به گزارش پارس نیوز ،عیسی زارع پور وزیر ارتباطات و فناوری در پلتفرم «ویراستی» نوشت: در سال ۱۴۰۱ برای اولین بار، زیرساخت‌های فنی و حقوقی لازم برای «تماس تصویری بدون اینترنت (ViLTE)» در اپراتورهای اصلی راه‌اندازی شد که این امکان در برخی از گوشی‌های موجود در بازار فعال شده و در حال رایزنی با سایر تولیدکنندگان گوشی برای فعال کردن این قابلیت هستیم».

وی همچنین گفت: تاسیس «معاونت توسعه شبکه ملّی اطلاعات» در وزارتخانه، تشکیل«شورای راهبری توسعه شبکه ملّی اطلاعات» با مسئولیت وزیر و برگزاری ۲۷۰جلسه این شورا و شوراهای اقماریش و تامین منابع مالی و زیرساختهای حقوقی مربوطه از جمله ریل گذاریهای صورت گرفته برای تحقق شبکه ملی اطلاعات در این دوره است.

برقراری تماس تصویری از طریق تلفن همراه در ایران سابقه چند ساله دارد که برای بار اول توسط یک اپراتور تلفن همراه مطرح شد و مورد بحث قرار گرفت که با گذشت مدت زمان اندکی به دلایلی و مخالفت‌های گوناگون این طرح متوقف شد؛ البته پس از این موضوع بارها وعده داده شد که این مشکل به زودی حل می‌شود اما به دلیل متوقف ماندن آن برای چندین سال، مردم برای دسترسی به این قابلیت به شبکه‌های اجتماعی و نرم افزارهای موجود که این قابلیت در آنها فعال است مراجعه کردند.

درنهایت این سرویس در آن زمان راه‌اندازی نشد تا اینکه اواسط سال ۱۴۰۱ وزیر ارتباطات خبری جدید در این زمینه اعلام کرد که به گفته او این سرویس در یکی دیگر از اپراتورهای تلفن همراه به صورت آزمایشی راه اندازی و با تولیدکنندگان گوشی هم رایزنی شده است.

 

به عبارتی همراهی تولیدکنندگان گوشی مهم‌ترین لازمه راه‌اندازی این سرویس است و برخی از تولیدکنندگان گوشی باید این قابلیت را بر روی گوشی‌هایی که در ایران موجود است، فعال کنند. 

طبق بررسی‌های انجام شده و اعلام کاربران، سال گذشته این قابلیت برای برخی از مدل‌های گوشی هواوی، شیائومی و سامسونگ فعال شد و اپراتور مذکور (همراه اول) پیش پیام‌هایی مبنی بر راه‌اندازی این سرویس به برخی مشترکان ارسال کرد. برای استفاده از سرویس مکالمه تصویری این اپراتور باید هر دو طرف تماس تحت پوشش شبکه LTE  و سیم کارت هر دو مشترک سیم‌کارت هر دو مشترک USIM باشد. همچنین حتما این سرویس برای هر دو طرف تماس فعال شده باشد و تلفن همراه هر دو طرف تماس از این سرویس (ViLTE) پشتیبانی کند. 

علاوه بر موارد گفته شده باید تنظیمات مربوط به سرویس تماس تصویری بر بستر نسل چهارم شبکه (ViLTE) در تلفن همراه هر دو طرف تماس اعمال شده باشد. کاربران برای استفاده از این سرویس نیازی به نصب نرم‌افزار توسط برقرار کننده و دریافت کننده تماس ندارند و تماس صوتی برای هر دو مشترکین دائمی و اعتباری قابل استفاده است.

نحوه فعال سازی سرویس  تماس تصویری بدون اینترنت

فعالسازی سرویس با استفاده از کد دستوری *10*7#

اعمال تنظیمات سرویس (ViLTE) در تلفن همراه

مراجعه به لیست مخاطبین و انتخاب و فشردن آیکون دوربین (تماس تصویری) در کنار مخاطب مدنظر

در اپراتور ایرانسل، به طور پیش‌فرض ویژگی تماس تصویری بدون نیاز به اینترنت فعال است اما در اپراتور همراه اول، کاربر ابتدا باید از طریق گوشی باند کد دستوری #۲۴۳۱*۱۰* را شماره‌گیری کند تا این ویژگی فعال شود.

شرایط استفاده از سرویس تماس تصویری بدون اینترنت

برای استفاده از سرویس مکالمه تصویری همراه اول می بایست گوشی شما باید این قابلیت رو (ViLTE) پشتیبانی کند.

برای استفاده از سرویس (ViLTE) سیم کارت شما باید از نوع USIM باشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه تعویض سیم کارت با یوسیم مراجعه کنید. برای اطلاع از اینکه سیم کارت شما USIM است یا خیر، از کد دستوری *۱۰*۶*۰# استفاده کنید.

برای برقراری تماس ViLTE همراه اول نیازی به فعال بودن اینترنت تلفن همراه نمی باشد.

لازم است این سرویس برای هر دو طرف تماس فعال شده باشد.

هزینه تماس تصویری برای طرف اول مکالمه ۱۵۰ تومان به ازای هر دقیقه می باشد اما برای دریافت کننده تماس، هزینه ای ندارد.

