به گزارش جام جم آنلاین ، دیروز محمد رشیدی، عضو هیات رئیسه مجلس دو سوال نمایندگان از وزیر بهداشت‌ را اعلام وصول کرد و از این گفت که تعدادی از نمایندگان مجلس پرسش‌هایی از وزیر بهداشت دارند که به ‌ تعدیل کادر بیمارستانی، ‌تمدید نشدن قرارداد «‌پرستاران طرحی»، ‌ کمبود داروی بیماران خاص و نبود نظارت بر افزایش شدید قیمت دارو‌ مربوط می‌شود.

ریشه‌های کمبود ‌ دارو

چرا ذخایر استراتژیک دارو نداریم؟ | تعدیل کادر درمان ادامه دارد

کمبود دارو هر روز ابعاد نگران کننده‌تری به خود می‌گیرد. به همین دلیل می‌توان گفت طرح دارویار نتوانسته به یکی از اهداف اصلی اش که کاهش کمبود دارو بود، دست پیدا کند. برای نمونه اواسط  تیر ماه گذشته بود که ‌ رئیس کمیته دارو و غذای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس از بحران کمبود دارو  سخن به میان آورد. آن طور که او گفت ٣۵۶ قلم دارو در داروخانه سیزده آبان که مرجع تامین داروست، دچار کمبود است.

‌این درحالی است که آن زمان شهروندان برای تهیه داروهایی مانند شربت‌های آنتی بیوتیک و یا دیفن هیدارمین با مشکل رو به رو نبودند. به همین دلیل می‌توان گفت بحران کمبود دارو هر روز پیچیده‌تر می‌شود و وعده‌های مسئولان نیز برای کنترل این آشفته بازار از مقام حرف فراتر نمی‌رود.

علی فاطمی، نایب رئیس انجمن داروسازان ایران درباره اینکه تعدادی از نمایندگان قصد دارند از وزیر بهداشت درباره کمبود‌های دارویی سوال کنند، به  جام جم آنلاین می‌گوید: آنچه سبب شده این روزها ما با بحران کمبود دارو رو به رو شویم، نبود ذخایر استراتژیک دارو در کشور است. به همین دلیل بهتر است از وزیر بهداشت و درمان سوال شود، برای این مساله چه راهکاری دارد؟

‌او ادامه می‌دهد: موجودی اطمینان دارو در شرکت‌های پخش باید جدی گرفته شود. اما‌ در کشورمان موجودی اطمینان در صنعت دارویی‌ تعریف نشده است. به همین دلیل دچار بحران کمبود دارو می‌شویم.‌

آن طور که فاطمی توضیح می‌دهد حل مشکل کمبود دارو در گرو تعامل مناسب با شرکت‌های سازنده است، چراکه سازمان غذا و دارو ‌ برای تولید دارو برنامه ریزی می‌کند.

خداحافظی با پرستاران در شرایط کمبود نیرو

چرا ذخایر استراتژیک دارو نداریم؟ | تعدیل کادر درمان ادامه دارد

مساله دیگری که تعدادی از نمایندگان مجلس روی آن دست گذاشته‌اند و تاکید دارند که وزیر بهداشت و درمان برای روشن شدن ابعاد آن باید پاسخگو باشد، تعدیل نیرو در مراکز درمانی است.

این درحالی است که کارشناسان حوزه بهداشت و درمان کشور معتقدند کمبود نیرو در مراکز درمانی کشور شرایط را برای آسیب دیدن بیماران مهیا کرده است، برای نمونه  براساس استاندارها دست‌کم به ازای هر هزار نفر جمعیت باید سه پرستار مشغول به کار باشند. اما در کشورمان به ازای هر هزار نفر 1.6 پرستار مشغول به کار است.

بنابراین می‌توان گفت در کشورمان بشدت با کمبود پرستار رو به رو هستیم، نگران کننده‌تر این‌که در چنین شرایطی برخی مدیران وزارت بهداشت و درمان رای به تعدیل نیرو نیز می‌دهند.

محمد شریفی مقدم، دبیرکل خانه پرستار نیز در گفت‌وگو با جام‌جم آنلاین درباره کمبود پرستار در کشورمان می‌گوید:‌ معمولا تعداد پرستار را یا براساس تخت یا براساس جمعیت می‌سنجند. طبق استاندارد‌ها به ازای هر تخت دست‌کم 2.5 پرستار باید مشغول به کار باشد. اما اکنون ‌در کشورمان به ازای هر تخت 1.1 پرستار مشغول به کار است این درحالی است که جمعیت پرستاران بیکار کشور نیز حدود یکصدهزار نفر برآورد می‌شود.

دبیرکل خانه پرستار درباره تمدید نشدن قرارداد پرستاران و تعدیل نیرو در مراکز درمانی نیز عنوان می‌کند: به دلیل کمبود نیرو در روزهای شیوع کرونا‌، دوران طرح پرستاران ‌را تمدید کردند. اما این راهکار ‌پاسخگو نبود. به همین دلیل‌ تعدادی پرستار را به شکل شرکتی و 89 روزه استخدام کردند.

این درحالی است که با فروکش کردن‌ موج کرونا ‌ قرارداد این پرستاران‌ را دیگر تمدید نمی‌کنند.

 او درباره جمعیت این پرستاران نیز می‌گوید: گفته می‌شود جمعیت پرستاران طرحی و ‌ شرکتی 89روزه در مجموع حدود 26هزار نفر است.

دبیرکل خانه پرستار یادآور می‌شود: آخرین آزمون استخدامی که وزارت بهداشت برگزار کرد به سال 99 برمی‌گردد به عبارت دیگر حدود دو سال است که وزارت بهداشت‌ آزمون استخدامی برگزار نکرده است به همین دلیل مجموعه دولت باید برای حل مشکلات کادر درمان قدم بردارند و شرایط لازم برای فعالیت کادر درمان را فراهم کنند‌‌.

در واقع دولت باید با تعیین وضعیت پرستاران و اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاران شرایط را برای فعالیت کادر درمان مهیا کند.