامانه نیما تأمین شود.

رئیس کل بانک مرکزی تاکید کرد: سیاست‌های ارزی در چارچوب سیاست‌های تثبیت اقتصادی است و انشاالله ما امسال این موارد را در بودجه منظور می‌کنیم تا در سال آینده این سیاست‌ها دنبال شود.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا این سیاست انقباضی یا انبساطی خواهد بود، گفت: این سوال را باید سازمان برنامه و بودجه پاسخ دهد، ولی در مورد اینکه سیاست انبساطی یا انقباضی است باید بگویم معتقدیم سیاست‌ها باید در راستای سیاست‌های تثبیت اقتصادی باشد، بنابراین اگر این سیاست‌ها شدیداً انبساطی باشد، قطعاً منجر به تثبیت نخواهد شد و اگر به طور شدید انقباضی باشد هم ما از بابت رشد دچار مشکل خواهیم شد به همین دلیل این سیاست‌ها باید به گونه‌ای باشد که در زمینه تثبیت اقتصادی در سال آینده به ما کمک کند.

رئیس کل بانک مرکزی با تاکید بر تلاش دولت در زمینه کنترل تورم در سال ۱۴۰۲ گفت: در کمیسیون تلفیق عرض کردم تورم سال آینده دو بال دارد. یک بال آن بودجه است که دست مجلس و دولت است و یک بال آن هم سیاست‌های بانک مرکزی است.

وی افزود: ما در سیاست‌های خودمان قطعاً با انضباط پولی در بانک‌ها تلاش می‌کنیم که تورم را کاهش دهیم ولی در سیاست‌های مالی و سیاست‌هایی که در لایحه بودجه گنجانده می‌شود، در زمینه درآمدها و هزینه‌ها هم باید به ما کمک شود تا ما بتوانیم تورم سال آینده را کاهش دهیم.