به گزارش خبرنگار مهر، بهرام عین‌اللهی عصر امروز دوشنبه ضمن بازدید از مرکز بهداشتی، درمانی و فوریت‌های پزشکی شهید قاسم سلیمانی در مرز بین‌المللی شلمچه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: از پانزدهم خردادماه امسال در کشور عراق جلساتی برگزار شد و آمادگی خود را برای اعزام نیروهای تخصصی، پزشکی، پرستاری و… اعلام کردیم و گفتیم هر فردی که به زائران خدمت کند، مأموریت برایش محسوب می‌شود.

وی اضافه کرد: برای انجام اقدامات لازم در ایام اربعین حسینی سال جاری «جعفر میعادفر» رئیس اورژانس کشور به عنوان نماینده ویژه مشخص شد که از تیرماه به صورت شبانه‌روزی در حال فعالیت در این حوزه است.

وزیر بهداشت با بیان اینکه برای تأمین سلامت مردم در مرزهای کشور اقدامات خوبی انجام شده بیان کرد: در این ایام ۲ هزار ۶۱۱ مأمور اورژانس در پایانه‌ها مشغول خدمت هستند و ۳۵۳ پزشک به زوار خدمات‌رسانی خواهند کرد.

وی در ادامه تعداد نیروهای بهداشتی پایانه‌های مرزی را ۸۴۵ نفر عنوان کرد و افزود: ۲۳۴ آمبولانس از سراسر کشور در این مناطق آماده خدمت است و در کنار آنها تعداد نیز ۳۸ اتوبوس آمبولانس مجهز و خنک فعال وجود دارد.

عین‌اللهی همچنین تعداد موتورلانس‌های خدمات‌رسان به زوار اربعین حسینی را ۳۸ مورد برشمرد و گفت: سه فروند هواپیما و ۹ فروند بالگرد در مناطق مرزی کشور مستقر شده‌اند.

وی با اشاره به اینکه ۸ بیمارستان صحرایی در مرزهای کشور دایر شده‌اند، بیان کرد: این بیمارستان‌ها با همراهی و کمک سپاه پاسداران، ارتش، نیروی انتظامی و ستاد اجرایی فرمان امام خمینی (ره) برپا شده‌اند.

وزیر بهداشت از آماده‌باش بودن ۴ هزار و ۵۰۰ تخت در مناطق مرزی کشور خبر داد و تاکید کرد: با توجه به اینکه در شرایط فصلی خاصی هستیم، زوار سعی کنند در روز و ساعت‌های آفتابی حرکت نکنند.

عین‌اللهی تصریح کرد: افرادی که از داورهای خاص استفاده می‌کنند حتماً این داروها را با خود همراه داشته باشند.

وی عنوان کرد: زوار سعی کنند در طول مسیر کمتر از مواد غذایی استفاده کنند و حتماً از سالم بودن غذایی که استفاده می‌کنند، مطمئن شوند.

وزیر بهداشت گفت: زائران اگر احساس خستگی و سرگیجه داشتند حتماً در اماکن خنک استراحت کنند و در طول مسیر از نوشیدن آب غافل نشوند.