به گزارش پارس نیوز ، بعد از خبر شهادت رئیس جمهور، وزیر خارجه و هیات همراه باید  تکلیف دولت و اداره کشور مشخص شود.

در قانون اساسی در خصوص این گونه حوادث که  منجر به فوت رئیس جمهور شود اینگونه آمده است :

بنا بر قانون در صورت فوت، عزل، استعفاء، غیبت یا بیماری بیش از دو ماه رئیس جمهور، معاون اول رئیس‌جمهور با موافقت رهبری اختیارات وی را برعهده می‌گیرد.

اصل ۱۳۱ قانون اساسی چه می‌گوید؟

در صورت فوت، عزل، استعفاء، غیبت یا بیماری بیش از دو ماه رئیس جمهور… معاون اول رئیس‌جمهور با موافقت رهبری اختیارات وی را عهده می‌گیرد و شورایی متشکل از رئیس مجلس و رئیس قوه‌قضائیه و معاون اول رئیس‌جمهور موظف است ترتیبی دهد که حداکثر ظرف مدت ۵۰ روز رئیس‌جمهور جدید انتخاب شود.

به این ترتیب تا ۵۰ روز کشور با سرپرستی معاون اول و روسای دو قوه اداره خواهد شد و سپس انتخابات ریاست جمهوری برگزار خواهد شد.

طبق اصول ۱۳۱ و ۱۳۲ قانون اساسی «در صورت‌ فوت‌، عزل‌، استعفا، غیبت‌ یا بیماری بیش‌ از دو ماه‌ رییس‌ جمهور و یا در موردی که‌ مدت‌ ریاست‌ جمهوری پایان‌ یافته‌ و رییس‌ جمهور جدید بر اثر موانعی هنوز انتخاب‌ نشده‌ و یا امور دیگری از این‌ قبیل‌، معاون‌ اول‌ رئیس‌ جمهور یا موافقت‌ رهبری اختیارات‌ و مسئولیت‌های وی را بر عهده‌ می‌گیرد و شورایی متشکل‌ از رئیس‌ مجلس‌ و رییس‌ قوه‌ قضاییه‌ و معاون‌ اول‌ رئیس‌ جمهور موظف‌ است‌ ترتیبی دهد که‌ حداکثر ظرف‌ مدت‌ ۵۰ روز رییس‌ جمهور جدید انتخاب‌ شود.

بنابر قانون اساسی، در صورت‌ فوت‌ معاون‌ اول‌ و یا امور دیگری که‌ مانع انجام‌ وظایف‌ وی گردد و نیز در صورتی که‌ رییس‌ جمهور معاون‌ اول‌ نداشته‌ باشد، رهبر انقلاب، فرد دیگری را به‌ جای او منصوب‌ خواهد کرد.

در مدتی که‌ اختیارات‌ و مسئولیت‌های رئیس‌ جمهور بر عهده‌ معاون‌ اول‌ یا فرد دیگری است‌ که‌ به‌ موجب‌ اصل‌ یکصد و سی‌ و یکم‌ منصوب‌ می‌گردد، وزرا را نمی‌توان‌ استیضاح‌ کرد یا به‌ آنان‌ رای‌ عدم‌ اعتماد داد و نیز نمی‌‌توان‌ برای‌ تجدید نظر در قانون‌ اساسی‌ و یا امر همه‌ پرسی‌ اقدام‌ نمود.»

بنا بر این مسئولیت اداره کشور تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری نهم بر عهده معاون اول رئیسی ، محمد مخبر است.

در مورد مخبر بیشتر بدانید

 

محمد مخبر (متولد دزفول)، رئیس ستاد اجرایی فرمان امام  بود که از سال ۱۳۸۶ در این ستاد فعالیت داشت و در مرداد 1400 به عنوان معاون اول رئیس جمهور انتخاب شد. او پیش از ریاست در بنیاد برکت معاونت بازرگانی و حمل و نقل بنیاد مستضعفان و ریاست هیئت مدیره بانک سینا و معاونت استانداری خوزستان را بر عهده داشته‌است. او همچنین پیش از فعالیت در بنیاد، در سِمت معاون اجرایی و مدیر عامل شرکت مخابرات خوزستان و مدیر عامل شرکت مخابرات دزفول مشغول بوده است.

قطعی برق و بحران آب، رضا اردکانیان را ترند کرد/ دختر نوجوانی که با قمه کشی معروف شد/ گلات قهرمانی چیست و چرا ترند شد؟

وی دارای دو مدرک دکتری، شامل دکتری (و کارشناسی ارشد) حقوق بین الملل و دکترای رشته مدیریت می‌باشد.  او همچنین دارای مدرک کارشناسی ارشد در رشته مدیریت با گرایش سیستم‌ها است.

زندگی‌نامه مخبر

مخبر در مقطع دکتری در رشته مدیریت و برنامه‌ریزی توسعه اقتصادی، در مقاطع کارشناسی‌ارشد و کارشناسی به ترتیب در رشته‌های مدیریت با گرایش سیستم‌ها و کارشناسی در مهندسی برق تحصیل کرده‌است. وی همچنین دارای مدرک کارشناسی ارشد و دکتری حقوق بین الملل است.

یابقه مخبر در ستاد اجرایی فرمان امام  ره

محمد مخبر از سال ۱۳۸۶ ریاست ستاد را بر عهده دارشت. در سال ۱۳۸۶ و با روی کار آمدن محمد مخبر رویکرد جدید فعالیت‌های اجتماعی و اقتصادی برای ستاد از سوی رهبر معظم انقلاب با هدف فراهم آوردن امکان مشارکت مردم به ویژه کارآفرینان، مخترعان و نخبگان کشور با اولویت دادن به قشر‌ها محروم جامعه در مناطق محروم کشور آغاز گردید.  بنیاد برکت که در زمینه‌های اشتغال زایی و عمرانی فعالیت می‌کند. در آذر ۱۳۸۶ دو ماه پس از روی کار آمدن محمد مخبر کار خود را آغاز نمود.

مخبر در لیست تحریم‌های سازمان ملل

در ژوئیه سال ۲۰۱۰ میلادی،  اتحادیه اروپا محمد مخبر را در لیست افراد و اشخاصی قرار داد که در فعالیت‌های مربوط به موشک‌های بالستیک و هسته‌ای مورد تحریم قرار می‌گرفتند، اما دو سال بعد نام او را از آن لیست حذف کردند.

 

تالیفات

از جمله تالیفات او می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

اقتصاددانان برتر جهان (۱۳۹۲)، جلد اول، انتشارات نور علم

معاذیر معاف‌کننده مجازات‌ها در اساسنامه دیوان بین‌المللی کیفری (۱۳۹۳)، انتشارات نور علم

رهیافتی به توسعه اقتصادی توأم با عدالت (۱۳۹۴)، انتشارات دانشگاه امام صادق ع

رشد اقتصادی شتابان در ایران، (۱۳۹۵)، نشر چالش

معاون اولی رئیس جمهور 

پس از زمزمه هایی نسبتاً جدی که در مورد انتخاب ایشان به عنوان معاون اول حجه الاسلام و المسلمین رئیسی به عنوان رئیس جمهور دولت سیزدهم مطرح می شد، روز یک شنبه هفده مرداد 1400 به صورت رسمی خبر انتساب محمد مخبر به عنوان معاون اول رسانه ای شد.