معصومه پاشایی بهرام، عضو شورای عالی استاندارد و عضو هیئت رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با پارس نیوز با اشاره به وضعیت کیفیت خودروهای تولید داخلی و استاندارد آن‌ها بیان کرد: در خصوص استاندارد خودروهای تولیدی باید بگوییم که اولین جلسه‌ای که در شورای عالی استاندارد تشکیل شد درخصوص استاندارد 85 گانه خودرو بود که دائما در دولت قبل هم این مباحث مطرح اما تعلیق می‌شد.

وی یادآورشد که در دولت قبل به واسطه مطرح شدن استاندارد 85 گانه خودرو تنها خودروسازان می‌آمدند و یکسری تعهدات می‌دادند و می‌رفتند. اما این بار نه مجلس به عنوان ناظر کوتاه آمد و نه شخص رئیس جمهور. رئیس دولت و آقای اسلام پناه پای کار آمدند و بالاخره این مصوبه را از شورای عالی استاندارد گرفتیم.

پاشایی بهرام افزود: این اقدام برای سازمان ملی استاندارد یک حرکت بسیار بزرگ و مثبتی بود. اما بعد از تصویب یک طرح، بحث نظارت بسیار مهم است. مهم است که بررسی و نظارت شود خودروهایی در شان مردم ایران تولید شود. حتی سازمان استاندارد می‌تواند فرابخشی نظارت داشته باشد.

این عضو هیئت رئیسه کمیسیون صنایع مجلس تصریح کرد: هم اکنون همین استاندارد 85 گانه موجب شده است تا 6 خودرو از خط تولید خارج شوند و همین اقدام یک پیشرفت بزرگ است. لذا تنها پلتفرم‌هایی که قادر باشند استانداردهای 85 گانه روی آن ها سوار شوند اجازه تولید دارند.

* استاندارد محصولات داخلی باید به مدل‌های مشابه خارجی ارتقا یابد

او تاکید می‌کند که مجلس نیز به صورت مستقیم روی عملکرد سازمان استاندارد نظارت دارد و قصد دارد در بحث استاندارد تولید خودرو کوتاه نیاید.

پاشایی بهرام گفت که در بخش لوازم خانگی هم کار به همین منوال پیش رفته است که خوشبختانه در آن حوزه به یکسری درجه‌بندی‌ها و پیشرفت‌هایی دست پیدا کرده‌ایم که کمک کنیم لوازم خانگی هم ارتقا لازم را داشته باشد.

این عضو شورای عالی استاندارد درانتها خاطرنشان کرد که البته در این بخش خوب عمل شده اما هنوز جای کار وجود دارد. درست است که در ظاهر لوازم خانگی خوب عمل شده اما در باطن آن‌ها و در جلسه‌ای هم که با مسئولان سازمان استاندارد داشتیم مطرح کردیم که انتظار داریم به استانداردهای محصولات مشابه خارجی برسیم.