به گزارش ایسنا، دکتر ناصر باقری مقدم در نشست تخصصی وضعیت‌شناسی تحصیلکردگان ایرانی در چرخه مهاجرت که به صورت آنلاین در محل مؤسسه مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم برگزار شد، با بیان اینکه در زمینه تعریف نخبگان برخی از کج‌تابی‌ها وجود دارد، افزود: بر اساس سند راهبردی امور نخبگان، نخبه شامل استعدادهای درخشان (هوش و خلاقیت)، تاثیرگذار و خبرگی و تخصص می‌شود.

وی با اشاره به پدیده مهاجرت نخبگان در کشور، اظهار کرد: در خصوص آمارهای مربوط به مهاجرت این سؤال‌ها مطرح می‌شود که مهاجرت از میان چه قشری در حال رخ دادن است و یا اینکه آیا مهاجرت در میان نقاشان نیز در حال رخ دادن است؟

باقری مقدم ادامه داد: در این راستا در سال‌های اخیر در بنیاد ملی نخبگان موظف به بازنگری سند راهبری امور نخبگان شدیم که برای این منظور نیازمند نظریه‌پردازی هستیم تا با ایجاد شفافیت در این زمینه، سیاستگذاری خوبی داشته باشیم.

قائم مقام بنیاد ملی نخبگان خاطر نشان کرد: در این سند، با موضوع "خروج از چرخه خدمت مواجهیم". با توسعه اینترنت جابه‌جایی فیزیکی نخبگان رخ نمی‌دهد، بلکه آنها در کشور خود برای شرکت‌های واقع در سایر کشورها، همکاری دارند.

وی این نوع از خارج‌شدن نخبگان از چرخه خدمت را با عنوان "مهاجرت خاموش" یاد کرد و افزود: در این نوع مهاجرت دیگر لزومی ندارد نخبگان از کشور خارج شوند، بلکه آنها در کشور خود با شرکت‌های خارجی همکاری دارند.

باقری‌مقدم ادامه داد: برخی از مسؤولان اصرار به کنترل مهاجرت‌ها دارند، در حالی که باید به این امر توجه داشته باشیم که خیلی از مهاجرت‌ها ارمغان بیشتری را از طریق انتقال فناوری به همراه دارند و این سیاستی است که بسیاری از کشورها به دنبال آن هستند، یعنی به جای تولید همه فناوری‌ها در مرزهای خود، به دنبال انتقال آن به کشور خود هستند.

قائم مقام بنیاد ملی نخبگان با تاکید بر اینکه باید از جا به جایی فناوری توسط انسان‌ها در مرزهای جغرافیایی استقبال کنیم، یادآور شد: اینکه بخش عمده‌ای از فناوری‌ها بعد از جنگ جهانی دوم در امریکا متمرکز شد، به دلیل انتقال فناوری از کشورهای شکست خورده به امریکا بوده است.

به گفته وی، همین روند در کشور ژاپن و کره رخ داد و کشور چین نیز در حال حاضر در پیش گرفته است.