به گزارش خبرنگار گروه علم و پیشرفت خبرگزاری فارس، دوازدهمین همایش کلی نخبگان امروز با حضور آیت الله ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری، روح الله دهقانی فیروزآبادی، سرپرست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و جمعی از وزراء و نخبگان در سالن اجلاس سران برگزار شد.

در اختتامیه این برنامه میثم لطیفی، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان امور اداری و استخدامی کشور با اشاره به برنامه های این سازمان در حوزه نخبگان گفت: براساس پانزدهمین گزارش شاخص نوآوری جهانی، رتبه ایران از رتبه 60 به 53 ارتقا پیدا کرده است. براساس رتبه بندی های تولید علم رتبه ما پانزدهم در این حوزه بوده است.

وی ادامه داد: تحلیل بهره ورانه این است که ما بین چیزی که در حوزه علم تولید و به آن عمل می شود شکاف داریم، نظام حکمرانی بدون استفاده از ظرفیت نخبگانی نمی تواند موفق باشد. بخشی از چالش ها این است که ما در حوزه تولید علم هنوز درگیر مقاله و ... هستیم، در حالی که چیزی که برای مردم و جامعه می تواند موثر باشد صرفا پژوهش های نظری نیستند، اگرچه مهم هستند.

وی در ادامه گفت: در یک سال گذشته در سازمان اداری رویکردی جدید اتخاذ کردیم و جلسات متعددی با معاونت علمی و بنیاد نخبگان برای اینکه نخبگان را به دستگاه اجرایی کشور ببریم و از ظریفت آنها استفاده کنیم، داشتیم. ما اکنون با دولتی مواجهیم که 6 میلیون نفر از دولت حقوق می گیرند، تقریبا حدود بیش از 2 میلیون کارمند نظامی، انتظامی و بازنشسته داریم که بالای 90 درصد حقوق بازنشستگی آنها را دولت پرداخت می کند. 68 هزار میلیارد تومن حقوق و دستمزد می دهیم، بیش از 4700 دستگاه اجرایی داریم. مدرک تحصیلی 48 درصد کارمندان دولت کارشناسی، 100 هزار نفر دکتری است که تعدادی از آنها هیئت علمی هستند.

انقلاب اداری بدون حضور نخبگان در همه رشته ها رخ نمی دهد

رئیس سازمان اداری و استخدامی افزود: نارضایتی هایی هم از عملکرد دولت وجود دارد، مثلا در فرآیند اداری یا خدمت رسانی به مردم. جهان در حال تغییر است و ما نمی توانیم بی تفاوت نسبت به این تغییر بی تفاوت باشیم. انقلاب اداری بدون حضور نخبگان در همه رشته ها رخ نمی دهد، ما امروز نیازمند حضور همه نخبگان هستیم. هم نخبگان علمی و هم نخبگان سیاسی و فرهنگی. نخبگان سیاسی و فرهنگی باید کنار علمی ها باشند تا مشکلات کشور حل شود باید از تمام ظرفیت های نخبگانی در کشور استفاده شود.

وی با اشاره به امضای یک تفاهم نامه با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: ما با کمک آقای ستاری، معاون سابق علمی و فناوری ریاست جکهوری، تفاهم نامه ای را امضا کردیم که در این تفاهم نامه قرار این است تلاش کنیم امکان حضور نخبگان علمی در فضا و دستگاه های اجرایی بیشتر شود. پژوهش هایی نیز در این حوزه انجام شده است.

این مقام مسئول درخصوص بحث سرباز نخبه گفت: دنبال بحث سرباز نخبه و جدی کردن آن هستیم. ما می خواهیم که خانه خلاق و نوآور بیشتری ایجاد شود. اندیشکده ها باید ارتباط بیشتری با زیست بوم و دانشگاه ها داشته باشند. باتوجه به شعار رهبری و فرمان دانش بنیان شدن و اشتغال آفرینی این اتفاق را تکلیفی برای خودمان می دانیم.

غنی سازی شغلی و توسعه شغلی دو شاخصه مهم برای حضور نخبگان است

معاون رئیس جمهور درباره بحث به کارگیری نخبگان در دستگاه اجرایی گفت: حدود 100 نفر هیئت علمی براساس طرح شهید شهریاری معرفی شده اند. ما اکنون نیازمند طراحی شغل مجدد هستیم و باید شغل متناسب با نخبگان برای آنها ایجاد کنیم. غنی سازی شغلی و توسعه شغلی دو شاخصه مهم برای حضور نخبگان است و با استفاده از آنهاست که جنس کار متفاوت می شود.

وی گفت:‌ اگر بنیاد می تواند بهترین های کشور را معرفی کند، چرا از این ظرفیت استفاده نکنیم من به شخصه تمام تلاشم را برای ورود نخبگان به دستگاه های اجرایی می کنم. ظرفیت های باید ایجاد شود و امسال هزار سهمیه ایجاد می کنیم تا از ظرفیت نخبگان استفاده کنیم. من ماموریت خودم می دانم که زمینه برای حضور نخبگان ایجاد شود. ما دولت چابک می خواهیم و این موضوع با حضور نخبگان اتفاق می افتد.

لطیفی در پایان صحبت هایش گفت: فرآیندی در بنیاد ملی نخبگان با کمک سازمان اداری و استخدامی وجود دارد که دوبار در سال اتفاق می افتد، نخبگان در این فرآیند پس از ثبت نام و ارسال مدارک در کانونی که ایجاد شده ارزیابی می شوند، دوره اول ثبت نام انجام شده و نهایتا 200 نفر از نظر کانون تایید شده اند و ما کمک و بازاریابی می کنیم تا این نخبگان در دستگاه های اجرایی مشغول به کار شوند. ما هنوز در ابتدای راه هستیم و برای اولین بار است که با تایید مدارک بدون آزمون می توانیم از ثمره حضور نخبگان در حل مسائل کشور استفاده کنیم.