به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ به نقل از روابط عمومی وزارت دفاع، رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی با حضور در «کارخانه صنعتی ساختمان» متعلق به وزارت دفاع از بخش‌های مختلف این کارخانه بازدید کرد. امیر سرتیپ آشتیانی وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح در این بازدید با ارائه گزارشی از اقدامات وزارت دفاع در حوزه صنعتی ساختمان گفت: هدف اجرای این طرح تولید ساختمان‌های پیش ساخته فلزی به روش نوین است که به منظور تسریع در تحقق اهداف مزبور قرارگاهی تحت عنوان «قرارگاه ساخت» در وزارت دفاع تشکیل شده است تا با ایجاد ظرفیت‌های لازم مسیر پیشرفت فرایند صنعتی سازی ساختمان را دنبال کند.

وی افزود: در این روش عمر ساختمان از ۲۵ تا ۳۰ سال به متوسط ۱۰۰ سال افزایش می‌یابد و همچنین ضمن افزایش مقاومت ساختمان در زلزله‌های با ریشتر بالا، سرعت ساخت ساختمان نیز که هم اکنون به طور متوسط ۳۶ ماه است به شش ماه کاهش پیدا می‌کند و سیاست توسعه صنعتی سازی ساختمان یکی از روش‌های موثر و تسهیل کننده حل مشکل مسکن در کشور خواهد بود.

امیر سرتیپ آشتیانی با بیان اینکه وزارت دفاع قرار نیست به یک انبوه ساز ساختمان تبدیل شود، اظهار داشت: هدف ما تامین نیاز‌های نیرو‌های مسلح و حل مشکلات مردم در این حوزه است؛ لذا وزارت دفاع آمادگی دارد و فناوری تولید صنعتی ساختمان را در اختیار نهاد‌ها و سازمان‌های مسئول کشوری قرار دهد.

وی خاطرنشان کرد: این توانمندی را داریم با هر ظرفیتی که مورد تقاضا باشد این کارخانه را در هر جایی احداث کنیم؛ فناوری و ماشین آلات مورد نیاز همگی بومی سازی شده است و فرایند صنعتی سازی ساختمان از ایده تا محصول امروز در وزارت دفاع صورت می‌گیرد.

وزیر دفاع ابراز امیدواری کرد در آینده نزدیک ساخت مسکن صنعتی به عنوان یک فرهنگ در کشور نهادینه شود.

وزیر راه و شهرسازی نیز در این بازدید با تقدیر و تشکر از اقدامات وزارت دفاع در حوزه صنعتی سازی ساختمان، وزارت دفاع را پیشران و پیشرو در عرصه‌های مختلف ملی عنوان کرد.

رستم قاسمی پیشرفت و حرکت صنعتی سازی ساختمان توسط وزارت دفاع را ارزشمند توصیف کرد و گفت: این مهم باید هر چه سریعتر در بخش‌های مختلف کشور پیاده سازی و اجرا شود و توسعه پیدا کند.

وی با بیان اینکه صنعتی سازی ساختمان کاهش هزینه ساخت و به تبع آن کاهش هزینه خرید مسکن را در پی خواهد داشت، تصریح کرد: وزارت مسکن و شهرسازی برای پیشبرد و توسعه کارخانه صنعتی سازی ساختمان اهتمام و تعامل هرچه بیشتر خود را با وزارت دفاع افزایش خواهد داد.