‌به گزارش خبر‌گزاری فارس به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، رستم قاسمی‌ در جلسه شورای معاونان این وزارتخانه که امروز برگزار شد، پس از گزارش عملکرد حوزه‌های مختلف توسط معاونان،‌ بیان کرد: هنگام تغییر دولت‌ها توقف چند ماهه در مسیر ایجاد تغییر و تحولات، ایجاد می‌شود، اما امروز شاهدیم که همه معاونان تلاش و همت خود را برای پیشرفت نظام و کشور در آغاز به کار دولت سیزدهم انجام دادند.

وی با اشاره به مسئولیت مهم اجرای طرح نهضت ملی مسکن ادامه داد: در حال حاضر بیش از ۸۰۰ هزار واحد مسکونی در طرح نهضت ملی مسکن در دست اجرا قرار دارد و عملیات ساخت ۲ میلیون واحد مسکونی جدید نیز در سال آینده آغاز خواهد شد که این رقم با توجه به اقدامات استان‌ها دور از دسترس نیست.

قاسمی با اشاره به اقدامات مهم انجام شده در طرح نهضت ملی مسکن گفت: مباحث مهمی مانند امور بانکی، الحاقات زمین، تغییر کاربری‌های زمین و ایجاد بانک زمین با همراهی سازمان ملی زمین و مسکن حل و فصل شده است.

وی افزود: طبق اطلاعات بانک زمین ۴۰ هزار پرونده در حوزه زمین وجود دارد که ارزش برخی از مبالغ قابل توجه هست‌؛ همچنین موضوعاتی مثل قانون منع فروش زمین‌ نیز که سال‌ها مانع دستیابی به منابع جدید بود، برطرف شد.

وزیر راه و شهرسازی درباره اقدامات انجام شده در حوزه حمل و نقل اظهار کرد: در سال جاری گام‌های مهمی در این حوزه برداشته شد و پیشرفت‌های خوبی به دست آمد اما مراحل اصلی باقی مانده و در سال ۱۴۰۱ شاهد بُعد عملیاتی و اجرایی طرح‌ها خواهیم بود.

* بر‌خورد جدی با متخلفان و گران‌فروشان بلیت سفرهای نوروزی

قاسمی در خصوص اقدامات انجام شده برای نوروز ۱۴۰۱ و ایمن‌سازی سفرها اظهار کرد: ایمنی جاده‌ها و کاهش تصادفات مهم‌ترین مسئله سفرهای نوروزی است و همه ارگان‌ها به ویژه حوزه راهداری باید برای اجرای آن تلاش کنند.

وزیر راه و شهرسازی درباره قیمت بلیت‌های نوروزی گفت: در برخورد با متخلفان در گرانفروشی و خدمات‌دهی به مسافران نوروزی هیچ رحمی نخواهیم کرد.

قاسمی همچنین با تاکید بر ضرورت پاسخگویی مناسب و روحیه خدمت‌گزاری به مردم اذعان کرد: همه انتظارات مردم در موضوعات اجرایی و عملیاتی نیست بلکه بخشی از انتظارات، شیوه مناسب پاسخگویی و برخورد است، بنابراین نگاه بالا به پایین در نحوه پاسخگویی برخی ایرلاین‌ها باید تغییر کند و همه مردم را رئیس خود بدانند و پاسخگو باشند.

* صندوق حمل و نقل و مسکن برای توسعه زیرساخت‌ها

وی به اقدامات انجام شده در حوزه های زیرساخت اشاره کرد و گفت: برای این بخش دو صندوق در بخش حمل و نقل و مسکن ایجاد شده است که می‌تواند پشتوانه‌ای برای وزارت راه و شهرسازی باشد.

وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه مسئولیت‌های وزارت راه و شهرسازی در دو حوزه مسکن و حمل و نقل، سنگین، اما شدنی است، گفت: برای اجرایی کردن طرح‌های بزرگ این دو حوزه به روحیه عملیاتی نیاز داریم و باید بوروکراسی و مراحل اداری زمان‌بر را حذف کنیم.

قاسمی با بیان اینکه ثروت در اختیار وزارت راه و شهرسازی زیاد است، افزود: باید با استفاده از این ثروت در اختیار، با کسب مجوزها و مصوبات لازم قانونی و با مولدسازی، زیرساخت‌های حمل ونقل از جمله آزادراه و بزرگراه را توسعه دهیم.

* ضرورت تسر‌یع در تکمیل آزادراه تهران-شمال

وی تاکید کرد: پیشرفت تنها ۵۰ درصد کل آزادراه تهران- شمال پس از گذشت ده‌ها سال، نتیجه بسیار نامطلوبی است و تکمیل کل این پروژه و همچنین رفع نقاط  پرحادثه باید تسریع شود.

وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر ضرورت ایجاد تحول اساسی در روال اداری گفت: اجرای تصمیمات امروز به یک اراده و پشتیبان قوی نیاز دارد و باید سیستم اداری وزارت راه و شهرسازی را متحول کنیم.

قاسمی مسکن و حمل‌ و نقل را دو بال اساسی وزارت راه و شهرسازی دانست و افزود: اقدامات مهم در حوزه مسکن به عنوان پیشران اقتصاد کشور با وجود ۳۶۰ هزار میلیارد تومان منابع بانکی، ۴۰ هزار میلیارد تومان منابع ودیعه و ۵۰ هزار میلیارد تومان قرض‌الحسنه برای بازآفرینی قطعا شدنی است.

وی از سال ۱۴۱۰ به عنوان سال تحول در حوزه مسکن و حمل و نقل یاد کرد.