به گزارش خبرگزاری فارس، علی کفاشیان رئیس فدراسیون فوتبال در برنامه امروز ورزش و مردم حضور یافت. وی در گفت وگو با مجری برنامه به سوال های زیر پاسخ داد.

* قبول دارید دیگر کم کم یک رئیس فدارسیون ۶ دانگ می شوید؟

وقتی به ۶ دانگ نزدیک می شویم باید کم کم کنار برویم.

* دنبال میزبانی در سال ۲۰۱۹ هستید اما انگار توانسته اید یک امضا جمع کنید آنهم امضای سردار احمدی است.

یکی از عوامل در توسعه ورزش میزبانی است. کشورهایی که امکان میزبانی دارند همه تلاش شان را می کنند تا میزبان بازی ها شوند حتی رئیس جمهور برای گرفتن میزبانی تلاش می کند. در اینجا وقتی ما با مسئولان دولت صحبت می کنیم می گویند خوب است اما وقتی می خواهیم امضا بگیریم همیشه سختی داریم. ۴ سال پیش نیز برای گرفتن میزبانی در فوتسال ما بودیم و تایلند. اما هر چه گشتیم نتوانستیم نصف بیشتر امضاها را بگیریم. اکنون هم برای ۲۰۱۹ دو ماه و نیم است تلاش می کنیم اما موفق نشده ایم.

* می گویند احمدی نژاد و روحانی موافق گرفتن میزبانی هستند.

احمدی نژاد عالی است میزبانی را بگیرید اما برای ما گرفتن امضاها سخت است. البته هنوز ناامید نشده ایم و ۴-۵ روز فرصت داریم. توصیه دولت منتخب هم این بوده که بتوانیم وقت بیشتری برای میزبانی بگیریم. روز گذشته با دبیرکل AFC صحبت کردم و نامه ای ارسال کردیم که اگر امکانش باشد مهلت بیشتری به ما بدهند.

* بنابراین باید در مورد ترمیم باشگاه ها اقدام کنیم.

اگر میزبانی را بگیریم در نظر داریم در ۴ شهر تهران، خراسان، تبریز و اصفهان مسابقات را برگزار کنیم. بنابراین باید استادیوم ها را درست کرده و بودجه خاصی هم به آن تعلق بگیرد. ۴ باشگاهی که قهرمانان آسیا هستند در زیرساخت های استادیوم ها مانند نور و رختکن اقدامات لازم را انجام دادند.

* بعد از صعود به جام جهانی بازیکنان ۵۰ میلیون تومان پاداش گرفتند .

برای پاداش در فدراسیون استانداردهای خاصی داریم که مبالغ پایین تر از این است. این پاداش را وزارت ورزش و دولت داده است.

* به رحمتی و عقیلی پاداشی ندادید؟

خیر. چون در تیم ملی نبودند.

* اما آنها هم زحمت کشیدند.

همه زحمت کشیدند. مشکلی پیش آمد که نتوانستند بیایند. سایر بازیکنان مانند دژاگه هم به خاطر مصدومیت در تیم ملی نبود. مقررات است که به آنها پاداشی تعلق نمی گیرد.

در ادامه برنامه ورزش و مردم گزارشی از بازی نمادین تیم ملی فوتبال ایران و ملی پوشان سال ۹۸ برگزار شد.

* بازیکنان سال ۹۸ گله مند بودند…

بازیکنان ۹۸ نسل طلایی ما بودند البته این نسل هم خوب است. بازیکنان ما شایسته شان بالاست و نشان دادند مهم نیست گل وارد دروازه می شود یا نه. به هر صورتی بازی می کردند باز هم گله مندی وجود داشت.

* شما هم گفته بودید این بازیکنان آماده نبودند آیا شما که قهرمان دو بوده اید حالا آماده اید؟

حرف شما درست است اما مردم فوتبالیست ها را دوست دارند من از آنهایی گله دارم که به این بازی ها نیامدند. کار نمادینی بودند که قرار بود از بازیکنان تقدیر شود. گل زدن و گل خوردن مهم نبود.

* می توانید بپرسیم ساعت مچی که به بازیکنان هدیه دادید چقدر قیمت داشت می گفتند ۲-۳ میلیون تومان قیمت این ساعت بوده اما استاداسدی گفته است بیشتر از ۲۵۰ هزار تومان آن را نمی خرند.

این ساعت ها را اسپانسر داده است من ندیده ام ونمی دانم چه قیمتی دارد.

* اسامی ۴۸ نفری که برای مجوز خودرو دادید با چند نفرشان موافقت شد؟ ۴۸ نفر زیاد نبود؟

این موضوع مقررات خاص خودش را دارد ما همه کار را در کره و قطر، مربی، سرمربی، پزشک و تدارکات را در نظر گرفتیم. کی روش هم جزو آنهاست.

