به گزارش گروه فرهنگی خبرگزاری دانشجو، محمدمهدی اسماعیلی صبح امروز در بازدید از کارخانه چوب و کاغذ مازندران در حاشیه این بازدید در جمع خبرنگاران اظهار کرد: یکی از برنامه‌های اصلی دولت حرکت به سمت خودکفایی است که در بخش تامین کاغذ مورد نیاز نیز همین مسیر را دنبال می‌کند.

وی با بیان اینکه ۳۰۰ هزار تن کاغذ مورد نیاز در حوزه چاپ و نشر و روزنامه در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است، گفت: یکی از برنامه‌های اصلی دولت حرکت به سمت خودکفایی است، در ماه‌های اخیر در بخش چاپ و نشر با مشکلاتی مواجه بودیم و در دولت مجبور شدیم کار‌های فوق العاده انجام بدهیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه برای سال آینده به دنبال این هستیم که مجموعه‌های تولیدات داخل استفاده کنیم و باید به این اطمینان برسیم که شرکت‌های داخلی می‌توانند این نیاز‌ها را برطرف کنند.

وی ادامه داد: اشکالاتی برای کارخانه چوب و کاغذ مازندران پدید آمده و با همتی که نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی دیده می‌شود و بخش‌های دولت در وزارت صمت، آموزش و پرورش و ارشاد اسلامی امیدواریم به راهکار مناسبی برسیم تا از سال آینده کاغذ مورد نیاز کشور را از داخل تامین کنیم.

اسماعیلی میزان کاغذ مورد نیاز در بخش روزنامه را ۳۰ هزار تن، در چاپ و نشر ۲۷۰ هزار تن برشمرد و گفت: در مجموع ۳۰۰ هزار تن کاغذ مورد نیاز این وزارتخانه است و در آموزش و پرورش نیز ۴۰ هزار تن نیاز دارند که با یک جدول دقیق باید بتوانیم میزان نیاز‌های کشور را با ظرفیت‌های استان‌های مختلف تامین کنیم.

وی با بیان اینکه به دنبال این هستیم که در ۱.۵ سال آینده بتوانیم ۸۰ درصد تامین کاغذ کشور را با قرارداد‌های داخلی تامین کنیم، افزود: به دنبال این هستیم که با قرارداد و تضمین‌های که اتفاق می‌افتد، مشکل نقدینگی این کارخانه را حل کنیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره اینکه وزارت آموزش و پرورش می‌تواند کاغذ مورد نیاز خود را از کارخانه چوب و کاغذ مازندران تهیه کند، اضافه کرد: در دولت شخص رئیس جمهور و معاون اول مصمم هستند از ظرفیت و تولید داخل حمایت کنند.