به گزارش پارس ، پرویز سیار در گفت وگو با  ایسنا، قضاوت محسن قهرمانی در بازی پرسپولیس و تراکتورسازی را بسیار ضعیف و پراشتباه دانست و اظهار کرد: اولین اشتباه مسابقه که مسوول مستقیم آن داور است تاخیر ۶ دقیقه ای در شروع بازی بود. در بیش از ۱۰۰۰ مسابقه خارجی که در اروپا از نزدیک دیدم شاهد تاخیر حتی یک دقیقه ای در بازی ها نبودم. اگر اتفاق خاصی مانند پدیده های غیرطبیعی بوجود نیاید داور می بایست راس ساعت تعیین شده مسابقه را آغاز کند. به هر حال برای تنظیم ساعت بازی تلویزیون و سایر دستگاه ها برنامه ریزی های دقیقی کردند و در انظار عمومی هم چنین اتفاقی اصلا خوب نیست.

وی افزود: اما اولین اشتباه برجسته داور در مسابقه مربوط به صحنه پنالتی بود. توپ سانتر شده بازیکن پرسپولیس حتی با دست مدافع تراکتورسازی برخورد نکرد و به نظر با شانه یا حداکثر با قسمت فوقانی دست برخورد کرد که در هر دو صورت نمی توانست خطای هند باشد. بازیکن مدافع در حال حرکت در جهت حرکت توپ بود و حتی تا حدی به جلو نگاه می کرد، بنابراین او به عمد برخوردی با توپ نداشت و این توپ بود که به او اصابت کرد، پس تحت هیچ شرایطی پنالتی نبود.

کارشناس داوری البته اخراج مرتضی اسدی از تیم تراکتورسازی را درست دانست و گفت: بازیکنی که روی مهاجم پرسپولیس خطا کرد بسیار باهوش عمل کرد و این خطا را در آخرین فرصتی که برای مهار توپ داشت درست پشت محوطه جریمه انجام داد. او زمانی خطا کرد که یک لحظه دیگر مهاجم حریف وارد محوطه جریمه می شد و خطار در آن شرایط یعنی پنالتی. خطا صددرصد اتفاق افتاد و جریمه اش هم به درستی اخراج بازیکن مدافع بود.

سیار یکی دیگر از اشتباه های تیم داوری را برخوردن نکردن با بعضی صحنه های درگیری بازیکنان، بویژه بعضی از ضربات پرسپولیسی ها روی بازیکنان تراکتورسازی دانست و به ایسنا گفت: برای یک تیم داوری عیب است که به تمام صحنه های مسابقه اشراف نداشته باشد. به طور مثال وظیفه داور چهارم این است که ۹۰ دقیقه بازی را به دقت نگاه کند نه اینکه کنار زمین حواسش به صحبت یا خوش وبش با مربیان و مسوولان تیم ها و مسایل دیگر پرت شود. در دیدار فینال جام جهانی ۲۰۰۶ زیدان ضربه سر معروفی را به ماتراتزی زد که از دید داور پنهان ماند اما آن صحنه را داور چهارم دید و به داور اول اطلاع داد. شاید آن اتفاق تاثیر بسزایی در از دست دادن قهرمانی فرانسوی ها داشت. در بازی پرسپولیس و تراکتورسازی قاسم دهنوی در تمام مدت مسابقه علی کریمی را آزار می داد و حتی در یک صحنه انگار به او سالتو زد!

وی ادامه داد: رفتار دهنوی باعث از دست رفتن تمرکز و عصبانیت کریمی هم شده بود. همین طور در برخی صحنه های دیگر بازیکنان پا را در محوطه ای که فقط باید با سر به توپ ضربه زد بالا می آوردند و متاسفانه داور در عین نزدیکی به صحنه، خطایی اعلام نمی کرد! وظیفه داور چهارم هم بود که بسیاری از صحنه های درگیری که بعضا شیطنت آمیز هم بود را به داور اطلاع دهد.

کارشناس داوری در مجموع قضاوت محسن قهرمانی را شروع بدی برای داوری های لیگ سیزدهم دانست و در واکنش به اینکه چه نمره ای به او می دهید، به ایسنا گفت: قهرمانی اشتباه ها و خطاهای فاحشی داشت و بنده به دقت قضاوت او را در تمام صحنه های مسابقه آنالیز کردم و البته هیچ عمدی در اشتباه های او به نفع یک تیم خاص ندیدم. اما اشتباه های فراوان او باعث می شود نمره مردودی به او داده و از ۲۰ نمره حداکثر می توانم نمره ۵ به قضاوتش بدهم.