* شما و نبی چه طور؟

نه، کتمان نمی کنیم چون بعدا مشخص می شود.

* جلسه کی روش با شما چه طور بود؟ نتیجه سفر وی از برزیل چه دستاوردی داشت؟

کی روش اکنون از تیم ملی، ما و سازمان لیگ توقعات دیگری دارد. وی به عادت همیشگی در جایی که قرار است اردو باشد زودتر می رود. وی به برزیل رفته و متوجه شده است قبل از ما ۲۹ کشور دیگر حتی آنهایی که هنوز صعودشان به جام جهانی مشخص نشده است به این کشور رفته اند. پس یعنی کی روش زودتر نرفته است. اطلاعات خوبی کسب کرده درباره مکان برگزاری اردو و قیمت هتل ها اطلاعاتی دارد ارتباطاتی داشته که از اکنون برای خرداد به سال آینده بتوانیم اردو داشته باشیم. کی روش یک نگرانی برای لیگ دارد. اگر بازی های ما در آینده در تیم ملی برگزار شود و تعدادی از بازیکنان به مسابقات باشگاهی نروند سرمربیان شاکی می شوند که با نبود بازیکنانمان فلج شده ایم. قرار است جلسه ای جدی با سازمان لیگ داشته باشیم و این موضوع را تعدیل کنیم.

* گویا کی روش اردوی ۱۲۰ روزه درخواست کرده اما با ۹۰ روز آن موافقت شده است.

کی روش می گوید نمی خواهم در جام جهانی زنگ تفریح باشم. بازیکنان به تمرینات اردو نیاز دارند. البته برنامه هایی که او می دهد با وضعیت ما سازگار نیست. به خاطر بودجه برخی برنامه ها را کنسل کردیم. همه فکر می کند حالا که به جام جهانی رفتیم وضع مان خوب می شود اما فیفا این پول را بعد از جام جهانی می دهد ما الان به این پول نیاز داریم. حتی اردو برای نوجوانان و فوتبال ساحلی در آلمان و برزیل را لغو کردیم. واقعیت تلخ این است که ممکن است برخی برنامه های تیم ملی هم لغو شود. برنامه های کی روش سنگین است و اردوی خوب در اروپا هزینه زیادی دارد.

در ادامه برنامه ورزش و مردم دیدار پرسپولیس و تراکتورسازی پخش شد.

* به نظر شما قهرمانی کمی خشن کار نمی کند؟

وی یکی از ارزنده ترین داوران ماست اما شاید می خواهد جدیت خودش را در همین اولین مسابقه نشان دهد.

* نقش فدراسیون در ماندن نکونام چیست. شما تضمین دادید تمام پولش را بگیرد؟

نکونام از بازیکنان باارزش ماست. زحمت زیادی کشیده اما با توجه به نامگذاری خلیج جعلی ع ر ب ی تصمیم گرفتیم هیچ کدام از بازیکنان به امارات نروند. نکونام پیشنهادات خوبی داشت اما به دلیل اختلافات بین سرمربی و مدیر پادرمیانی کردند تا مشکل حل شد. فتح الله زاده و قلعه نویی علاقه داشتند وی به استقلال بیاید. اگر وضع بودجه ما خوب شود حتما به چنین بازیکنانی پول می دهیم. تضمین کردیم اگر استقلال دستمزد نکونام را دیر داد بودجه آنها را می گیریم و به او می دهیم. اگر به چنین بازیکنانی پول نمی دهند از سازمان لیگ می گیریم.

* سخنگوی وزارت خارجه گفته است قرار است شما با نامه نگاری به فیفا در خصوص لیگ امارات پیگیری کنید.

هنوز رسما به ما چیزی ابلاغ نشده است اما قطعا یکسری مذاکرات است که باید وزارت خارجه آن را انجام دهد. شکایت ما به AFC و فیفا بعد از رسمی شدن این موضوع انجام می شود.

* به نظر می رسد دعوت آنها از بازیکنان ایرانی بیشتر شده است. این نوعی شیطنت نیست؟

بازیکنان ایرانی ورزشکاران خوبی هستند و شاید به قول شما می خواهند آنها را تحریک کنند اما مسئله این است که لیگ امارات چیزی به بازیکنان ما اضافه نمی کند و فقط جیب بازیکنان را پر می کند.

* شما نامه ای به وزارت ورزش زده اید تا به خلعتبری کمک کند تا از عجمان جدا شود؟

درست است او یکی از بازیکنانی است که قبلا قرارداد بسته است اما اگر لغو کند باید خسارت زیادی بدهد اگر وزارت ورزش نامه بدهد وارد مذاکره می شویم.