برای استفاده از این سرویس نیازی به نصب نرم افزار توسط برقرار کننده و دریافت کننده تماس وجود ندارد.

امکان برقراری تماس تصویری با اپراتور دیگر ممکن نیست و تنها تماس تصویری درون شبکه همراه اول امکان پذیر است.

با فعال سازی سرویس ViLTE، سرویس VoLTE نیز به صورت رایگان برای شما فعال می شود. با این سرویس کیفیت مکالمات شما به HD افزایش می یابد و حین مکالمه تلفنی دیگر اینترنت شما قطع نخواهد شد.

در حال حاضر گوشی های ایرانی داریا باند و انواع مدل های مختلف گوشی های سامسونگ، شیائومی و هواوی که لیست آنها در بخش “گوشی های پشتیبانی کننده” می باشند از سرویس ViLTE پشتیبانی می کنند. (کلیک کنید)

پیش از اینکه کاربر بتواند از این قابلیت استفاده کند، باید مراحلی را طی کند که در ادامه مطلب این مراحل را مشاهده می‌کنید:

 
 

قبل از شروع آموزش، باید به این نکته توجه کنیم که برای استفاده از این قابلیت، اپراتور دو طرف باید یکسان باشند.

مرحله اول : کاربر باید مطمئن شود که اپراتور مورد نظر، در منطقه جغرافیایی پوشش VoLTE یا ViLTE را داشته باشد.

مرحله دوم : در اپراتور ایرانسل، به طور پیش‌فرض ویژگی تماس تصویری بدون نیاز به اینترنت فعال است اما در اپراتور همراه اول، کاربر ابتدا باید از طریق گوشی باند کد دستوری #2431*10* را شماره‌گیری کند تا این ویژگی فعال شود.

مرحله آخر: فعال کردن تنظیمات در خود گوشی است. کاربر از طریق بخش تنظیمات گوشی، باید دو گزینه VoLTE و Carrier Video Calling را نیز فعال‌ کند.

تماس تصویری بدون اینترنت

صفحه تنظیمات گوشی همراه فارس و انگلیسی

 

پس از انجام مراحل بالا و در صورت درست انجام دادن تمامی مراحل، حال باید عبارت HD را روی آنتن گوشی (در بخش سمت راست بالای گوشی) ببینیم. در این حالت، تمامی تنظیمات درست است و شما می‌توانید با هر فرد دیگری که گوشی مشابه با شما دارد و اپراتورش مانند شماست، تماس تصویری بدون نیاز به اینترنت برقرار کنید.

البته باید به این نکته نیز اشاره کنیم که گاهی اوقات با اینکه همه چیز درست بنظر می‌رسد، اما هنگام تلاش برای برقراری تماس ویدیویی، کاربر موفق به انجام این کار نمی‌شود. این مساله صرفا به دلیل شلوغ بودن شبکه است. کاربر در این حالت با صبر کردن و تلاش مجدد پس از گذشت مدتی می‌تواند شانس خود را برای برقراری یک تماس ویدیویی موفق بالاتر ببرد.

آخرین نکته‌ای که باید به آن توجه کنید، این است که در بخش تنظیمات گوشی و در قسمت Preferred Network Type گزینه انتخاب شده باید گزینه 4G یا 5G باشد.

اما سوالی که مطرح است، این است که ViLTE چیست و چگونه کار می‌کند؟

فناوری Video over LTE (ویدیو از طریقLTE) یا به اختصار ViLTE، نام تکنولوژی‌ای است  که به کاربران گوشی‌های همراه اجازه می‌دهد که بدون نیاز به اینترنت و بر پایه زیرسیستم‌های چندرسانه‌ای از طریق IP (IP Multimedia Subsystem یا به اختصار IMS) با دیگر کاربران تماس تصویری برقرار کنند.

ViLTE دقیقا از همان پروتکل‌های کنترلی استفاده می‌کند که تکنولوژی VoLTE (تماس صوتی از طریق LTE) از آن بهره می‌برد.

تکنولوژی ViLTE برای رمزگذاری و رمزگشایی استریم ویدیو، از کودِک H.264 استفاده می‌کند. مزیت اصلی این کودِک نسبت به کودِک 3G-324M (که در تماس‌های تصویری بر بستر 3G استفاده می‌شد) کیفیت بسیار بالاتر آن است.

یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید در رابطه با این تکنولوژی مدنظر قرار بگیرد، این است که باید نسبت به سرویس‌های دیگر استریم ویدیو که در آن‌ها تاخیر از درجه اهمیت بالایی برخوردار نیست، اولویت بالاتری داشته باشد تا کیفیت تماس تصویری افت نکند.

 

تا بحال دستگاه‌های بسیار زیادی از برندهای مختلف (سامسونگ، شیائومی، هووای) با این تکنولوژی به بازار روانه شده‌اند. اغلب گوشی های هوشمند ساخت ایران نیز از این تکنولوژی پشتیبانی می‌کند و کاربران این گوشی ها می‌توانند با دیگر افراد دارای گوشی مشابه، بدون نیاز به اینترنت تماس تصویری بگیرند./عرشه آنلاین