به گزارش گروه فرهنگی خبرگزاری دانشجو، آیین افتتاح سی‌و‌سومین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با حضور «محمد‌مهدی اسماعیلی» وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، یاسر احمد‌وند، معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس این دوره از نمایشگاه، علی رمضانی، قائم مقام سی‌و‌سومین دوره نمایشگاه بین کتاب تهران و برخی مقامات داخلی و خارجی در مصلای بزرگ امام خمینی (ره) برگزار شد.

احمدوند در این مراسم اظهار داشت: سی‌و‌سومین دوره نمایشگاه کتاب تهران، با حضور دو هزار و ۸۰۰ ناشر برگزار می‌شود؛ یک هزار و ۷۰۰ ناشر در محیط مصلی امام خمینی (ره) در غرفه‌ها از فردا میزبان خواهند بود؛ علاوه بر این یک هزار و ۷۰۰ ناشر کتاب‌های خود را در فضای مجازی در معرض دید و انتخاب مردم از سراسر کشور قرار می‌دهند.

وی افزود: ۱۷۰ ناشر خارجی از بیش از ۳۰ کشور در این نمایشگاه حاضر هستند. ۵۰ مهمان نیز از این رویداد بزرگ فرهنگی بازدید خواهند کرد.

رئیس سی‌وسومین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران افزود: برای تحقق شعار عدالت فرهنگی، نخستین بار بزرگترین رویداد فرهنگی، در دو قالب فیزیکی و مجازی برگزار می‌شود.

احمد‌وند با اشاره به همکاری شرکت ملی پست و بانک صادرات گفت: با همکاری شرکت ملی پست، کتاب‌ها، رایگان به دست مخاطبان می‌رسد. برای کتاب‌های بیش از ۷۵ هزار تومان، ناشران مبلغی را پرداخت می‌کنند و تا این مبلغ هزینه ارسال برای ناشران رایگان است. با پشتیبانی بانک صادرات، یارانه این دوره از نمایشگاه به دست مخاطبان می‌رسد و یارانه دانشجویان طلاب و اعضای هیات علمی در مقایسه با دوره سی ودوم، افزایش قابل توجه‌ای پیدا کرده است.

نمایشگاه کتاب

وی ادامه داد: امید‌واریم مخاطبان بازدید خوشایند و مطلوبی را مخاطبان داشته باشند. ناشران در سال گذشته با انتشار ۱۱۲ هزار عنوان کتاب چراغ فرهنگ را روشن نگه‌داشتند. امید‌واریم با انتشار کتاب‌های جدید و فراهم آوردن امکان خرید برای مردم در این راه ما را همراهی کنند. با تدابیر دولت و حمایت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و اجرای برنامه همکارانمان، توسعه و رونق صنعت نشر فراهم می‌شود.

معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان گفت: صنعت نشر مشکلات متعددی دارد که امید‌واریم این مشکلات را با همکاری اهالی فرهنگ مرتفع کنیم. ضمن تشکر از حضور کشور قطر به‌عنوان مهمان ویژه، روز‌های آینده میزبان وزیر خارجه کشور این کشور هستیم.