شهریار حیدری، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با پارس نیوز درخصوص مواضع ضد و نقیض طرف‌های غربی درخصوص مذاکرات هسته‌ای وین بیان کرد: نتیجه برجام حاصل چند سال مذاکره است. طرف مقابل روی تمام موضوعات مذاکره داشتند و در تمام موضوعات راستی آزمایی کردند که جمهوری اسلامی ایران در موضوع هسته‌ای کاملا شفاف است.

وی افزود: اما این 35 صفحه‌ای که به عنوان متن موافقت‌نامه بین طرفین برجام و جمهوری اسلامی ایران در رفت و برگشت است بر سر موضوعات جزئی است که در عین حال منافع دو طرف در آن ملاحظه شده است.

حیدری ادامه داد: قطعا در این متن آن چیزی که به مصلحت کشور و مردم است اعلام شده است و متقابلا نکته نظرات طرف مقابل هم تا حدودی تامین شده است. بنابراین همواره آمریکا تحت لابی صهیونیست‌ها و برخی کشورهای عربی بهانه تراشی می‌کند و باعث طولانی‌تر شدن مذاکرات می‌شود، متون توافق نامه را زیر سوال می‌برد و در عین حال ایران را متهم به کم کاری و نپذیرفتن خواسته‌هایشان می‌کند.

این عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس تصریح کرد: قطعا خواسته‌های طرف مقابل قاعدتا در چارچوب مذاکرات قابل بررسی است، نه صرفا در نگاه آمریکا و یا رژیم صهیونیستی یا برخی کشورهای عربی.

او گفت: آن چیزی که ضرورت دارد همانی است که در ماه عسل مذاکرات و گفتگوها و توافقات این متن بنا به رعایت مصالح دو طرف شده است. بنابراین هیچ بهانه‌ای برای تعدیل کردن نظر جمهوری اسلامی ایران وجود ندارد.

حیدری ادامه داد: این متن مورد توافق همه طرف‌ها است و صرفا اگر نکته نظری آمریکا دارد به دلیل تحت تاثیر قرار گرفتن از لابی صهیونیستی و عربی است. بنابراین ما هیچ گونه تعدیلی در این متن نخواهیم داشت و اگر قرار باشد توافقی صورت بگیرد قطع به یقین مصالح و منافع کشور مد نظر مذاکره کنندگان جمهوری اسلامی ایران است.

نماینده مردم کرمانشاه در مجلس تاکید کرد: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی یک نهاد بین‌المللی و تخصصی است و جمهوری اسلامی ایران همواره تمام فعالیت‌های هسته‌ای خودش را تحت نظر آژانس قرار داده است. آنچه که برای آژانس ضرورت دارد در حوزه تخصصی و شرح وظایف آژانس است که جمهوری اسلامی ایران همواره در آن زمینه‌ها همکاری کرده و همکاری خواهد کرد و آن‌ها نیز همواره فعالیت‌ها را تایید کردند.

وی ابراز کرد: اما در جریان برجام یکسری موارد خارج از شرح وظایف آژانس با هدف نظارت بیشتر به برنامه هسته‌ای ایران تحمیل شد که از جمله مسائل فرا پادمانی و پادمانی و غیره بود. اما هم اکنون متن موافقت‌نامه کاملا شفاف است و جمهوری اسلامی ایران کماکان در چارچوب آژانس، برنامه‌های هسته‌ای خود را ادامه می‌دهد.

حیدری درانتها خاطرنشان کرد که ایران در عین حال تمام برنامه‌ها را شفاف سازی می‌کند اما غیر از این و خارج از این هیچ ضرورتی ندارد که جمهوری اسلامی مواردی را بپذیرد یا مسائلی به کشور ما تحمیل شود.