به گزارش پارس نیوز به نقل از تجارت نیوز،  غلامحسین قاسمی، کارشناس امور بازنشستگان، در این رابطه می‌گوید: تا زمانی که دستورالعمل و شیوه نامه همسان سازی اعلام نشود، نمی‌توان هیچ مبلغی را اعلام نمود.

به گفته او، به طور متوسط تفاوت حقوق بازنشسته با ۹۰ درصد حقوق مشمول کسور شاغل در گروه‌های مختلف حقوقی۱ تا ۲۰ حدود ۴ میلیون تومان تا حداکثر ۸ میلیون تومان خواهد بود، بنابراین ۴۰ درصد آن هم که قرار است امسال (سال اول) اجرا شود، حدود ۱.۶ میلیون تومان تا ۳.۲ میلیون تومان خواهد بود.

دولت مکلف به اجرای قانون همسان سازی حقوق بازنشستگان است

به گزارش اکونگار ، در اردیبهشت ماه سال جاری حمیدرضا حاجی بابایی رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس اعلام کرد که همسان سازی حقوق بازنشستگان امسال حتما اجرایی می‌شود. 

به گفته وی،  بر این اساس وقتی برنامه هفتم توسعه تبدیل به قانون بشود، دولت مکلف است احکام جدید حقوق بازنشستگان را نیز صادر کند. هر زمانی که احکام جدید از سوی دولت صادر شد از اول فروردین متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان محاسبه شده و ما به التفاوت واریز خواهد شد. 

واریز مبلغ علی الحساب برای بازنشستگان

از سوی دیگر هفته گذشته داوود منظور، رییس سازمان برنامه و بودجه از نهایی شدن آیین نامه اجرایی همسان سازی حقوق بازنشستگان خبر داد و گفت: با عنایت به تصویب آئین‌نامه اجرایی متناسب سازی حقوق بازنشستگان در جلسه روز یکشنبه (۳ تیرماه) هیأت دولت، در روزهای آینده مبلغی به صورت علی الحساب در وجه بازنشستگان گرامی پرداخت خواهد شد تا پس از صدور احکام متناسب سازی، تسویه قطعی به عمل آید.

بر اساس اظهارات رییس سازمان برنامه و بودجه و رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی اعداد و ارقامی متفاوتی درباره مبلغ نهایی حقوق بازنشستگان اعلام می‌شد که رییس سازمان تامین اجتماعی هفته گذشته اقدام به شفاف سازی موضوع کرد. 

کف و سقف حقوق بازنشستگان چقدر است؟

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی در خصوص کف و سقف حقوق بازنشستگان با افزایش‌های صورت گرفته توضیح داد: کف حقوق یک فرد دارای همسر و یک فرزند تحت پوشش، ۱۰ میلیون و ۹۰ هزار تومان است و سقف آن نیز ۷ برابر حداقل دستمزد است.